Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vědci ukážou svou práci veřejnosti. Odvážlivci se mohou podívat i do chovu klíšťat

 
sobota, 3. listopadu 2018, 08:45

Už příští pondělí odstartuje 18. ročník největšího českého vědeckého festivalu – Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. V Budějcích tak bude možné navštívit Biologické centrum AV ČR, které pořádá dny otevřených dveří a nabízí přednášky pro středoškoláky.

Parazitologický ústav Biologického centra Akademie věd nabízí návštěvu Laboratoře elektronové mikroskopie, kde si návštěvníci mohou prohlédnout jedny z nejzajímavějších a také nejdražších vědeckých přístrojů na Biologickém centru - elektronové mikroskopy. Pomocí nich vědci zkoumají organismy velikosti v řádu nanometrů. Zájemci o vědu si tak mohou prohlédnout třeba sací ústrojí klíštěte, oko komára, povrch vlasu, spóru plísně, nebo třeba roztoče. Odvážlivci se mohou podívat i do chovu klíšťat, kde se celoročně uchovávají živá klíšťata pro výzkum.   

Ve čtvrtek a pátek si i na ostatních pracovištích Biologického centra na Branišovské ulici i v ulici Na Sádkách návštěvníci budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být vědcem. Například si hledat brouky pomocí vysílaček, pomocí termokamery budou zjišťovat, jak dýchá rostlina, dále si vyzkouší, jak se analyzuje DNA, jak se zkoumá chmel, aby se zvýšil podíl léčivých látek, a připravena je také ukázka hmyzu ze sbírek Entomologického ústavu.

V areálu Na Sádkách, kde sídlí Hydrobiologický ústav a Ústav půdní biologie, čekají na návštěvníky ukázky a úkoly, týkající se půdy a vody. Kromě půdních a vodních mikroorganismů zde budou moci prozkoumat třeba zooplankton, nebo si prohlédnout ryby. Naučí se také, jak se zjišťuje tvrdost vody a co vše lze vyčíst z bahna.

Veškerý program Biologického centra je zdarma, je však nutné se předem registrovat.

 


 

Kam dál?

Jihočeským žákům pomohou při volbě školy online testy

čtvrtek, 18. října 2018, 06:52

Jihočeským žákům pomohou při výběru střední školy online testy Salmondo, na jejichž vývoji se podíleli i psychologové. Během...

Na VŠTE začal nový akademický rok. Studenti mají další laboratoř...

pondělí, 24. září 2018, 17:26

Laboratoř materiálového výzkumu s vybavením za více než deset milionů korun se stala nejvýznamnější hmotnou novinkou akademického...

Studenti z jihu Čech při celostátních kláních válí

neděle, 16. září 2018, 11:56

Sedmnácti jihočeským studentům, kteří se zaskvěli v celostátních soutěžích rozmanitých oborů vyhlašovaných ministerstvem školství...

Technika postaví pro studenty hřiště na míčové sporty

sobota, 15. září 2018, 10:24

Ještě do konce letošního roku se studenti Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích dočkají nového...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hradecký kraj se kromě BusLine dohodl se všemi dopravci

Královéhradecký kraj se dohodl se sedmi z osmi autobusových dopravců na podmínkách nových smluv, podle kterých budou dopravci jezdit od 1. dubna. Shodu kraj zatím nenalezl se semilskou společností BusLine. Osm z jedenácti autobusových dopravců kraji vypovědělo k 31. březnu smlouvy na zajištění dotované linkové autobusové dopravy. Představuje to 97 procent dopravy v kraji. Dopravci chtějí od kraje více peněz, a to především na mzdy řidičů.

Jelen Standa se loni podruhé narodil. V Lánské oboře se má čile k světu

Kauzu jelena Standy, který v únoru loňského roku napadl jednoho z návštěvníků sledovala celá republika. Standa měl být za napadení utracen, díky petici se ale přestěhoval do Lánské obory, kde se mu podle slov ředitele daří velmi dobře a možná ho v příštím roce bude čekat i seznámení s jeho nastávající.

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky testů, maso nebude smět na trh. Ve středu to ohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Reagoval tak na nález 700 kilogramů polského hovězího nakaženého salmonelou, které bylo ve skladu ve středních Čechách. Veterináři by dnes měli zveřejnit mimořádná opatření, kterými se povinnost stane platnou. Policie se již od středy zaměřila na kontrolu nákladních vozidel, pokud budou mít podezření na problematické zboží, vyrozumí krajské veterináře.