Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tropické počasí znamená i vyšší riziko rakoviny kůže

 
čtvrtek, 25. července 2019, 13:54

Tropické počasí, které se vrátilo do Česka, s sebou přináší i riziko zdravotních problémů. Jedním z nejzávažnějších je rakovina kůže. Sluneční záření je jedním z faktorů, který významně zvyšuje riziko jejího vzniku. Řekl Ivo Kocák z brněnského Masarykova onkologického ústavu.

„Dlouhodobé a opakované vystavování se slunečním paprskům poškozuje kůži a může vést ke vzniku zhoubných melanomů, což je jeden z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže,“ řekl Kocák.

Právě teplé letní dny lákají k pobytu na slunci a významná část aktivit se v tuto dobu odehrává venku. Podle předpovědí odborníků vedra přitom vydrží celý zbytek prázdnin.

Nejrizikovější skupinu z hlediska UV záření tvoří lidé, kteří mají velmi světlou až světlou pokožku. Ti se velmi často poznají podle světlých očí a vlasů, a měli by k ochraně své pokožky přistupovat zodpovědněji než lidé s tmavší pletí. I ti se ale musejí chránit.

Zvýšený pozor by si také měli dávat jedinci, kteří vědí, že se v jejich rodině vyskytlo nádorové onemocnění kůže nebo kteří sami v minulosti rakovinou kůže onemocněli. Riziko vzniku rakoviny se dá také dobře poznat podle počtu znamínek. Pokud jich má někdo větší počet, riziko vzniku melanomu se zvyšuje. Naprosto zásadní je chránit malé děti a osoby se sníženým imunitním systémem.

Odborníci doporučují ideálně pohyb na přímém slunci, co nejvíc omezit. Nejkritičtější je doba kolem poledne, kdy slunce dopadá na zem skrze nejtenčí pás atmosféry. „Pokud se pobytu na slunci nelze vyhnout, je třeba si po něm udělat přestávku ve stínu“ dodává Kocák „a naprostou samozřejmostí by mělo být používání ochranných krémů s UV filtry, které je třeba během dne opakovaně na pokožku nanášet.“

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Strakonická nemocnice pořídila pro přepravu pacientů novou sanitku....

pondělí, 22. července 2019, 08:48

Novou sanitkou s jedním lůžkem, křeslem pro kardiaky a dalšími dvěma místy pro sedící pacienty se může ode dneška pochlubit...

Budějcká nemocnice obhájila certifikát kvality a bezpečí

neděle, 9. června 2019, 11:58

Další tři roky se může budějcká nemocnice pyšnit certifikátem kvality a bezpečí. Hodnotitelský tým České společnosti pro...

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web...

pondělí, 20. května 2019, 14:33

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce,...

Českobudějovické kardiocentrum voperovalo nejmenší defibrilátor

čtvrtek, 25. dubna 2019, 11:04

Kardiocentrum českobudějovické nemocnice před dvěma týdny voperovalo pacientovi nejmenší srdeční defibrilátor v České republice....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.