Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Nutil jsem prezent doktorovi. On mě ale poslal k šípku a na transfuzku, říká dárce krve

čtvrtek, 14. června 2018, 15:27

Jedenašedesát bezpříspěvkových dárců krve z různých koutů jižních Čech převzalo včera, ve středu 13. června, v předvečer Světového dne dárců krve, ocenění za své dlouholeté dobrovolnictví. Oblastní spolek Českého červeného kříže České Budějovice v restauraci v Metropolu udělil jedenáct Zlatých křížů 2. třídy za 120 odběrů, dvacet Zlatých křížů 3. třídy za 80 bezplatných odběrů a také 30 zlatých Janského medailí za čtyřicet odběrů krve. Mezi bezpříspěvkovými dárci nejcennější tekutiny, kteří převzali Zlatý kříž za 120 odběrů, byl také Pavel Píš z Českých Budějovic.

 „Absolvoval jsem jich 122. Minulý týden jsem byl darovat krev, tento odběr není do součtu započítán. A mimo zmiňovanou cifru je také odběr krve, který jsem absolvoval při povodních v roce 1997 na Moravě. Tehdy tam potřebovali krev, tak jsem jel. Tohle se nikam nezaznamenávalo. Ale vůbec to není o počtu odběrů. Já to považuji za samozřejmost, můžu někomu pomoct a nic mě to nestojí. Jen nějakou decku krve a chvíli času,“ uvedl dárce krve s tím, že nezastírá, že ocenění od Českého červeného kříže ho těší. Další kříž se uděluje dárcům za 160 odběrů krve. A byť by prý rád Pavel Píš i toto ocenění získal, nemyslí si, že na něj dosáhne. „Když budu darovat krev čtyřikrát ročně, to je ještě let k jeho zisku,“ vypočítával dárce.

„Kdybych tvrdil, že ne, tak bych lhal. Těší mě to. Jen by se mělo o dárcovství krve mnohem častěji mluvit a psát, nejen při příležitosti oceňování dárců. Neříkám to v žádném případě kvůli sobě, že bych se cítil nedocenění, to ani náhodou. Ale jen se podívejte, co je tu dneska lidí, dobrovolníků, kteří darují nejcennější tekutinu. A to je jen zlomek. Všichni bereme jako samozřejmost, že v nemocnici je k dispozici krev, že v případě potřeby ji dostaneme, nikdo to neřeší. Ale díky komu? Díky těm lidem, kteří ochotně přijdou v případě potřeby a krev darují. Tito lidé si zaslouží pozornost,“ řekl Píš, který je nyní státním zaměstnancem. 

Pavel Píš je pyšný na své dvě děti

Další kříž se uděluje dárcům za 160 odběrů krve. A byť by prý Pavel Píš i toto ocenění rád získal, nemyslí si, že na něj dosáhne. „Když budu darovat krev čtyřikrát ročně, to je ještě let k jeho zisku,“ vypočítával s úsměvem dárce.

Byl jsem kdysi u armády a jako vojáka mě převeleli v jedenaosmdesátém roce do Českých Budějovic. Za rok a půl se mi v Ostravě narodil syn, který o dva roky později musel na operaci. Synek byl poté v pořádku a já jsem se chtěl nějakým způsobem doktorovi odvděčit, chtěl jsem mu dá nějaký prezent, lze to nazvat možná i úplatkem, ale on rezolutně vše odmítal. Tak jsem se ho ptal, jak mu mám teda poděkovat, co mu mám dát, že mu chci nějak vyjádřit dík. Řekl, že když chci něco dát, tak abych daroval krev. Takže jsem šel darovat krev. To byl vlastně prvotní impuls, ale nezůstalo u jediného odběru. Dárcovství krve se stalo součástí mého života,“ zavzpomínal devětapadesátiletý Pavel Píš.

Prvního odběru se nebál, panickou hrůzu z jehel nikdy neměl, neomdlévá a odběry v pohodě snáší. „Navíc mi krev teče dost rychle, takže já na transfuzce sotva ulehnu, už se zase zvedám, smál se devětapadesátiletý dárce krve. 

Pavel Píš, který rád jezdí na kole, sbírá turistické vizitky a cestuje s manželkou především po České republice, je také hodně pyšný na své dvě děti. Obě se totiž potatily a patří mezi bezpříspěvkové dárce krve. 

