Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Povolání věděc: Jihočeská univerzita vydala knihu o dobrodružství přírodovědy

 
úterý, 25. prosince 2018, 13:29

Povolání přírodovědec. Tak se jmenuje nová kniha, kterou napsal Marek Kerles ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity. Díky knize se čtenář dozví víc o práci dnešního přírodovědce a zároveň dostane odpovědi na otázky, kterými se dnešní přírodověda zabývá.

„Především jsem chtěl na základě mnoha rozhovorů s vědci představit přírodovědu jako obor, který na rozdíl od jiných oborů dnes zůstává stejně úžasným dobrodružstvím jako před staletími. Ani moderní technologie na tom nic nezměnily. A to je právě na přírodovědě z mého pohledu laika to nejpřitažlivější,“ uvedl autor knihy Marek Kerles.

V knize například popisuje, jak se vědci na Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity (PřF JU) snaží odhalit tajemství „nestárnoucích rypošů“, zkoumají možnosti léčby lidí pomocí parazitů, snaží se porozumět „řeči stromů“ v tropických pralesích nebo zkoumají dosud neznámé organismy, vytažené z hlubin oceánu.

„Nejen vědci, ale i studenti českobudějovické Přírodovědecké fakulty se dnes mohou a také skutečně podílejí na výzkumu, který má celosvětový význam. A to je podle mého názoru další specifikum přírodovědy v porovnání s jinými obory,“ uvedl Kerles. Podle proděkana PřF JU Václava Hypši je kniha určena především středoškolským studentům, kteří uvažují o studiu některého z přírodovědných oborů na vysoké škole. A chtějí se dozvědět, co je během studia může čekat a jaké možnosti se jim nabízejí po jeho absolvování. „Myslím ale, že v knize je řada dosud málo publikovaných zajímavostí z přírodovědy úplně pro každého,“ uvedl Hypša.

Přírodovědecká fakulta, která knihu vydala, ji zdarma nabídne k volnému využití všem středním školám zřizovaným Jihočeským krajem, i soukromým gymnáziím v jižních Čechách. Od Nového roku si ji budou také moci lidé půjčit ve všech pobočkách Jihočeské vědecké knihovny a v Akademické knihovně Jihočeské univerzity. Pokud by si chtěl někdo knihu koupit, dostane ji za cenu 150 korun v pokladně PřF JU.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Jihočeská univerzita
 


 

Kam dál?

Jihočeské střední školy postrádají mladé učitele

úterý, 25. prosince 2018, 08:35

Jihočeské střední školy trpí nedostatkem mladých učitelů. Podle statistiky za letošní rok pokrývali učitelé ve věku do 34 let jen...

Oskarka se těší na nový atletický koridor, bude splňovat mezinárodní...

čtvrtek, 20. prosince 2018, 08:50

Děti z Oskarky se budou prohánět po novém venkovním hřišti a v krytém atletickém koridoru. Otevřen by měl být na příští zimní...

Přes čtyřicet procent dětí nikdy nevidělo dojení krávy, nejvíce jich...

pátek, 14. prosince 2018, 09:00

Český statistický úřad (ČSÚ) jako každoročně i letos prováděl Minisčítání dětí. Výzkumníci ratolestem pokládali otázky týkající...

Jihočeské školy chtějí být zelenější, rády by více učily venku

čtvrtek, 13. prosince 2018, 07:00

Školy na jihu Čech se zapojily do mezinárodního projektu Edugard. Spolu s rakouskými kolegy chtějí naši učitelé víc využívat pro...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.