Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Studovat můžete i s poruchou učení nebo zrakovým postižením. Českobudějovická technika nabízí bezbariérové prostory a individuální přístup

 
čtvrtek, 18. dubna 2019, 20:03

Už několik let se může českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická pyšnit titulem Škola bez bariér. A to jak stavebně, tak i svým přístupem ke studentům. Kromě zdí, které překážely výstavbě rampy nebo výtahu, totiž boří i stereotypy, předsudky a komunikační bariéry, které se týkají lidí se zdravotním hendikepem. Škola jim nabízí individuální přístup v cestě za lepším životem. Jedním z nejznámějších studentů, který využívá služeb Informačně poradenského centra, je i známý plavec Arnošt Petráček.

Kristýna Ludwigová, vedoucí Informačně poradenského centra (IPC), se na VŠTE stará průběžně o patnáct studentů. Jeden trpí zrakovým postižením, další poruchou učení či postižením pohybového aparátu. Každý má trochu jiné vzdělávací potřeby, každý z nich je ale schopen studovat a vystudovat. Stačí k tomu jen trochu lidského pochopení a pomoci.

„Snažíme se usnadňovat integraci studentů do akademického prostředí, ať už se jedná o studenty se zrakovým, sluchovým nebo pohybovým postižením stejně jako o ty se specifickými poruchami učení jako je dyslexie, dysgrafie, dysortografie nebo narušenými komunikačními schopnostmi, psychickými poruchami či chronickými somatickými onemocněními,“ vysvětluje Ludwigová.

Existuje velká řada postižení a stupňů postižení. Každý student proto potřebuje individuální přístup, díky kterému můžou dostudovat desítky mladých lidí, kteří by jinak stáli na okraji společnosti. „Naše služby nespočívají jen v tom, že například studentům s poruchou zraku poskytujeme notebooky se specifickými programy, dáváme jim víc času na závěrečné testy nebo odevzdání seminárních prací. Navíc vždy přihlížíme k jejich postižení. Pomáháme jim se sestavováním individuálního studijního plánu a s řadou dalších potřeb, které při studiu na vysoké škole mají,“ dodává vedoucí centra.

Práce v IPC není jen o aktuálních radách a pomoci studentům. Je i o tom být skutečnou oporou. I proto se pracovníci centra oblekli na Mezinárodní den porozumění autismu do modré barvy, která je pro toto onemocnění symbolická. Jedním z jejich studentů je totiž autista.

Asi nejznámějším studentem Vysoké školy technické a ekonomické, který služeb Informačně poradenského centra využívá, je paralympijský vítěz a mnohonásobný světový plavecký rekordman Arnošt Petráček. I jemu dokáže škola na míru přizpůsobit podmínky ke studiu.

Vysokou můžu studovat jen díky přístupu, kterého se mi na VŠTE dostalo. Opravdu si toho vážím. Lidé, kteří by chtěli studovat, ale kvůli svému postižení si netroufají, by to měli zkusit. Stejně jako jsem to zkusil já a moji spolužáci. Určitě nebudou litovat,“ říká Petráček.

Jeho slova podtrhuje i student třetího ročníku denního studia oboru Konstrukce staveb Pavel Schafelhofer. Ten je na semestrální praxi v českobudějovické stavební firmě STRABAG, a díky spolupráci mezi školou a firmou si tu našel i budoucí zaměstnání. „Potřebuji trochu více času na soustředění, a proto dělám zkoušky a píšu testy v Informačně poradenském centru. Díky nim mohu v pohodě studovat stavařinu, která mě baví a bude i mým povoláním. Na začátku jsem samozřejmě měl pochybnosti, že nebudu schopný studium zvládat. Ale opravdu se není čeho bát. Mám to vyzkoušené,“ usmívá se budoucí stavař.

Služeb Informačně poradenského centra využívá průběžně kolem patnácti studentů. Kapacita je dostatečná a je možné vyjít vstříc i dalším studentům včetně těch zahraničních, například v rámci výměnného programu ERASMUS. Už při vyplňování elektronické přihlášky mohou uchazeči o studium na VŠTE uvést své specifické vzdělávací potřeby, což jim hned na začátku usnadní integraci do akademického prostředí.

 


 

Kam dál?

Školka bez dětského stresu… Viva Bambini zve k zápisu

úterý, 9. dubna 2019, 17:11

Souzníte s montessori filozofií? Myslíte si, že je to ta pravá cesta pro vzdělávání vašeho dítěte? V tom případě byste se měli...

Prachatický bazén se dočká oprav, ne všichni s rekonstrukcí souhlasí

pondělí, 8. dubna 2019, 18:06

Prachatice dokončí první část oprav plaveckého bazénu v červnu, zkušební provoz začne v červenci. Z plánované třetí etapy...

Maturanti mohou více poznat budějckou techniku. Škola chystá den...

neděle, 17. února 2019, 12:53

Strojírenství, dopravu, stavitelství nebo ekonomiku včetně specializací jako je logistika, cestovní ruch nebo čínské trhy, mohou...

Na základních školách roste zájem o výuku ruštiny. Favoritem je stále...

čtvrtek, 7. února 2019, 09:12

Čím dál tím více žáků se na základních školách učí ruský jazyk. Jejich počet se za deset let zvýšil zhruba pětkrát. Loni mělo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.