Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Případů příušnic bude podle odborníků přibývat. Lékaři však uklidňují veřejnost

 
středa, 20. dubna 2016, 18:53

Nynější epidemie příušnic, která postihla Jihočeský kraj, bude podle odborníků nadále trvat. Lékaři Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice však uklidňují veřejnost, aby nepanikařila. „Jedná se zpravidla o lehké onemocnění, které nezanechává následky,“ uvedl primář Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Václav Chmelík.

„Epidemie různého rozsahu se vyskytují ve tří až pětiletých intervalech. V minulých letech postihly spíše severní část republiky, naposledy v roce 2012. V jižních Čechách, kde je nyní v rámci České republiky nejvyšší záchyt onemocnění, se příušnice vyskytují od podzimních měsíců loňského roku. Lze předpokládat, že postižených bude přibývat i v dalších týdnech,“ uvedla epidemioložka Nemocnice České Budějovice Iva Šípová.

„Chceme zdůraznit, že se jedná zpravidla o lehké onemocnění, s nímž se odolnost člověka vyrovná přibližně do jednoho týdne. Poté si tělo vyžádá určitý čas na rekonvalescenci. V současnosti se ve společnosti v souvislosti s příušnicemi hovoří o neplodnosti, která ale nastává velmi vzácně a pouze po komplikacích,“ řekl Václav Chmelík.

Příušnice jsou infekcí virového původu. Typickými příznaky, které se však projeví pouze asi u čtyřiceti procent nemocných, jsou horečka a bolestivý jednostranný nebo oboustranný otok příušní žlázy. Nemoc obvykle končí plným uzdravením. Průběh onemocnění může být komplikován, zvlášť u dospělých pacientů, zánětem varlat, zánětem mozkových blan, výjimečně zánětem slinivky.

V České republice se proti nákaze očkuje od roku 1987 ve dvou letech věku. Po zhruba deseti letech se imunita může výrazně snížit. „Důsledkem této omezené doby ochrany a častého cestování jsou epidemie v kolektivech mladých osob ve věku od 18 do 30 let. Nejvíce jsou postiženy maturitní ročníky. K šíření nákazy, která se šíří kapénkově, přispívá pobyt ve velkých kolektivech - školách, v nevětraných prostorách jako jsou diskotéky, bary, sportoviště a časté změny prostředí. Virus se může geneticky měnit, a tak unikat imunitě navozené očkováním,“ sdělila Šípová.

Onemocnění u očkovaných má podle lékařů spíše lehký průběh. „Izolace na infekčním oddělení není povinná. Do nemocnice přicházejí pacienti s komplikacemi, nejčastěji se záněty varlat, obvykle jednostrannými. Méně často hospitalizujeme pacienty se zánětem mozkových blan. I v tomto případě je průběh ve srovnání s klíšťovou encefalitidou méně závažný. Léčba je symptomatická,“ uvedl primář Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Václav Chmelík.

Pracovníci centrálních laboratoří českobudějovické nemocnice mají k dispozici moderní diagnostiku onemocnění. „V posledních měsících výrazně stoupá počet provedených vyšetření, jedná se o stovky případů. Centrální laboratoře při nich úzce spolupracují s Národní referenční laboratoří v Praze,“ doplnila Iva Šípová.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Specialistka Evropské oční kliniky Lexum je kapitánkou hokejového...

pondělí, 11. dubna 2016, 11:34

S nadsázkou se dá říct, že její střelecké pokusy budou vždycky mířit do černého. Specialistka Evropské oční kliniky Lexum v...

Ke Světovému dni zdraví se ve čtvrtek připojí i českobudějovická...

čtvrtek, 7. dubna 2016, 07:21

Výživové poradenství v době těhotenství a kojení, měření krevního tlaku a BMI, informace o prevenci chorob - to vše bude...

Počet pacientů s příušnicemi v Jihočeském kraji výrazně stoupnul

sobota, 2. dubna 2016, 18:01

V Jihočeském kraji letos mnohonásobně stoupnul počet pacientů s příušnicemi, onemocnění zasáhlo ve velké míře i dospělé lidi. V...

SOUTĚŽ: Dobrá zpráva pro budoucí rodičky: Nemocnice bude pořádat...

pátek, 1. dubna 2016, 15:49

Novinku, kterou jistě ocení nejedna budoucí maminka, plánuje Nemocnice České Budějovice. Porodnice bude organizovat pravidelné...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním jednáním Sněmovny. Chce s nimi řešit společný postup s ohledem na postoj prezidenta Miloše Zemana ke kauze Čapí hnízdo. Prezident ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), využije svého ústavního práva abolice a trestní stíhání zastaví.

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi stupních. Český hydrometeorologický ústav vydal včera před mrazem výstrahu - může totiž způsobit škody na nesklizených zemědělských plodinách.

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal případné rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, kterým by hlava státu zastavila Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda. Zeman ve čtvrtek oznámil, že by o takzvané abolici rozhodl, pokud by bylo pravomocně zastavené stíhání obnoveno. Babiš řekl rádiu Impuls, že by jen komentoval nesmyslné spekulace, protože trestní stíhání bylo zastaveno a žádný trestný čin se nestal.