Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nový ředitel chce mít v Dubném moderní vesnickou školu

 
středa, 9. října 2013, 13:17

V sobotu 21. září se v Dubném, obci na Českobudějovicku, slavilo 750. výročí od první písemné zmínky o obci. Tamní základní škola si kromě toho připomněla padesáté výročí svého založení a při té příležitosti uspořádala Den otevřených dveří.

Nový ředitel školy Václav Meškan návštěvníkům přiblížil vše podstatné o základní škole včetně její historie a plánů. Učinil tak společně s prezidentem Asociace školních jídelen Michalem Malátem.

Ředitel Meškan uvedl, že hodlá vytvořit moderní vesnickou školu. Do budoucna chce, aby v každé třídě byl počítač a interaktivní tabule.

Škola začala od září spolupracovat s Asociací školeních jídelen České republiky - cílem je, aby se ve školní jídelně vařilo zdravě a chutně.

Historie školy v Dubném

První záznamy o škole v Dubném pocházejí již z roku 1659. Tato škola bývala přízemní, měla jednu třídu a navštěvovaly ji děti z Dubného, Žabovřesk, Jaronic, Slavče, Habří a Kvítkovic.

Roku 1888 byla vystavěna nová čtyřtřídní školní budova. Na počátku 1. světové války byli téměř všichni učitelé povoláni do armády, a tak první a druhou třídu učil řídící učitel a třetí a čtvrtou třídu pan učitel Rousek.

Nedostatek učitelů, nemoci dětí následkem podvýživy a nouze o palivo velice ztěžovaly vyučování. Roku 1917 poklesla docházka tak, že v jedné třídě bylo jen osm až 15 dětí. Přespolní děti do školy nechodily vůbec. Roku 1924 navštěvovalo dubenskou obecnou školu 208 žáků. Při obecné škole byla zřízena lidová škola hospodářská, kterou navštěvovali žáci od 14 do 16 let.

Zásluhy na otevření lidové školy hospodářské měl kaplan Rudolf Dolejší. Stará školní budova č. p. 60 vyhovovala potřebám obecné školy s obvodem Dubné, Branišov, Třebín, Kaliště, Jaronice a Křenovice. Po rozšíření školy na osm a později na devět tříd a připojení obvodů dalších obcí - Lipí, Habří, Kvítkovic, Čakovec, Jankova, Čakova a Žabovřesk - musely být třídy umístěny i mimo školní budovu.

Přípravné práce se zahájily v září roku 1961. Hrubá stavba byla provedena v zimních měsících a dokončena v srpnu 1963. Týden před otevřením školy vytlouklo krupobití 60 oken. Školní budova se skládala z učebního pavilonu, tělocvičny a dílen.

Učební pavilon měl v suterénu kotelnu s uhelnou a šatny. V prvním podlaží byly tři učebny, ředitelna, sborovna a kabinety. V druhém podlaží se nacházelo šest učeben, jedna speciální učebna a tři kabinety.

Tělocvična byla jednopodlažní, k ní patřily šatny a umývárna. Objekt dílen se skládal z dílny, místností pro ruční práce, dvou přípraven a umýváren. Učební pavilon byl propojen s tělocvičnou spojovací chodbou.

Napsal Roman Jinšík
Zdroj: www.zsdubne.cz

 


 

Kam dál?

Přijďte vyzvídat na Akademická odpoledne

středa, 2. října 2013, 11:11

Biologické centrum Akademie věd České republiky a Jihočeská univerzita popularizují vědu. Obě instituce připravily pro širokou...

Budějčtí studenti mohou žádat o stipendium

pátek, 27. září 2013, 09:26

Také letos si mohou českobudějovičtí studenti požádat o příspěvek na studium Nadaci města České Budějovice pro podporu vzdělávání...

Jihočeská univerzita obsadila na kolejích všechna lůžka

středa, 25. září 2013, 10:13

Pro akademický rok 2013/2014 přijala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích 2 577 žádostí o kolej. Jelikož kapacita kolejí...

Ředitelé škol a zástupci firem se sešli u kulatého stolu

úterý, 10. září 2013, 19:20

Třicet představitelů jihočeských středních technických škol a strojírenských firem se sešlo u prvního kulatého stolu, který...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.