Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Povolání věděc: Jihočeská univerzita vydala knihu o dobrodružství přírodovědy

 
úterý, 25. prosince 2018, 13:29

Povolání přírodovědec. Tak se jmenuje nová kniha, kterou napsal Marek Kerles ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity. Díky knize se čtenář dozví víc o práci dnešního přírodovědce a zároveň dostane odpovědi na otázky, kterými se dnešní přírodověda zabývá.

„Především jsem chtěl na základě mnoha rozhovorů s vědci představit přírodovědu jako obor, který na rozdíl od jiných oborů dnes zůstává stejně úžasným dobrodružstvím jako před staletími. Ani moderní technologie na tom nic nezměnily. A to je právě na přírodovědě z mého pohledu laika to nejpřitažlivější,“ uvedl autor knihy Marek Kerles.

V knize například popisuje, jak se vědci na Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity (PřF JU) snaží odhalit tajemství „nestárnoucích rypošů“, zkoumají možnosti léčby lidí pomocí parazitů, snaží se porozumět „řeči stromů“ v tropických pralesích nebo zkoumají dosud neznámé organismy, vytažené z hlubin oceánu.

„Nejen vědci, ale i studenti českobudějovické Přírodovědecké fakulty se dnes mohou a také skutečně podílejí na výzkumu, který má celosvětový význam. A to je podle mého názoru další specifikum přírodovědy v porovnání s jinými obory,“ uvedl Kerles. Podle proděkana PřF JU Václava Hypši je kniha určena především středoškolským studentům, kteří uvažují o studiu některého z přírodovědných oborů na vysoké škole. A chtějí se dozvědět, co je během studia může čekat a jaké možnosti se jim nabízejí po jeho absolvování. „Myslím ale, že v knize je řada dosud málo publikovaných zajímavostí z přírodovědy úplně pro každého,“ uvedl Hypša.

Přírodovědecká fakulta, která knihu vydala, ji zdarma nabídne k volnému využití všem středním školám zřizovaným Jihočeským krajem, i soukromým gymnáziím v jižních Čechách. Od Nového roku si ji budou také moci lidé půjčit ve všech pobočkách Jihočeské vědecké knihovny a v Akademické knihovně Jihočeské univerzity. Pokud by si chtěl někdo knihu koupit, dostane ji za cenu 150 korun v pokladně PřF JU.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Jihočeská univerzita
 


 

Kam dál?

Nevíte, co s nechtěnými dárky? Věnujte je lidem s vážným duševním...

pondělí, 24. prosince 2018, 16:49

Známe to každý. Pod stromečkem se od Ježíška vždy objeví něco, co už máme, co se nám tak trochu nehodí a nebo to není úplně nás...

VIDEO: Pekař s Arpidou vydali klip k nové písni Naděje je

pondělí, 24. prosince 2018, 13:12

Den před Vánoci nadělil Pekař s kapelou K.R.B svým fanouškům dárek v podobě klipu k nové písni Naděje je. Natáčel se na jihu Čech...

Kuchařský mistr Jan Horký: Vařil jsem pro prezidenta USA, nejvíc si...

neděle, 23. prosince 2018, 21:00

Jan Horký je Budějčák, který město proslavil co by kapitán české reprezentace kuchařů a cukrářů. Má na kontě spoustu titulů ze...

Motor nadělil kladenským Rytířům pod stromek hned sedm dárků

sobota, 22. prosince 2018, 19:35

Dnes si naši zahráli doma s kladenskými Rytíři. A zápas to byl na branky nevídaně bohatý.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Vždycky jsem chtěl být pilot, natáčení filmu Narušitel bylo splněním snu, říká herec Jiří Dvořák

Silný a napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů i bezbřehou lásku k létání přináší do kin film Narušitel. Jednu z hlavních rolí ve snímku připomínajícím život armádních letců socialistického Československa si zahrál také Jiří Dvořák, kterého na premiéře filmu v pražské Kině Lucerna vyzpovídala redakce Drbny.

Nebe opět potemní. Do kin se chystá film vrtající se v krvavé historii norského black metalu

Bylo otázkou, kdy k tomu filmu dojde… Norsko, black metal, pálení kostelů, vraždy, sebevraždy. To není scénář, to je realita první poloviny 90. let. Realita, kterou známý režisér hudebních klipů Jonas Åkerlund nyní představí na filmovém plátně.

České finále nebude, Kvitová se utká o titul v Melbourne s Ósakaovou

Tenistka Petra Kvitová si potřetí v kariéře a poprvé na Australian Open zahraje grandslamové finále. Možný český souboj o titul v Melbourne překazila Japonka Naomi Ósakaová, která porazila Karolínu Plíškovou. První vzájemný zápas dvojnásobné šampionky Wimbledonu Kvitové a loňské královny US Open Ósakaové bude v sobotu zároveň duelem o post světové jedničky.