Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Povolání věděc: Jihočeská univerzita vydala knihu o dobrodružství přírodovědy

 
úterý, 25. prosince 2018, 13:29

Povolání přírodovědec. Tak se jmenuje nová kniha, kterou napsal Marek Kerles ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity. Díky knize se čtenář dozví víc o práci dnešního přírodovědce a zároveň dostane odpovědi na otázky, kterými se dnešní přírodověda zabývá.

„Především jsem chtěl na základě mnoha rozhovorů s vědci představit přírodovědu jako obor, který na rozdíl od jiných oborů dnes zůstává stejně úžasným dobrodružstvím jako před staletími. Ani moderní technologie na tom nic nezměnily. A to je právě na přírodovědě z mého pohledu laika to nejpřitažlivější,“ uvedl autor knihy Marek Kerles.

V knize například popisuje, jak se vědci na Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity (PřF JU) snaží odhalit tajemství „nestárnoucích rypošů“, zkoumají možnosti léčby lidí pomocí parazitů, snaží se porozumět „řeči stromů“ v tropických pralesích nebo zkoumají dosud neznámé organismy, vytažené z hlubin oceánu.

„Nejen vědci, ale i studenti českobudějovické Přírodovědecké fakulty se dnes mohou a také skutečně podílejí na výzkumu, který má celosvětový význam. A to je podle mého názoru další specifikum přírodovědy v porovnání s jinými obory,“ uvedl Kerles. Podle proděkana PřF JU Václava Hypši je kniha určena především středoškolským studentům, kteří uvažují o studiu některého z přírodovědných oborů na vysoké škole. A chtějí se dozvědět, co je během studia může čekat a jaké možnosti se jim nabízejí po jeho absolvování. „Myslím ale, že v knize je řada dosud málo publikovaných zajímavostí z přírodovědy úplně pro každého,“ uvedl Hypša.

Přírodovědecká fakulta, která knihu vydala, ji zdarma nabídne k volnému využití všem středním školám zřizovaným Jihočeským krajem, i soukromým gymnáziím v jižních Čechách. Od Nového roku si ji budou také moci lidé půjčit ve všech pobočkách Jihočeské vědecké knihovny a v Akademické knihovně Jihočeské univerzity. Pokud by si chtěl někdo knihu koupit, dostane ji za cenu 150 korun v pokladně PřF JU.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Jihočeská univerzita
 


 

Kam dál?

Nevíte, co s nechtěnými dárky? Věnujte je lidem s vážným duševním...

pondělí, 24. prosince 2018, 16:49

Známe to každý. Pod stromečkem se od Ježíška vždy objeví něco, co už máme, co se nám tak trochu nehodí a nebo to není úplně nás...

VIDEO: Pekař s Arpidou vydali klip k nové písni Naděje je

pondělí, 24. prosince 2018, 13:12

Den před Vánoci nadělil Pekař s kapelou K.R.B svým fanouškům dárek v podobě klipu k nové písni Naděje je. Natáčel se na jihu Čech...

Kuchařský mistr Jan Horký: Vařil jsem pro prezidenta USA, nejvíc si...

neděle, 23. prosince 2018, 21:00

Jan Horký je Budějčák, který město proslavil co by kapitán české reprezentace kuchařů a cukrářů. Má na kontě spoustu titulů ze...

Motor nadělil kladenským Rytířům pod stromek hned sedm dárků

sobota, 22. prosince 2018, 19:35

Dnes si naši zahráli doma s kladenskými Rytíři. A zápas to byl na branky nevídaně bohatý.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji v roce 2024

Brno chce pořádat mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Město i kraj podepsali tento týden memorandum o spolupráci se státem na společném financování. Zatím však není určené, kdo kolik přispěje.

FOTO, VIDEO: Policisté si na řidiče nově posvítí autobusem, vidí i do kabiny kamionů

Po silnicích Libereckého kraje pluje nový nenápadný bílý koráb... Policejní autobus, který se zaměřuje na dodržování pravidel u nákladních automobilů. Ale neuniknou mu ani osobáky. Jak to celé funguje, jsem si byla vyzkoušet i já.

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.