Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

HIV je stále na vzestupu. V Budějcích se bude na konci listopadu testovat bezplatně

 
neděle, 18. listopadu 2018, 14:06

Strašák jménem HIV je i přes masivní osvětovou kampaň stále na scéně. Poslední listopadový týden bude proto opět patřit testování na infekci tímto zákeřným virem a žloutenky typů B a C. Zájemci se mohou nechat otestovat rychle, zdarma a anonymně v Krajské hygienické stanici v ulici L.B. Schneidera.

Zásadním benefitem testování během Evropského testovacího týdne je fakt, že celé testování probíhá kompletně zdarma. Kromě toho mohou být testy anonymní. Samotné testování je jednoduchý a krátký proces, zájemce o test se v ordinaci zdrží asi patnáct minut.

Testování je jedinou cestou, jak infekci HIV odhalit. Právě včasná diagnostika má zásadní význam pro účinnou léčbu. Ta může zajistit srovnatelnou kvalitu života HIV pozitivních osob jako u osob neinfikovaných, zároveň zabraňuje dalšímu šíření nemoci. To je v České republice na vzestupu. V letošním roce k datu 30. září přibylo 162 nově diagnostikovaných HIV pozitivních.

Počty nových případů bez ohledu na krátkodobé výkyvy rostou od roku 2002. Odborníci poukazují na to, že mnozí lidé přicházejí na testování pozdě. Dorazí až s prvními příznaky, či dokonce s rozvinutou chorobou AIDS. Včasným odhalením nemoci a léčbou se podle odborníků dá předejít rozvinutí viru HIV v nemoc AIDS. 

Testování v budějcké poradně proběhne v pondělí 26.listopadu v čase od 7:00 do 10:00 a v úterý mezi 13:00 a 14:00.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna

kontakt: sefredaktor@drbna.cz 

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

Test arašídů: plísní se nemusíte bát

pátek, 16. listopadu 2018, 07:52

Solené buráky patří k tradičnímu občerstvení nabízenému hostům doma na návštěvě i v restauraci. Časopis dTest otestoval kvalitu...

Strakonická nemocnice má šest nových monitorů dechu

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 10:51

Šest monitorů dechu získalo Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Strakonice od Nadace Křižovatka. Přístroje v celkové...

Budějcká radnice se rozsvítí purpurovou barvou

pondělí, 5. listopadu 2018, 18:52

K oslavám Světového dne předčasně narozených dětí se v pátek 9. listopadu připojí budějcká radnice. Stejně jako mnohé významné...

Lékárna na sídlišti Máj bude fungovat další rok

čtvrtek, 1. listopadu 2018, 14:34

Obyvatelé Máje nebudou mít pro léky daleko. Lékárna, která sídlí v budově Okresní správy sociálního zabezpečení na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 7 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.