Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské školy chtějí být zelenější, rády by více učily venku

 
čtvrtek, 13. prosince 2018, 07:00

Školy na jihu Čech se zapojily do mezinárodního projektu Edugard. Spolu s rakouskými kolegy chtějí naši učitelé víc využívat pro výuku školní zahrady.

Podle škol zapojených do Edugardu zahrada nemá sloužit jen pro předměty, jako jsou pěstitelské práce. Dají se na ní prakticky ukazovat i jiné přírodní procesy, o nichž se žáci učí. Kromě Jihočechů s Rakouskými kolegy spolupracují i kantoři z Jižní Moravy a Vysočiny.

„Na zahradě se dá v podstatě učit jakýkoli předmět. Matematika, dějepis... A ten trend, kdy se děti učí venku, už je v Česku celkem rozšířený," říká Martina Petrová ze spolku Přírodní zahrada, který se na projektu podílí.

Vzhled zahrady si může každá škola upravit podle své volby. Pokud však chce mít takzvanou přírodní zahradu, musí splnit určitá kritéria. „Tím základním je, že se nepoužívají žádné chemické prostředky. Vše je ponecháno přirozeným procesům," specifikuje Petrová.

Do projektu Edugard se zapojily školy nejen z velkých měst, ale i z vesnic. „Smyslem toho je nemít takzvaný záhumenek a vytěžit z toho co nejvíce produktů. Školní zahrada má sloužit i jako sociální prostor," uvedl Miroslav Procházka z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, která se na projektu rovněž podílí.

Školy se zúčastnily soutěže s názvem "Pěstuj, zkoumej, vyprávěj!", která probíhala od loňského podzimu. Do akce se zapojilo více než sto projektů z českých a rakouských škol. „Sice odborná porota vyhlašovala výsledky, ale ty nejsou tak důležité, protože ocenění si zaslouží každá zúčastněná škola," řekla Martina Petrová z Přírodní zahrady.

Napsal Jiří Kadlec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Získejte zkušenosti od největších expertů z internetového marketingu...

úterý, 11. prosince 2018, 19:37

Digidějovice 2019 přináší osm témat z on-line marketingu a devět řečníků z oboru, kteří vás budou inspirovat. Konferenci, která...

Budějčtí biologové představí svůj stylový karavan, používají ho jako...

pondělí, 3. prosince 2018, 15:32

Málokoho by na křížovatce napadlo, že stylový stříbrný karavan stojící ve vedlejším pruhu nejede na Lipno, ale na vědeckou...

Škola, laboratoře i hokej. VŠTE se představí maturantům

pátek, 23. listopadu 2018, 13:43

Přednášky, diskuse, prohlídky kampusu a laboratoří, setkání s virtuální realitou i třeba s hokejovým brankářem školního týmu...

Studentky SUPŠ reprezentovaly Český Krumlov v Portugalsku

pondělí, 19. listopadu 2018, 14:31

Pět studentek fotografie a grafického designu ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Krumlově se zúčastnilo mezinárodního setkání...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.