Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

První soukromá anglická základní škola v Budějcích: Naší koncepcí je harmonické prostředí, ve kterém se můžeme dětem věnovat

 
pátek, 16. srpna 2019, 13:11

Přijet pracovat ze zahraničí do Českých Budějovic? Proč by ne. . . Pro řadu kapacit je jihočeská metropole lákavým místem k životu. Ovšem v nejednom případě to dosud mělo celkem zásadní háček – rodiče chtěli pro své děti základní školu s výukou v angličtině. A ta nebyla k dispozici. To už však bude minulost, v září zahajuje školní rok první soukromá anglická škola v Českých Budějovicích – Kids English Academy. Nacházet se bude na Piaristickém náměstí. Povídali jsme si o ní s marketingovým manažerem Zdeňkem Pitnerem.

Co bylo impulsem k založení školy?
Nedostatečná vzdělávací kapacita pro studenty ze zahraničí. Mnohé firmy a instituce si k sobě zvou experty ze zahraničí, kteří s sebou samozřejmě chtějí přivést i své rodiny. Ptají se tak, zda je ve městě škola pro jejich děti. Odpovědí bylo, že nikoliv. V takové situaci kolikrát zájem uvadl, což je škoda. Celá řada specialistům se kvůli absenci školy našeho typu Budějcím vyhnula.

Takže jste zaměřeni jen na děti ze zahraničí?
Úplně prvotní myšlenkou bylo, že budeme anglickou školou pouze pro české děti. Mimochodem čeští studenti mají v zahraničí výbornou pověst, jejich gramatika je kolikrát lepší než u rodilých mluvčích. Dale Lehnhoff, zakladatel školy, se ale následně rozhodl reflektovat zájem organizací i různých lidí, abychom školu nabízeli i cizincům. Dopilovali jsme to tedy tak, že jsme otevření jak českým dětem, tak i těm ze zahraničí. Je to fajn model, protože se děti tím, že se přirozeně baví mezi sebou, učí i jeden od druhého. Zároveň se nebudou stresovat tím, že anglicky neumí, protože na tom budou všichni stejně. Děti ze zahraničí možná malinko lépe, ale rozdíl nebude markantní. Dnes už funguje mnoho kroužků angličtiny i pro předškolní děti. Doba se posunula. Chci tím říct, že české děti nebudou znevýhodněné.

České děti tedy nebudou separované od rodilých mluvčích. . .
Nebudou. Tomu jsme se chtěli vyvarovat. Naopak chceme, aby děti pochopily, že není třeba dělat rozdíly mezi národy. Dokonce možná sloučíme i některé ročníky – například první a druhou třídu. Určitě ale ne víc jak dvě třídy. Nejsme továrna na studenty. Nevadí nám, když v jedné třídě bude osm dětí a ve druhé pět. Menší počet je naopak pro výuku výhodný. Naše koncepce je o harmonickém prostředí, ve kterém bude možnost se dítěti věnovat. Také budeme usilovat o to, aby se prolínaly jednotlivé předměty. Například mít kombinaci matematiky a přírodovědy. Samozřejmě mluvím o předmětech, kde je to možné, a to myslím i z hlediska zákona. Někdy se stává, že dítě není schopné přenést znalosti z jednoho předmětu do druhého. Tomu se u nás chceme vyhnout. Ještě bych rád dodal, že se o třídu bude starat učitel a zároveň asistent.

Otevřeni jste skutečně všem?
Kapacity bohužel nemáme na děti s poruchou chování. Nejsme škola pro děti se zvláštními potřebami. Tím teď nemyslím děti se zdravotními komplikacemi, u těch je to na domluvě s rodiči.

Předpokládám, že budete klást důraz na vlastní iniciativu…
Chceme děti, které se nebojí promluvit. Kreativita a iniciativa jsou jednoznačně vítány. Upozorňuji však, že anarchie nikoliv.

Dát do pohybu takovou školu nemůže být vůbec snadné. . . Mám pravdu?
Máte. Aby škola mohla vzniknout, je třeba sepsat mnoho dokumentů. Musíte mít ŠVP a tak dále. Dokumentů a papírů bylo skutečně mnoho. Projít všemi možnými povoleními, to je běh na dlouho trať. Pokud má někdo vizi, že si založí oficiální školu, musí počítat minimálně s roční prací.

Od prvotní myšlenky k realizaci uteče i několik let. . .
V našem případě šlo o dva roky.

Škola je na Piaristickém náměstí. Co se v ní nyní děje?
Připravujeme ji na zahájení školního roku. Nyní se například definitivně dokončily všechny malířské práce a dělat se bude voda.

Soudím, že kapacitu ještě nemáte naplněnou. Mohou se zájemci stále hlásit?
Zákon je v tomto ohledu benevolentní a umožňuje přestup mezi školami i během školního roku. Může se na některé škole stát, že se situace změní, že už to nebude tak dobrá škola, jak si rodiče představovali, a požádají o přestup. Od toho tady jsme. Asistent, kterého jsem už zmiňoval, přestup ulehčí. Jsme připraveni otevřít třeba i dvě první třídy, kdyby byl znenadání zájem nad očekávání.

Dale Lehnhoff. . . Proč se rozhodl zrovna pro České Budějovice?
Je to rodilý Američan, narodil se v Ohiu. V Českých Budějovicích byl několikrát v rámci pobytu se svým sportovním týmem. Zalíbilo se mu tady. Jednoho dne pak dostal nabídku, aby trénoval sportovce v Čechách. Řekl si, že do toho skočí rovnýma nohama a že se u nás pokusí něco dokázat. Že založí školu.

Jak je na tom mladý český člověk z hlediska angličtiny? Něco jste již načrtl, ale někdy mám pocit, že jsou sousední státy před námi. . .
Z mého pohledu – platí fakt, že dneska už anglicky umí mnoho mladých. Problém je ale gramatika. Je to zase o školách, které to nevysvětlí do detailu. Faktem ale je, že i Dale Lehnhoff celkově vidí za posledních pět let obrovský posun, což mě moc těší. Osobně jsem ale přesvědčený, že se u nás stále málo pracuje se schopností mluvit. Děti jsou líné mluvit, nejsou ochotné. . . Nedokážou v angličtině vyjádřit vlastní názor. Mě osobně, když jsem studoval, bavilo být iniciativní, pochlubit se nějakou vlastní myšlenkou. . . Ne každý je ale takový.

 


 

Kam dál?

V laboratořích VŠTE se lze naučit zvládat stres i deprese a zlepšit...

úterý, 2. července 2019, 11:13

Mluví se o ní jako o unikátní metodě, která dokáže u dětí zlepšit soustředěnost a dospělým zase motivaci a pracovní výkon. A také...

VŠTE otevře Podnikovou ekonomiku v inženýrském programu

pondělí, 24. června 2019, 18:21

Třetím magisterským studijním programem, zakončeným titulem Ing., se na českobudějovické VŠTE stane od podzimu, kdy začne nový...

Studovat můžete i s poruchou učení nebo zrakovým postižením....

čtvrtek, 18. dubna 2019, 20:03

Už několik let se může českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická pyšnit titulem Škola bez bariér. A to jak stavebně,...

Školka bez dětského stresu… Viva Bambini zve k zápisu

úterý, 9. dubna 2019, 17:11

Souzníte s montessori filozofií? Myslíte si, že je to ta pravá cesta pro vzdělávání vašeho dítěte? V tom případě byste se měli...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.