Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nový ředitel chce mít v Dubném moderní vesnickou školu

 
středa, 9. října 2013, 13:17

V sobotu 21. září se v Dubném, obci na Českobudějovicku, slavilo 750. výročí od první písemné zmínky o obci. Tamní základní škola si kromě toho připomněla padesáté výročí svého založení a při té příležitosti uspořádala Den otevřených dveří.

Nový ředitel školy Václav Meškan návštěvníkům přiblížil vše podstatné o základní škole včetně její historie a plánů. Učinil tak společně s prezidentem Asociace školních jídelen Michalem Malátem.

Ředitel Meškan uvedl, že hodlá vytvořit moderní vesnickou školu. Do budoucna chce, aby v každé třídě byl počítač a interaktivní tabule.

Škola začala od září spolupracovat s Asociací školeních jídelen České republiky - cílem je, aby se ve školní jídelně vařilo zdravě a chutně.

Historie školy v Dubném

První záznamy o škole v Dubném pocházejí již z roku 1659. Tato škola bývala přízemní, měla jednu třídu a navštěvovaly ji děti z Dubného, Žabovřesk, Jaronic, Slavče, Habří a Kvítkovic.

Roku 1888 byla vystavěna nová čtyřtřídní školní budova. Na počátku 1. světové války byli téměř všichni učitelé povoláni do armády, a tak první a druhou třídu učil řídící učitel a třetí a čtvrtou třídu pan učitel Rousek.

Nedostatek učitelů, nemoci dětí následkem podvýživy a nouze o palivo velice ztěžovaly vyučování. Roku 1917 poklesla docházka tak, že v jedné třídě bylo jen osm až 15 dětí. Přespolní děti do školy nechodily vůbec. Roku 1924 navštěvovalo dubenskou obecnou školu 208 žáků. Při obecné škole byla zřízena lidová škola hospodářská, kterou navštěvovali žáci od 14 do 16 let.

Zásluhy na otevření lidové školy hospodářské měl kaplan Rudolf Dolejší. Stará školní budova č. p. 60 vyhovovala potřebám obecné školy s obvodem Dubné, Branišov, Třebín, Kaliště, Jaronice a Křenovice. Po rozšíření školy na osm a později na devět tříd a připojení obvodů dalších obcí - Lipí, Habří, Kvítkovic, Čakovec, Jankova, Čakova a Žabovřesk - musely být třídy umístěny i mimo školní budovu.

Přípravné práce se zahájily v září roku 1961. Hrubá stavba byla provedena v zimních měsících a dokončena v srpnu 1963. Týden před otevřením školy vytlouklo krupobití 60 oken. Školní budova se skládala z učebního pavilonu, tělocvičny a dílen.

Učební pavilon měl v suterénu kotelnu s uhelnou a šatny. V prvním podlaží byly tři učebny, ředitelna, sborovna a kabinety. V druhém podlaží se nacházelo šest učeben, jedna speciální učebna a tři kabinety.

Tělocvična byla jednopodlažní, k ní patřily šatny a umývárna. Objekt dílen se skládal z dílny, místností pro ruční práce, dvou přípraven a umýváren. Učební pavilon byl propojen s tělocvičnou spojovací chodbou.

Napsal Roman Jinšík
Zdroj: www.zsdubne.cz

 


 

Kam dál?

Budějčtí studenti mohou žádat o stipendium

pátek, 27. září 2013, 09:26

Také letos si mohou českobudějovičtí studenti požádat o příspěvek na studium Nadaci města České Budějovice pro podporu vzdělávání...

Jihočeská univerzita obsadila na kolejích všechna lůžka

středa, 25. září 2013, 10:13

Pro akademický rok 2013/2014 přijala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích 2 577 žádostí o kolej. Jelikož kapacita kolejí...

Ředitelé škol a zástupci firem se sešli u kulatého stolu

úterý, 10. září 2013, 19:20

Třicet představitelů jihočeských středních technických škol a strojírenských firem se sešlo u prvního kulatého stolu, který...

Budějcké mateřské školy přijmou více předškoláků

pondělí, 2. září 2013, 10:00

Přes deset milionů korun investovaly České Budějovice do navýšení kapacity dvou mateřských škol ve městě. Díky mimořádným zápisům...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Z povalování na pohovce do nabušené show od Bastille, která rozdunila Karlín

Britská skupina Bastille v čele s Danem Smithem získává v posledních měsících ohromnou porci pozornosti a vděčí za ní hitu Happier, který utvořili společně s producentem Marshmello. Nejen tento, ale i spoustu dalších hitů skupina předvedla s účastí dvou předskokanů ze samého ostrova.

Jogurtové nápoje? Cukr vede nad ovocem

Praktická jogurtová svačina, na kterou nepotřebujete lžičku. To je asi hlavní výhoda kysaných nápojů oproti klasickým jogurtům. Pokud by byly k dostání neslazené, patřily by jogurtové nápoje k vítaným složkám jídelníčku. Ovocné jogurtové nápoje z nabídky běžných obchodů však obsahují velké množství cukru i přídatné látky. S ovocem většina z nich příliš nepočítá – tvoří jen jednotky procent obsahu.

Celní správa zajistila 33 kilogramů nebezpečného hovězího masa, to mělo skončit v jedné z českokrumlovských restaurací

Celní správa zastavila 12. února v Českém Krumlově osobní auto. Při kontrole příslušníci hlídky mobilního dohledu zjistili, že v kufru je uloženo několik desítek kilogramů syrového hovězího masa. Cizinec, který vozidlo řídil, k nákladu nepředložil žádné doklady.