Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Troška plazmy, čtyřicet minut pohody a lízátko 

 
pondělí, 25. února 2019, 17:03

Každý máme šanci pomáhat. Stačí se jen rozhodnout. Stejně jako to udělala i Eva Čejková Vašková, která si vybrala darovat plazmu. Svoji zkušenost s budějckou ordinací Plasmafery, ale i samotným odběrem, popsala v článku. Po jeho přečtení je jasné, že darování plazmy se nemusí nikdo bát.

On: „Tam nedaruješ krev, ale plazmu stejně jako moje babička, které je 64 a daruje bez problémů.“

Já: „Aha, jasný,“ potvrzuji s chápajícím výrazem a stydím se, že na rozdíl od babičky nevím přesně, jaký je rozdíl mezi plazmou a krví. 

Wikipedie: „Krevní plazma je tekutá složka krve, její nejobjemnější část. Krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. V těle zdravého člověka je zhruba 3–3,5 litrů krevní plazmy, tj. přibližně 5 % tělesné hmotnosti,“ připojuji se na internet a rychle doháním vědomosti, že krevní plazma funguje podobně jako odběr krve, ale červené krvinky se vrací zpět a že až na místě se dozvím, kolik plazmy mi odeberou. V duchu mě napadá, že to snad nebude více než půl litru jako u běžného odběru, který jsem už několikrát absolvovala vždy s dobrým pocitem, ale na ten lačný žaludek mi to někdy fakt nesedlo… Ale když to dala babička, dám to taky! 

Jdu a volám o termín. Hned první příjemné zjištění je, že mohu jíst! Ba naopak musím jíst! No hurá, tak tam se nesložím a už si promítám, co si vychutnám, protože omezení je jediné. „Nekonzumujte 24 hodin před odběrem tučná a mastná jídla,“ jsem v klidu a sahám po musli, ovoci a žitném chlebu s čajem. 

O pár hodin později sedím v ordinaci Plasmafery v Českých Budějovicích a dozvídám se další informace. Jsem u lékaře, který mi klade základní otázky k mému zdravotnímu stavu a vysvětluje mi průběh prvního odběru. Za chvíli už mě sestřička o patro výš šteluje na lehátko a vybírá lepší žílu, dává mi další detailní informace k odběru a do dlaně dostávám balónek na mačkaní, aby krev v žíle tekla rychleji zpátky. Zpátky proto, že červené krvinky se budou vracet do mě. A už to teče… Sleduji barvu, rychlost a to, jak malé čerpadlo odděluje krev a krvinky a z druhé baňky teče část s krvinkami zpět. Kdyby mi to neřekli, tak to nepoznám, ani podle barvy, ani nic necítím. Mám ze sebe dost dobrý pocit, že jsem udělala něco dobrého. Okolo sedí další dárci a každý druhý žmoulá v puse lízátko, přijde mi to jako dobrý fór, že se asi domluvili a krátí si dlouho chvíli. 

Odběr pro mě stanovených 700 mililitrůl trvá asi 40 minut, a tak mám dost času a vytahuji telefon, pročítám maily, krátím si chvíli na sociálních sítích. Sestřička se zajímá, jak mi je? „Vše v pohodě,“ a dále čumím do telefonu. O pár minut později po oku koukám já na sestřičku a hlásím, že cítím mírnou nevolnost, a tak mi podává nápoj rozpuštěného kalcia a vytahuje hromadu lízátek. Aha, lízátka se tady dostávají za odměnu? „Ne, lízátko proto, protože je třeba doplnit ubývající cukr v krvi,“ vysvětluje usměvavá sestřička. 

A je to, končíme, vstávám a odebírám se na recepci, kde po prvním odběru dostávám na výběr finanční náhradu a nebo den volno z práce. A já si vybírám den volno pro sebe. Krevní plazma pokračuje většinou hlavně směr Rakousko a Německo, kde z ní vyrábí léky na stráženlivost krve a jiné vážné nemoci, na které je často těžké sehnat léčbu. 

Vyrazit směr České Budějovice do Plasmafery podruhé neváhám, protože se těším, co mi řekne doktor. Výhodou odběru totiž je, že mimojiné získám i všechny potřebné informace o mém zdravotním stavu. „Jste naprosto zdravá,“ konstatuje při pohledu na mé výsledky a upřesňuje mi stav krvinek, vylučuje všechny známé i neznámé nemoci a potvrzuje, že jsem kvalitní dárce. A tak již jako starý mazák pokračuji nahoru, vybírám si lehátko a nastavuji levou ruku, říkám si o drink a rovnou dvě lízátka, abych si měla s čím hrát místo mobilu a tvářit se mazácky.

Napsal(a) Eva Čejková Vašková | PR text
 


 

Kam dál?

V Jihočeském kraji zemřeli po chřipce další tři lidé

pátek, 22. února 2019, 16:43

V Jihočeském kraji v tomto týdnu zemřeli na následky chřipky tři lidé. Chřipková epidemie si tak v regionu letos vyžádala už...

Táborská nemocnice má nové dětské oddělení. Je blíže operačním sálům

pátek, 22. února 2019, 14:06

Táborská nemocnice má nové dětské oddělení. Najdeme v něm 42 lůžek pro malé pacienty a jejich případný doprovod. Součástí nového...

Strakonická nemocnice od středy zakazuje návštěvy

pondělí, 18. února 2019, 11:07

Nemocnost na Strakonicku rapidně vzrostla. Vedení nemocnice proto od středy 20. února zakazuje návštěvy.

Na Strakonicku stoupla nemocnost o třicet procent, hlášena jsou tři...

pátek, 15. února 2019, 17:26

Nemocnost v Jihočeském kraji opět o něco stoupla. Zatímco minulý týden to vypadalo, že je chřipková „sezona“ za námi, tento týden...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 6 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.