Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vědci ukážou svou práci veřejnosti. Odvážlivci se mohou podívat i do chovu klíšťat

 
sobota, 3. listopadu 2018, 08:45

Už příští pondělí odstartuje 18. ročník největšího českého vědeckého festivalu – Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. V Budějcích tak bude možné navštívit Biologické centrum AV ČR, které pořádá dny otevřených dveří a nabízí přednášky pro středoškoláky.

Parazitologický ústav Biologického centra Akademie věd nabízí návštěvu Laboratoře elektronové mikroskopie, kde si návštěvníci mohou prohlédnout jedny z nejzajímavějších a také nejdražších vědeckých přístrojů na Biologickém centru - elektronové mikroskopy. Pomocí nich vědci zkoumají organismy velikosti v řádu nanometrů. Zájemci o vědu si tak mohou prohlédnout třeba sací ústrojí klíštěte, oko komára, povrch vlasu, spóru plísně, nebo třeba roztoče. Odvážlivci se mohou podívat i do chovu klíšťat, kde se celoročně uchovávají živá klíšťata pro výzkum.   

Ve čtvrtek a pátek si i na ostatních pracovištích Biologického centra na Branišovské ulici i v ulici Na Sádkách návštěvníci budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být vědcem. Například si hledat brouky pomocí vysílaček, pomocí termokamery budou zjišťovat, jak dýchá rostlina, dále si vyzkouší, jak se analyzuje DNA, jak se zkoumá chmel, aby se zvýšil podíl léčivých látek, a připravena je také ukázka hmyzu ze sbírek Entomologického ústavu.

V areálu Na Sádkách, kde sídlí Hydrobiologický ústav a Ústav půdní biologie, čekají na návštěvníky ukázky a úkoly, týkající se půdy a vody. Kromě půdních a vodních mikroorganismů zde budou moci prozkoumat třeba zooplankton, nebo si prohlédnout ryby. Naučí se také, jak se zjišťuje tvrdost vody a co vše lze vyčíst z bahna.

Veškerý program Biologického centra je zdarma, je však nutné se předem registrovat.

 


 

Kam dál?

Jihočeská univerzita udělila další čestný doktorát

sobota, 3. listopadu 2018, 08:00

Budějcká Jihočeská univerzita na slavnostním zasedání Vědecké rady 31. října ocenila mezinárodně uznávanou vědkyni Janu Pickovou...

Vysokoškolské studium v České republice nedokončí zhruba dvě pětiny...

úterý, 30. října 2018, 08:34

Zhruba dvě pětiny studentů, kteří nastoupí na vysoké školy, studium nedokončí. Většina z nich školu opustí v prvním ročníku...

Střední odborné učiliště v Lišově se o své studenty stará. Chystají...

pondělí, 29. října 2018, 15:16

Střední odborné učiliště v Lišově poskytuje střední odborné vzdělání s výučním listem. Žáci všech oborů mají zdarma nárok na...

Na Jedničce se pořád něco děje. Přijďte se přesvědčit

neděle, 21. října 2018, 17:47

Na Jedničce neboli Obchodní akademii Husova 1 v Českých Budějovicích začal letošní školní rok zčerstva. Tato střední škola se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 7 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.