Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Záchranka na jihu Čech je v ohrožení, lékaři chtějí přidat

 
čtvrtek, 21. dubna 2011, 13:34

Doktoři z českobudějovické nemocnice, kteří vypomáhají na záchranné službě Jihočeského kraje, odmítají sloužit služby a dali výpověď. Požadují navýšení hodinových mezd, na což nyní vedení ZZS nemá prostředky.Pokud lékaři skutečně odejdou, hrozí záchrance omezení, až kolaps.


Současná situace by ve stávajícím režimu vydržela maximálně tři týdny, poté by musely být služby zřejmě omezeny.

Ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý nyní řeší, jak situaci zvládnout. Celkem mu na stole leží 20 výpovědí doktorů, kteří odmítají brát náročnější služby za nižší peníze na výjezdových stanovištích ZZS.

„Budějovičtí lékaři podali výpovědi proto, že pro ně naše nabídnutá částka nebyla uspokojivá,“ uvedl Slabý.

Záchranka se spolu s jihočeským krajem dohodla, že všem externím lékařům, kteří služby na záchrance slouží, navýší k dosavadní hodinové mzdě, dalších 30 korun. Lékařům to ale nestačí, požadují nejméně stokorunu. Chtějí tak mít alespoň 400 korun za hodinu služby.

Pokud se s nimi vedení záchranné služby nedohodne, už od května by nastala redukce služeb. Pravděpodobně by se musela omezit služba na výjezdových stanovištích v Trhových Svinech, Soběslavi, Suchdole nad Lužnicí a v Týně nad Vltavou. Právě v Týně by redukce služeb mohla být problémem. Jde o druhé největší město v budějovickém okrese. Vzdálenost města nedaleko Jaderné elektrárny Temelín je 35 kilometrů z Českých Budějovic, Písku i Tábora, dojezdová vzdálenost by proto z jiného místa nemusela vždy znamenat dodržení dojezdového času 15 minut.

Už před čtyřmi lety hrozilo, že Týn přijde o záchranku částečně nebo zcela. Až petice a protesty místních, kteří sehnali okolo čtyř tisíc podpisů, situaci zachránila.

"Nedovedeme si představit, že by zde měla být záchranka omezena nebo třeba nedej bože omezena. Je tu víc než potřeba. Osobně jsem ji mnohdy potřebovala a řada lidí, co znám. V okolí je Temelín, mnoho okolních obcí a myslím si, že jsou tu sanity využity maximálně," myslí si obyvatelka Týna nad Vltavou Věra Mašková.

Jihočeská záchranka bojuje o přežití už proto, že jí stát letos zkrátil peníze do rozpočtu. Na zvýšení platů potřebuje v letošním roce sehnat minimálně 25 milionů korun. Bez toho hrozí citelné omezení provozu.

"Musíme situaci vyřešit a s lékaři z nemocnice se prostě musíme dohodnout. Není možné, aby se služby nějak radikálně omezovaly, důležité je, aby se služby podařilo zajistit, stejně jako péči o pacienty," uvedla pro agenturu náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská (ČSSD).

Dle jejího názoru by měly jít peníze do záchranky od pojišťoven. Kraj nyní už pokrývá přes 70 procent nákladů Zdravotnické záchranné služby.

autor: René Kekely

 


 

Kam dál?

Vážná nehoda uzavřela hlavní tah z Budějovic do Krumlova

čtvrtek, 21. dubna 2011, 13:25

Závažná dopravní nehoda uzavřela ve čtvrtek ráno u Dolního Třebonína hlavní tah mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem.Při...

Lodní doprava v Budějcích letos zahájí svou činnost

čtvrtek, 21. dubna 2011, 09:02

Ať už se to někomu líbí, nebo nelíbí, na Vltavě v Budějcích letos zahájí svou činnost lodní doprava. Nechceme se bavit o výši a...

Prodával firemní naftu

středa, 20. dubna 2011, 18:25

Nezákonným způsobem se obohacoval na úkor jedné českobudějovické firmy, kde pracoval, 34letý muž z Českokrumlovska. Během...

Vykradač aut obviněn

středa, 20. dubna 2011, 17:55

Pomyslná policejní smyčka se stáhla v těchto dnech kolem 30letého muže z Českobudějovicka. Podezřelý muž se v průběhu měsíce...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.