Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějcká nemocnice očkuje zdarma své zaměstnance proti chřipce. Opatření chrání i pacienty

 
úterý, 1. října 2019, 08:57

Jednou z nejvíce ohrožených skupin chřipkou jsou zdravotníci, kteří přijdou do kontaktu s nemocnými pacienty. Budějcká nemocnice se proto rozhodla nechat zdarma všechny své zaměstnance očkovat. Tento krok ale chrání také samotné pacienty.

„Lékaři, sestry i ostatní zdravotníci si jsou vědomi vyššího rizika onemocnění chřipkou. Obtížně se vyhnou kontaktu s nemocnými, a navíc se pohybují v místech s větším nakupením osob, jako jsou například čekárny ambulancí. Nejenže zdravotníci mají vyšší riziko, že se nakazí, ale navíc hrozí, že se sami stanou šiřiteli chřipky mezi nemocnými, tedy osobami, které mají nejvyšší pravděpodobnost, že v důsledku nákazy chřipkou mohou zemřít,“ uvádí předseda představenstva Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek.

Vakcína podle nemocnice snižuje výskyt chřipky u očkovaných o 70 procent, snižuje o třetinu celkovou úmrtnost hospitalizovaných pacientů, chrání před nákazou očkovaného, jeho rodinu i pacienty. Je bezpečná a neobsahuje hliník ani rtuť. Hlavní nežádoucí účinky jsou běžná reakce imunitního systému na antigenní podnět – tedy bolest a otok v místě vpichu, teplota a únava. Lékaři proto doporučují po očkování jeden den relativní klid. Vakcína bude dostupná přibližně v polovině října.

„Očkování proti chřipce je nutné každý rok opakovat, protože virus chřipky se neustále mění a tím se snaží přelstít imunitní systém člověka,“ upozorňuje primář infekčního oddělení Aleš Chrdle a dodává, že Světová zdravotnická organizace každý rok před sezonou odhaduje právě kolující variantu viru chřipky a podle toho závazně doporučí složení vakcíny. „V sezoně 2018/2019 byla naprostá většina kmenů chřipky A zachycených v České republice identická s vakcinačními kmeny nebo jim byla velmi podobná,“ uvádí.

Napsal(a) Redakce | Foto Nemocnice České Budějovice
 


 

Kam dál?

Roman Šmucler zahájil v Budějicích novou sezónu omlazování a moderní...

pátek, 20. září 2019, 17:26

V byznyscentru Piano se 18. září konal slavnostní večer u příležitosti zahájení podzimní sezony v nové pobočce sítě center...

V Písku se opět chystá Pochod Za zdravé chlapy. Jeho symbolem jsou...

pátek, 13. září 2019, 19:15

Pískem znovu projde Pochod Za zdravé chlapy. Má upozornit na nebezpečí onemocnění prostaty a důležitost prevence. Podle statistik...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 431 lidí,...

neděle, 8. září 2019, 09:56

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce srpna 431 lidí. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v Jihočeském kraji...

Nemocnice v Krumlově modernizuje budovu pro dlouhodobě nemocné

sobota, 7. září 2019, 12:49

Českokrumlovská nemocnice připravuje modernizaci pavilonu pro dlouhodobě nemocné. Rekonstrukce, která začne v říjnu, bude stát...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.