Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Aplikovaná informatika na Přírodovědecké fakultě JU

 
neděle, 22. července 2012, 08:34

Zatímco bakalářské studium aplikované informatiky běží na několika fakultách, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity nově otevírá navazující magisterské studium od září letošního roku.

Jde o první technický obor, které poběží na JU jako navazující magisterské studium. "Očekáváme, že budoucí absolventi toho oboru najdou uplatnění jako IT architekti, projektoví manažeři informačních systémů nebo jako vysoce kvalifikovaní softwaroví vývojáři, po kterých je i bude stále vysoká poptávka a kterým na rozdíl od ostatních informatických oborů stále stoupají platy. Přírodovědecká fakulta přijímá přihlášky letos mimořádně do 20. srpna," mluvčí univerzity Hana Bumbová.

Přírodovědecká fakulta bude, podobně jako Matematicko-fyzikální fakulta UK v Praze, i v této specializaci udělovat titul Mgr. "Půjde o denní studium. Podle zkušeností z jiných univerzit je tento obor specifický tím, že v navazujícím magisterském studiu má většina studentů již zaměstnaní alespoň na zkrácený pracovní úvazek. Část kurzů proto budeme vyučovat blokově, aby se posluchači mohli realizovat i v zaměstnání. Součástí studia bude i předmět Softwarový projekt, který se od diplomové práce bude lišit tím, že jej studenti budou tvořit kolektivně. Budeme doporučovat, by si studenti jak softwarový projekt, tak diplomovou práci, dělali u svých zaměstnavatelů," uvedl Libor Dostálek, vedoucí Ústavu aplikované informatiky fakulty.

Proti argumentu, že v Jihočeském kraji nebude zájem o vysoce kvalifikované technické odborníky, stojí již deklarovaný zájem zejména menších, dravějších pražských firem otevřít si v blízkosti fakulty svou kancelář, vést semináře a podobně.

"Zatímco ještě před deseti lety se na informatické pozice přijímali libovolní absolventi vysokých škol a zaměstnavatel si je doškolil, tak dnes se vyžaduje informatické vzdělání. Je to obdobné jako u lékařských pozic, kde se vyžaduje lékařské vzdělání, které nelze získat několika rekvalifikačními kurzy. Vysoce kvalifikovaný informatik, který již prakticky žádný další kurz nepotřebuje, se firmě jednoduše vyplatí a je proto ochotna otevřít i místní kancelář," dodal Dostálek.

Dalším nově akreditovaným oborem je bakalářský obor Bioinformatika v angličtině (Bioinformatics). Jde o společné přeshraniční studium s Johannes Kepler Universität Linz. První ročník budou studenti studovat v Českých Budějovicích, druhý v Linci a třetí střídavě.

"Bioinformatika je moderní věda, po jejíchž absolventech je poptávka po celém světě. Obor je určen pro nadané studenty středních škol, kteří přemýšlejí o studiu v zahraničí a vědecké kariéře, která je spojena s pobytem na zahraničních pracovištích. Výhodou je, že to mohou zkusit přímo v Českých Budějovicích, a kdyby nakonec nechtěli do druhého ročníku přejít do Lince, tak u nás máme obdobný obor i v češtině. Přeshraniční obor Biological Chemistry běží již řadu let a studují na něm studenti opravdu z celého světa. Na žádost rakouské strany budeme do oboru Applied Informatics – Bioinformatics přijímat studenty do prvního ročníku až v příštím roce," uzavřel Dostálek.

Napsal Dobrin Stojcev, Mediafax

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • Nad Českem proletěl bolid. Dva největší kusy...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

Reklama
 
 

Kam dál?

Nová školka v Homolích nabídne dětem padesát míst

středa, 18. července 2012, 20:21

Bazének plný barevnách kuliček, skluzavky, malé kuchyňky, dataprojektor či větší sál, kde mohou děti i cvičit. Nejen...

Státní maturita bude mít pouze jednu úroveň

úterý, 17. července 2012, 18:49

Maturitní zkouška bude mít i nadále společnou státní část, ale ta bude mít jenom jednu úroveň obtížnosti u všech...

Na VŠTE se bude nově učit doprava a přeprava

středa, 4. července 2012, 14:06

Technologie dopravy a přepravy se stane od podzimu, kdy začíná akademický rok 2012/2013, novým bakalářským studijním...