Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přes čtyřicet procent dětí nikdy nevidělo dojení krávy, nejvíce jich chce cestovat v čase

 
pátek, 14. prosince 2018, 09:00

Český statistický úřad (ČSÚ) jako každoročně i letos prováděl Minisčítání dětí. Výzkumníci ratolestem pokládali otázky týkající se jejich vědomostí, zkušeností a dovedností. Potomci zaostávali hlavně u přírodních témat.

Například dvě třetiny dětí nikdy neviděly výrobu másla, přes 40 procent dojení krávy. Kolem šesti procent neslyšelo kukačku, asi 1,6 procenta dokonce nikdy v životě nebyla v lese. Tvrdí to ČSÚ, jehož Minisčítání se zúčastnilo přes 26 tisíc dětí.

„Dozvěděli jsme se, že 41 procent dětí nikdy nevidělo dojení krav. Dalších šest procent prý nikdy neslyšelo kukačku a nevidělo včelí úl a necelá dvě procenta dětí dokonce nikdy v životě nebyla v lese," říká Helena Koláčková z vnější komunikace ČSÚ.

Statistici také zjistili, že 6,8 procenta dětí nikdy nevidělo živého ježka, veverku v lese 4,7 procenta nebo hopsajícího zajíce 4,4 procenta. Asi dvě procenta dětí také podle průzkumu nikdy netrhala jahody.

Výzkumníci se zajímali rovněž o to, jak jsou děti šikovné a samostatné. Ukázalo se, že pro přibližně dvě třetiny z nich není problém umýt nádobí bez myčky, zavázat si tkaničky nebo zatlouci hřebík. Kolem poloviny umí uvařit polévku, rozdělat oheň na ohništi, přišít si knoflík nebo si vyprat oblečení v pračce. Asi třetina dětí tvrdí, že by dokázala přebalit kojence.

Při svých rozhovorech s dětmi statistici neopomněli ani otázku nadpřirozených schopností. Zajímalo je, jakou by si nejraději vybraly. Nejvíc jich touží cestovat v čase (20,3 procenta) nebo umět čas zastavit (19,7 procenta). Dále se umístilo létání, čtení myšlenek, neviditelnost a nesmrtelnost. Nejméně dětí (4,4 procenta) si zvolilo obrovskou sílu.

Napsal Jiří Kadlec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Jihočeské školy chtějí být zelenější, rády by více učily venku

čtvrtek, 13. prosince 2018, 07:00

Školy na jihu Čech se zapojily do mezinárodního projektu Edugard. Spolu s rakouskými kolegy chtějí naši učitelé víc využívat pro...

Získejte zkušenosti od největších expertů z internetového marketingu...

úterý, 11. prosince 2018, 19:37

Digidějovice 2019 přináší osm témat z on-line marketingu a devět řečníků z oboru, kteří vás budou inspirovat. Konferenci, která...

Budějčtí biologové představí svůj stylový karavan, používají ho jako...

pondělí, 3. prosince 2018, 15:32

Málokoho by na křížovatce napadlo, že stylový stříbrný karavan stojící ve vedlejším pruhu nejede na Lipno, ale na vědeckou...

Škola, laboratoře i hokej. VŠTE se představí maturantům

pátek, 23. listopadu 2018, 13:43

Přednášky, diskuse, prohlídky kampusu a laboratoří, setkání s virtuální realitou i třeba s hokejovým brankářem školního týmu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.