Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vědci ukážou svou práci veřejnosti. Odvážlivci se mohou podívat i do chovu klíšťat

 
sobota, 3. listopadu 2018, 08:45

Už příští pondělí odstartuje 18. ročník největšího českého vědeckého festivalu – Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. V Budějcích tak bude možné navštívit Biologické centrum AV ČR, které pořádá dny otevřených dveří a nabízí přednášky pro středoškoláky.

Parazitologický ústav Biologického centra Akademie věd nabízí návštěvu Laboratoře elektronové mikroskopie, kde si návštěvníci mohou prohlédnout jedny z nejzajímavějších a také nejdražších vědeckých přístrojů na Biologickém centru - elektronové mikroskopy. Pomocí nich vědci zkoumají organismy velikosti v řádu nanometrů. Zájemci o vědu si tak mohou prohlédnout třeba sací ústrojí klíštěte, oko komára, povrch vlasu, spóru plísně, nebo třeba roztoče. Odvážlivci se mohou podívat i do chovu klíšťat, kde se celoročně uchovávají živá klíšťata pro výzkum.   

Ve čtvrtek a pátek si i na ostatních pracovištích Biologického centra na Branišovské ulici i v ulici Na Sádkách návštěvníci budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být vědcem. Například si hledat brouky pomocí vysílaček, pomocí termokamery budou zjišťovat, jak dýchá rostlina, dále si vyzkouší, jak se analyzuje DNA, jak se zkoumá chmel, aby se zvýšil podíl léčivých látek, a připravena je také ukázka hmyzu ze sbírek Entomologického ústavu.

V areálu Na Sádkách, kde sídlí Hydrobiologický ústav a Ústav půdní biologie, čekají na návštěvníky ukázky a úkoly, týkající se půdy a vody. Kromě půdních a vodních mikroorganismů zde budou moci prozkoumat třeba zooplankton, nebo si prohlédnout ryby. Naučí se také, jak se zjišťuje tvrdost vody a co vše lze vyčíst z bahna.

Veškerý program Biologického centra je zdarma, je však nutné se předem registrovat.

 


 

Kam dál?

Jihočeským žákům pomohou při volbě školy online testy

čtvrtek, 18. října 2018, 06:52

Jihočeským žákům pomohou při výběru střední školy online testy Salmondo, na jejichž vývoji se podíleli i psychologové. Během...

Na VŠTE začal nový akademický rok. Studenti mají další laboratoř...

pondělí, 24. září 2018, 17:26

Laboratoř materiálového výzkumu s vybavením za více než deset milionů korun se stala nejvýznamnější hmotnou novinkou akademického...

Studenti z jihu Čech při celostátních kláních válí

neděle, 16. září 2018, 11:56

Sedmnácti jihočeským studentům, kteří se zaskvěli v celostátních soutěžích rozmanitých oborů vyhlašovaných ministerstvem školství...

Technika postaví pro studenty hřiště na míčové sporty

sobota, 15. září 2018, 10:24

Ještě do konce letošního roku se studenti Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích dočkají nového...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Může hlína v jídle léčit obezitu? Prý zbavuje tuků

Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z organismu vyplavuje tuk, tvrdí nová studie, o níž informoval britský server Mail Online.

ŘSD o víkendu vyrazilo na kontrolu. Na problematickém úseku nebyl žádný dělník

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani dnes nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

Budou Vánoce na sněhu? V příštím týdnu se oteplí, zima přijde až na Silvestra

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Příští víkend mají teploty vystoupat až na pět stupňů.