Světový den dárců se slaví od roku 2004 vždy 14. června

V Jihočeském kraji je v registru dárců krve 18 732 z toho nově registrovaných dárců je 1071. Loni bylo uskutečněno celkem 25 633 bezplatných odběrů plné krve. Jihočeský kraj je dlouhodobě jedním z dárcovsky nejstabilnějších v České republice, a právě oceněním nejzasloužilejších dárců z celého kraje oslavil Oblastní spolek Českého červeného kříže České Budějovice Světový den dárců krve. Ten vyzývá k častějšímu a dobrovolnému dárcovství s letošním mottem „Buď tu pro každého – daruj krev – poděl se o život“.

„Světový den dárců krve se ve světě slaví od roku 2004 vždy 14. června. Dárcovství je založené výhradně na motivu etickém a je celosvětově nesmírně důležité a ceněné. Proto dnes již celkem 62 zemí světa – samozřejmě včetně České republiky – dosáhlo stoprocentní bezplatnosti odběrů plné krve. Je totiž známo, že důvodem k prosazování právě bezplatného dárcovství krve je snaha o maximální bezpečnost a dostupnost krve a jejích složek. Při současném klesajícím počtu dárců krve je všude ve světě cílem pokles zastavit a pravidelným dárcovstvím zajistit národní soběstačnost. V současné době je počet dárců dostatečný pouze ke krytí potřeb pacientů, avšak chybí rezerva dárců pro případ mimořádného výdeje, vysvětlila ředitelka Úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže v Českých Budějovicích Hana Vacovská.

 
 
 


 

Kam dál?

Písecký Michal Brousil je mistrem Evropy v disciplínách nejtvrdších...

čtvrtek, 14. června 2018, 14:42

Při mistrovství Evropy v disciplínách TFA v německém Mönchengladbachu dosáhl fantastického úspěchu jihočeský reprezentant Michal...

DRBNA HISTORIČKA: U Tyrola byla původně chvalná i nechvalná restaurace

čtvrtek, 14. června 2018, 13:41

Na rohu Hroznové a České v domě, který se dnes přestavuje, býval do roku 1904 hostinec U Fulínů. Původně to byla chvalná i...

VIDEO: Děti z budějcké Arpidy nahrály s kapelou Vypsaná fixa jejich...

čtvrtek, 14. června 2018, 12:32

Nový videoklip ke skladbě Čtyři slunce od kapely Vypsaná fixa představily ve středu 13. června děti z budějckého centra Arpida....

Jihočeši jednali se Středočechy o těsnější spolupráci nejen v...

čtvrtek, 14. června 2018, 11:28

Zástupci sousedních krajů – Jihočeského a Středočeského – se ve středu 13. června sešli, aby si nastavili těsnější spolupráci...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Při tragické nehodě u Besednic zemřel...

  • Stát půjčí mladým rodinám na bydlení až dva...

  • Sestry z Římova zachraňovaly životy při...

  • CO VY NA TO? Policejní kontroly cyklistů...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V kauze týraného Marleyho padlo rozhodnutí. Viník dostal podmínku

Mladíka, který na videu týral štěně labradorského retrívra Marleyho, potrestal prachatický soud roční podmínkou. Navíc mu uložil zákaz konzumace alkoholu a návykových látek a v průběhu zkušební doby se musí podrobit psychologickému programu, který ho má naučit zvládat agresivitu. Rozsudek zatím není pravomocný.

Instagram spouští dlouhá videa, chce konkurovat YouTube

Novou sekci videonahrávek o délce až 60 minut spouští sociální síť Instagram. Jmenuje se IGTV a podle šéfa firmy Kevina Systroma je pro mobilní telefony vhodnější než kanál YouTube, informoval zpravodajský server CNBC. Instagram dosud umožňoval přehrávat videa trvající maximálně 60 sekund. Nová platforma prozatím poběží bez reklamy, kterou ale firma později nevylučuje.

Fastfood nabídl Ruskám odměnu za otěhotnění s fotbalistou

Moskevská pobočka amerického fastfoodu Burger King vyvolala v Rusku poprask reklamou, v níž slíbila lákavou odměnu Ruskám, které otěhotní se zahraničním fotbalistou. Oznámila to ruská média. Po protestech se společnost omluvila a kampaň stáhla. Rusko v těchto dnech hostí výkvět světového fotbalu na mistrovství světa, které pořádá jedenáct ruských měst.