Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Jihočeští záchranáři mají za sebou jednu z nejrušnějších služeb v roce. A měli hodně napilno

 
pondělí, 1. ledna 2018, 16:20

Silvestrovská noční směna na Zdravotnické záchranné službě Jihočeského kraje patří k nejrušnějším službám v roce, a ani ta letošní nebyla výjimkou.

Během dvanácti hodin, tedy od 18:00 hodin v neděli 31. prosince 2017 do 6:00 hodin v pondělí 1. ledna 2018, řešili jihočeští záchranáři celkem 154 událostí. „Jedná se o zhruba pětadvacetiprocentní nárůst oproti dlouhodobému průměru," podotkla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková. 

Od silvestrovské půlnoci do dnešního, novoročního rána posádky Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) zasahovaly v sedmdesáti případech. Nejdramatičtější nárůst počtu volání na linku 155 byl v prvních čtyřiceti minutách po půlnoci, kdy operátoři řešili několik desítek tísňových volání.

Více než třetina případů přímo souvisela s oslavami příchodu nového roku.

Už v na Silvestra v18:00 hodin vyjížděli záchranáři ve Vyšším Brodě k sedmačtyřicetiletému muži, kterému zábavní pyrotechnika způsobila středně závažné poranění v oblasti hlavy. „Po ošetření byl pacient letecky transportován do traumacentra českobudějovické nemocnice," upřesnila mluvčí. 

V průběhu noci pak výjezdové skupiny ZZS JčK ošetřovaly dalších deset zranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. „Ve většině případů se jednalo o lehká až středně těžká poranění rukou nebo obličeje. Žádný z pacientů nebyl ohrožen na životě," dodala Petra Kafková.

Výjezdy záchranářů k lidem, kteří se zranili při hrátkách s pyrotechnikou

 • 0:09 hodin – ZZS Suchdol nad Lužnicí ošetřila pětatřicetiletého muže s poraněním prstů ruky od petardy a transportován byl na traumatologickou ambulanci do Českých Budějovic.
 • 0:12 hodin – ZZS Trhové Sviny vyjížděla k patnáctiletému chlapci, kterému pyrotechnika způsobila rány a popáleniny ruky a k třiapadesátileté ženě s lehkými popáleninami od pyrotechniky. Oba byli převezeni do Českých Budějovic.
 • 0:14 hodin – ZZS Týn nad Vltavou ošetřila a na převezla na úrazovou ambulanci České Budějovice devatenáctiletého mladíka se středně závažným poraněním prstů ruky.
 • 0:15 hodin – ZZS Strakonice zasahovala u dvaatřicetiletého muže jenž po explozi dělbuchu utrpěl poranění zvukovodu. Převezen byl do spádové nemocnice.
 • ​0:15 hodin – ZZS Strakonice ošetřila pětapadesátiletého muže, kterému vybuchla zábavní pyrotechnika v ruce. Muž utrpěl ztrátové poranění prstů a tržné rány na ruce. Po ošetření byl transportován na úrazovou ambulanci českobudějovické nemocnice.
 • 0:15 hodin – ZZS České Budějovice zasahovala u čtyřiadvacetiletého muže, jemuž pyrotechnika způsobila středně závažné poranění v obličeji. Po ošetření byl předán na úrazovou ambulanci.
 • 1.33 – ZZS Mladá Vožice vyjela k osmadvacetileté ženě, které zábavní pyrotechnika způsobila poranění oka. Po ošetření byla pacientka transportována na oční oddělení českobudějovické nemocnice.
 • 2:11 hodin – ZZS České Budějovice zasahovala u šestnáctiletého mladíka, kterému petarda popálila prsty ruky, byl předán na úrazovou ambulanci.
 • 2:19 hodin – ZZS Jindřichův Hradec ošetřila pětatřicetiletého muže s tržnými ránami a popáleninami ruky od pyrotechniky a převezla na urgentní příjem jindřichohradecké nemocnice.

Záchytka byla od Silvestra do Nového roku plná

Zhruba padesát výjezdů jihočeských záchranářů bylo k úrazovým stavům a většina z nich souvisela s nadměrnou konzumací alkoholu. Převažovala zranění hlavy a končetin po pádu a řezná poranění od rozbitého skla. Zhruba dvě desítky zranění si způsobili lidé při vzájemných potyčkách. „Protialkoholní záchytná stanice byla plně obsazena již na Silvestra v 19:30 hodin večer. Všech pět lůžek bylo zaplněno celou službu," podotkla mluvčí Petra Kafková.

Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto Budějcká Drbna

Kam dál?

Pyrotechnika zranila sedm lidí. Podle policie za to může hlavně...

pondělí, 1. ledna 2018, 13:33

Jihočeská policie eviduje sedm úrazů, které při silvestrovských oslavách na jihu Čech způsobila pyrotechnika. Z toho šestkrát...

Ve Zlivi hořel byt, dva lidé se nadýchali zplodin

pondělí, 1. ledna 2018, 12:28

Dva lidé se v noci z neděle 31. prosince na pondělí 1. ledna nadýchali zplodin při požáru bytu ve Zlivi na Českobudějovicku....

ANKETA: Lidé do nového roku často vstupují s předsevzetím. Stále se...

pondělí, 1. ledna 2018, 11:32

Nový rok má mnoho lidí spojený s předsevzetím. První lednový den je totiž ideální příležitostí, jak udělat zásadní změnu v životě...

Oslavy příchodu nového roku se neobešly bez zranění. Nejvíce úrazů...

pondělí, 1. ledna 2018, 10:44

Jihočeští záchranáři řešili 154 událostí, o čtvrtinu více oproti dlouhodobému průměru. Ošetřili jedenáct lidí, kteří se lehce až...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

 • Kraj zrušil úpravy územního plánu Budějc z...

 • Nové IGY Centrum v Českých Budějovicích bude...

 • Obyvatelům Průmyslové ulice ztěžují život...

 • Studentka z Dobré Vody u Českých Budějovic...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Čech zahynul na thajském ostrově Samui. Zřítil se ze srázu...

Dvaatřicetiletý český turista přišel o život na thajském prázdninovém ostrově Samui. Při...

Češi by z EU nevystoupili, skepse vůči unii je ale výrazná

Češi by z Evropské unie nevystoupili, ve střední Evropě jsou však největšími euroskeptiky, ukázal...

Amnesty International kritizuje Česko za odmítání uprchlíků...

Vysocí představitelé české vlády i český prezident se loni vyjadřovali xenofobně na adresu...