Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Rekordně přibylo dárců kostní dřeně. A to i díky změně věkové hranice

 
středa, 13. září 2017, 07:05

Do registru dárců krvetvorných buněk Institutu klinické a experimentální medicíny se za uplynulých osm měsíců letošního roku přihlásilo 2118 nových lidí. Vedení registru to označuje za rekord, je to více než za celý loňský rok. Pomohlo tomu zvýšení horní hranice pro vstup do registru, která se změnila z pětatřiceti na čtyřicet let. Jen z této věkové kategorie je 1132 nových dárců.

K 1. září letošního roku měl Český registr dárců krvetvorných buněk (ČRDKV) 27 443 lidí. „Smyslem registru je, abychom našli co nejvhodnějšího dárce pro pacienta s leukémií nebo s jinou poruchou krvetvorby, který potřebuje transplantaci krvetvorných buněk," řekla vedoucí registru Marie Kuříková.

Vedle registru pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) existuje také Český národní registr dárců dřeně, který na konci letošního srpna evidoval 74 056 dárců.

Spárovat vhodného dárce s vhodným příjemcem není snadné. „Čím více dárců, tím větší naděje, že někdo z nich bude vhodný pro českého nebo i zahraničního pacienta," doplnila Marie Kuříková. Až pro šedesát procent pacientů, kteří potřebují transplantaci kostní dřeně, existuje nejvhodnější dárce v zahraničí. Nejčastěji je to v Německu, případně v Polsku a někdy i v USA. Celosvětově je v registrech dárců více než jedenatřicet milionů lidí.

Přílivu nových dárců pomohla změna horní věkové hranice pro vstup do registru. Dříve to bylo pětatřicet let, loni v listopadu ale registr umožnil vstup lidem do čtyřicet let, respektive do jedenačtyřicátých narozenin. „Myslím si, že to byl krok správným směrem," řekla koordinátorka registru Gabriela Hošková. Hranice pro vyřazení z registru se nezměnila, zůstává na pětapadesáti letech.

Dárcovství kostní dřeně je dobrovolné a bezplatné. Jak upozornila Marie Kuříková, vstupní vyšetření pro nové dárce se pohybuje v tisícikorunách a pojišťovny ho nehradí. Pražskému registru se díky spolupráci s Nadačním fondem Kapka naděje a společností Shell Czech Republic podařilo zajistit za uplynulých dvanáct měsíců peníze na testy pro dva tisíce lidí.

Ročně v Česku některým typem leukémie onemocní kolem stovky lidí, u dalších zhruba tisícovky lidí se objeví porucha krvetvorby. Transplantace je úspěšná u dospělých z 60 až 80 procent, u dětí ze 70 až 90 procent.

Foto Photographer’s Mate 2nd Class Chad McNeeley (Navy News Service, 021204-N-0696M-180) [Public domain], via Wikimedia Commons | Zdroj ČTK

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Vánoční strom pro Budějce se jmenuje Gigaska...

  • VIDEO: Spor o Krajinskou ulici: Doprava do...

  • Zraněný muž schytal v baru ještě pár ran...

  • Rozšíření placených parkovacích zón v...

Reklama
 
 

Kam dál?

Jsou věci, které si lidé nikdy nenechají vzít, říká známý český moderátor Leoš Mareš

úterý, 12. září 2017, 19:45

V České republice budete jen těžko hledat někoho, kdo jméno Leoš Mareš nezná. Známý český moderátor a zpěvák má za...

Centrum kyčelní ortopedie v Budějcích je z hlediska komplexní péče ojedinělé

úterý, 12. září 2017, 14:27

Centrum kyčelní ortopedie letos v lednu otevřela Nemocnice České Budějovice. Jeho funkcí je centralizována komplexní...

Festival Vltava žije pomohl hendikepovaným sportovcům i výtvarníkům

úterý, 12. září 2017, 13:02

Přes 101 tisíc korun získali na festivalu Vltava žije malí českobudějovičtí hokejisté a výtvarníci. Diváci rovněž...