Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přes čtyřicet procent dětí nikdy nevidělo dojení krávy, nejvíce jich chce cestovat v čase

 
pátek, 14. prosince 2018, 09:00

Český statistický úřad (ČSÚ) jako každoročně i letos prováděl Minisčítání dětí. Výzkumníci ratolestem pokládali otázky týkající se jejich vědomostí, zkušeností a dovedností. Potomci zaostávali hlavně u přírodních témat.

Například dvě třetiny dětí nikdy neviděly výrobu másla, přes 40 procent dojení krávy. Kolem šesti procent neslyšelo kukačku, asi 1,6 procenta dokonce nikdy v životě nebyla v lese. Tvrdí to ČSÚ, jehož Minisčítání se zúčastnilo přes 26 tisíc dětí.

„Dozvěděli jsme se, že 41 procent dětí nikdy nevidělo dojení krav. Dalších šest procent prý nikdy neslyšelo kukačku a nevidělo včelí úl a necelá dvě procenta dětí dokonce nikdy v životě nebyla v lese," říká Helena Koláčková z vnější komunikace ČSÚ.

Statistici také zjistili, že 6,8 procenta dětí nikdy nevidělo živého ježka, veverku v lese 4,7 procenta nebo hopsajícího zajíce 4,4 procenta. Asi dvě procenta dětí také podle průzkumu nikdy netrhala jahody.

Výzkumníci se zajímali rovněž o to, jak jsou děti šikovné a samostatné. Ukázalo se, že pro přibližně dvě třetiny z nich není problém umýt nádobí bez myčky, zavázat si tkaničky nebo zatlouci hřebík. Kolem poloviny umí uvařit polévku, rozdělat oheň na ohništi, přišít si knoflík nebo si vyprat oblečení v pračce. Asi třetina dětí tvrdí, že by dokázala přebalit kojence.

Při svých rozhovorech s dětmi statistici neopomněli ani otázku nadpřirozených schopností. Zajímalo je, jakou by si nejraději vybraly. Nejvíc jich touží cestovat v čase (20,3 procenta) nebo umět čas zastavit (19,7 procenta). Dále se umístilo létání, čtení myšlenek, neviditelnost a nesmrtelnost. Nejméně dětí (4,4 procenta) si zvolilo obrovskou sílu.

Napsal Jiří Kadlec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Jihočeské školy chtějí být zelenější, rády by více učily venku

čtvrtek, 13. prosince 2018, 07:00

Školy na jihu Čech se zapojily do mezinárodního projektu Edugard. Spolu s rakouskými kolegy chtějí naši učitelé víc využívat pro...

Získejte zkušenosti od největších expertů z internetového marketingu...

úterý, 11. prosince 2018, 19:37

Digidějovice 2019 přináší osm témat z on-line marketingu a devět řečníků z oboru, kteří vás budou inspirovat. Konferenci, která...

Budějčtí biologové představí svůj stylový karavan, používají ho jako...

pondělí, 3. prosince 2018, 15:32

Málokoho by na křížovatce napadlo, že stylový stříbrný karavan stojící ve vedlejším pruhu nejede na Lipno, ale na vědeckou...

Škola, laboratoře i hokej. VŠTE se představí maturantům

pátek, 23. listopadu 2018, 13:43

Přednášky, diskuse, prohlídky kampusu a laboratoří, setkání s virtuální realitou i třeba s hokejovým brankářem školního týmu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Při odchodu z Poslanecké sněmovny to dnes Zeman řekl novinářům. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.