Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějcká nemocnice je špičkou ve světové kardiologii

 
středa, 22. srpna 2012, 19:27

Nemocnice České Budějovice patří v oblasti kardiologie mezi naprosté světové špičky. Bez přehánění. Tým kardiologů v čele s vedoucím lékařem arytmologie a kardiostimulace Alanem Bulavou se totiž na jihu Čech stará na dálku o více než 500 pacientů, kteří v sobě nosí kardiostimulátor či kardiodefibrilátor.

Asi si říkáte, co to je, starat se o pacienta takzvaně na dálku? Právě zmíněný počet pacientů má implantovaný přístroj se zařízením, kterému se říká Home Monitoring. Lidé se srdeční vadou tak jsou lékaři on-line sledováni přímo ze svých domovů.

„Systém automatického dálkového sledování srdečního rytmu a dalších životních parametrů nám umožňuje prakticky okamžitě medicínsky reagovat na jakýkoliv zachycený stav pacienta,“ pochvaluje si Alan Bulava.

Systém Home Monitoring, který funguje v České republice od roku 2004 a dnes už se stará o téměř tři tisícovky pacientů, funguje na bázi mobilního bezdrátového připojení. Pacient má tak doma na nočním stolku bílou krabičku, která se každou noc spojí s kardiostimulátorem či kardiodefibrilátorem a každý den pak odešle data z těchto přístrojů do centrální evidence. Odtud si pak už jednoduše lékaři přes internet mohou o svých pacientech cokoliv přečíst.

„Telemedicína, kam právě patří toto sledování pacienta na dálku či robotické operace, je jednoznačně trendem budoucnosti. Pokud má sledovaný pacient nějakou mimořádnou událost, systém odešle varovací zprávu do tří minut. Tento systém je celosvětový, takže když někdo odjede na půl roku do Austrálie, je pořád sledovaný,“ doplňuje Bulava.

Budějcká nemocnice každý rok implantuje 300 až 400 přístrojů sledující srdeční funkce. Provoz Home Monitoringu stojí ročně zhruba deset tisíc korun a zatím jej pacientům plně hradí firma BIOTRONIK, která je vyrábí. Ale jedná se už i se zdravotními pojišťovnami, které by tento systém také měli hradit.

Ve středu 22. srpna obdržela Nemocnice České Budějovice prestižní ocenění BIOTRONIK Honorary Circle Award za vynikající výsledky právě v oblasti implantace srdečních přístrojů umožňujících dálkové monitorování pacientů s poruchami srdce. Patří tak mezi šest nemocnic na světě a mezi tři v Evropě, které se pyšní tímto oceněním!

„Určitě jsem s tímto přístrojem klidnější. Dřív jsem měl takové zaměstnání, kde jsem byl pořád ve stresu. Spolu s léčbou jsem musel změnit životní styl, zklidnit se a podobně. Přístroj mne monitoruje čtyřiadvacet hodin denně, a kdyby se cokoliv stalo, hned zakročí. Je to prostě pocit jistoty,“ pochvaluje si Jan Šafář z Temelína, která má dálkově hlídaný kardiodefibrilátor už čtyři roky.

Foto: Bohumír Langmaier

 


 

Kam dál?

Češi stále více zneužívají léky proti depresi

úterý, 14. srpna 2012, 11:56

Prodej antidepresiv během posledních čtyř let v Česku celkově vzrostl o pětinu, některé z těchto léků zvýšily svůj odbyt dokonce...

Budějcká porodnice měla během července napilno

středa, 1. srpna 2012, 17:25

Porodnice budějcké nemocnice přivedla v průběhu července na svět 235 dětí. To je o pětadvacet víc než v minulém roce. O celý...

Operaci musí lidé podstoupit často jen kvůli nevhodné obuvi

středa, 1. srpna 2012, 08:55

Bezmála třináct procent všech pacientů, kteří končí na operačních sálech českobudějovických ortopedů, si své onemocnění způsobilo...

Léčitel z Filipín předvedl své umění i v Budějcích

úterý, 31. července 2012, 09:40

Světově nejdéle působící filipínský léčitel, 87letý Marcos Orbito, působil na první desítky nemocných pacientů v České republice....

 

Komentáře

Hawky
Hawky

Umíííí !!!

čtvrtek, 23. srpna 2012, 08:30
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.