Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský den pro jízdu do pohody bez nehody

pátek, 8. března 2013, 18:18

Na červenou stát, na zelenou jet, ale pozor na kulatou červenou značku s bílými písmeny, ta nám přikazuje zastavit, a modrá kulatá značka s bílou šipkou říká, kam máme odbočit...

Takové nebo podobné pokyny si při jízdě přeříkávali šikovní řidiči a řidičky. A mělo to výsledek - i když byly křižovatky hodně frekventované a po komunikacích jelo jedno auto za druhým, nedošlo k žádné havárii, karambolu, srážce.

Zajímá vás, kde se taková dopravní idyla odehrála? Odpověď je jednoduchá: v budějckém Hopsáriu, kde se ve čtvrtek konal první ročník Dopravní soutěže pro mateřské školy, pořádaný BESIPem, Jihočeským krajem a Hopsáriem.

Část oblíbeného zábavného centra pro děti a rodiče se po dobu soutěže stala dopravním hřištěm s namalovanými pruhy, přechody, značkami i svítícími semafory. A na hřiště v šlapacích autech vjely děti, aby prokázaly své znalosti základů pravidel silničního provozu, bezpečnosti a také znalosti značek.

Co která značka znamená a jaké přikazuje nebo doporučuje chování, to byly otázky, na které děti odpovídaly Lubošovi Rákosníkovi z odboru dopravy Jihočeského kraje.

Na druhém dopravním hřišti zase děti na tříkolkách absolvovaly jízdu zručnosti, při které dokazovaly, jak se umí trefit na přesně určené místo, objet překážku nebo zatočit podle směrové šipky.

V rozsáhlých prostorách Hopsária se to malými řidiči a řidičkami v helmách jen hemžilo. Ti, kteří zrovna neprokazovali své řidičské umění, využívali s velkou chutí atrakcí Hopsária nebo se posilňovali svačinkami. Možnost zabavit děti v době čekání na jednotlivé soutěže oceňovaly paní učitelky, které ale i tak měly plné ruce s ohlídáním ´svých´ dětí. Není divu, vždyť soutěže se zúčastnilo celkem 16 školek ze čtyřech okresů Jihočeského kraje!

„Máme tady celkem 28 čtyřčlenných družstev z 16 školek. Moc nás těší, že přijely i děti z celkem vzdálených míst kraje, jsou tu děti z mateřských škol ve Stožci, z Plavska, Třeboně, Českého Krumlova, samozřejmě také z Českých Budějovic a dalších míst,“ uvedl Václav Kovář, krajský koordinátor jihočeského BESIPu, který patří k aktivním organizátorům akcí dopravní výchovy pro děti.

„Vysoká účast nám potvrzuje, že zájem školek o podobné akce stoupá, a to je hodně pozitivní vývoj. A samozřejmě pro nás výzva, abychom podobné akce připravili i v dalších měsících a letech. Musím ocenit podporu, kterou Jihočeský kraj této oblasti věnuje,“ dodal Kovář.

Průběh soutěže i velkou účast školek ocenil i Václav Král, člen Dopravního výboru Jihočeského kraje: „Jsem rád, že myšlenka dopravní výchovy, kterou jsme na Jihočeském kraji prosazovali, reálně funguje. Překvapilo mě, že se děti v dopravních značkách orientují a už v předškolním věku znají základy bezpečného chování v silničním provozu - za to je určitě třeba ocenit paní učitelky. Doufám, že se v letošním roce podaří i další podobné akce, třeba už třetí ročník výtvarné soutěže zaměřené na dopravní výchovu a prevenci, která je určena pro mateřské, základní a střední školy.“

A jak velké dopravní soutěžení malých řidičů Jihočeského kraje dopadlo? Vítězství patří druhému družstvu MŠ U Pramene České Budějovice, na druhém místě skončilo první družstvo MŠ T. G. Masaryka České Budějovice a na třetím místě první družstvo MŠ T. G. Masaryka Český Krumlov.

I když - vítězi byli vlastně úplně všichni, protože zvítězila hlavně pohoda a radost z příjemného dne v Hopsáriu.

 
 
 


 

Kam dál?

Harlem Shake ovládl Jihočeskou univerzitu

úterý, 5. března 2013, 18:00

Chvíli to byl Gangam Style, teď je to pro změnu Harlem Shake. Ten se šíří světem jako vir a neminul ani studenty Jihočeské...

Historická událost: VŠTE otevřela obor Strojírenství

úterý, 5. března 2013, 08:17

Jihočeské vysoké školství se v pondělí dočkalo historické události. Na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích...

Profesní radu VŠTE tvoří odborníci z firem

středa, 20. února 2013, 08:39

Lidé úzce spojeni s řízením firem a zaměstnanců, tedy především manažeři a majitelé společností, tvoří od února Profesní radu...

Fotografii Zemana uvidí někteří středoškoláci jen v ředitelně

sobota, 9. února 2013, 21:16

S nadsázkou lze říct, že fotografii nového prezidenta Miloše Zemana uvidí někteří jihočeští středoškoláci pouze v případě, že...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se k 30. dubnu rozhodl rezignovat. Ve funkci ho nahradí poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 31 haléřů

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu nadále stoupaly. Benzin od minulé středy zdražil o 31 haléřů na 32,55 koruny za litr. Naftu tankují motoristé v průměru za 31,85 koruny za litr, o 15 haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Řidička trolejbusu v Budějcích řídila pod vlivem drog, za jízdy si měla lakovat i nehty

Policisté v Budějcích vyšetřují případ řidičky, která v pátek 12. dubna před polednem řídila trolejbus pod vlivem drog. Hlídka si na ženu počkala na konečné zastávce na sídlišti Máj, kde ji otestovali na alkohol a přítomnost drog. Zkouška na drogy byla pozitivní.