Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na táboře v Dolní Vltavici se děti učí zachraňovat lidské životy. Stanou se z nich vodní záchranáři

 
středa, 1. srpna 2018, 12:32

Táborového pobytu vodních záchranářů v Dolní Vltavici se účastní 20 dětí a pět instruktorů. Ti děti učí základy potápění, zdokonalují se v plavání, ale také zlepšují svou mrštnost, hbitost, odolnost a fyzickou zdatnost. Právě z těchto dětí se stanou vodní záchranáři, kteří zachraňují topící se turisty, kteří přijedou na Lipno.

Třináctiletá Alena Patčová chce být vodní záchranářkou. Čtyři roky trénuje plavání a přihlásila se i na letní tábor, který organizuje Vodní záchranná služba Českého červeného kříže se sídlem v Českém Krumlově, ta letos slaví 50 let od svého vzniku.

Zdokonalila jsem se v plavání i potápění. Každý den si troufnu potopit se hlouběji. Moc se mi na táboře líbí,“ uvedla Alena.

Tábor je určený pro naše členy od osmi do patnácti let. Všechny aktivity směřují k tomu, aby dítě bylo schopno pomoci druhému člověku v nouzi nejenom na vodní hladině, ale i v běžném životě. Na konci tábora skládají zkoušky k získání osvědčení mladého záchranáře, což je jakýsi motivační prvek pro jejich další práci. Na tyto certifikáty navazují osvědčení, která opravňují dospělého záchranáře vyjíždět k zásahům a zachraňovat životy,“ vysvětlil Radek Toman, jeden z instruktorů.

Některé děti mají především strach z jiné vody, než je v bazénu. Bojí se, že narazí na rybu, šlápnou na raka. Odstranit takové obavy nenásilnou formou, je náš první úkol,“ doplnil.

Na Lipně každý rok dojde k tomu, že se někdo topí, většinou má drama šťastný konec, ale máme zde i tragédie. Nejhorší jsou příliš sebevědomí opilci na vodě a tak tu mají vodní mají záchranáři stále co dělat. Protože jsou to dobrovolníci, nikdy jich není dost. Záchranáři nejenom, že učí děti vztahu k přírodě, vodě a vycházet se svými kolegy, ale také si vychovávají své následovníky, díky kterým bude na Lipensku o kousek bezpečněji,“ uvedl Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, který stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

Nikdo z vodních záchranářů není profesionál, všichni mají své občanské povolání a tuhle práci dělají ve svém volném čase. Nejčastěji se jedná o policisty, vojáky z povolání a profesionální záchranáře.

Instruktoři během pobytu u dětí zvyšují fyzickou zdatnost, důležité jsou především pravidelné dávky v plavání. Ale také potápění, běhání, lezení, jízda na kajaku, na kole, ale například i paintball. „Děti si musí umět ve vodě nasadit brýle a šnorchl, potopit se, uplavat určitou vzdálenost. Znovu sundat a nasadit. V této činnosti musí získat velikou zdatnost,“ uvádí Toman. Večer je na programu teoretická výuka například uzlování, zdravověda nebo ovládání různých plavidel.

Tábor trvá deset dní, do neděle 5. srpna. Vyvrcholením bude páteční kurz přežití, který povedou profesionální vojáci, kteří prošli zahraničními misemi například v Afghánistánu. „Přes den dostanou školení, prolnuté praktickými ukázkami, jak se chovat v krizových situacích, například v lese. Večer je čeká důležitý úkol. Budou mít praktické cvičení v jízdě na kajaku a lezení, budou také zachraňovat raněného. Spíme venku pouze s celtou pod širákem, musíme si uvařit a ráno se vracíme na základnu,“ uzavřel Toman.

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže v Českém Krumlově má registrovaných asi 60 dětí, z toho 40 je aktivních a polovina z nich tráví tyto dny na táboře u Lipna.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Jaderná energetika není jen mužskou záležitostí. Láká stále více žen

sobota, 28. července 2018, 18:02

Jaderná energetika láká stále více žen. Nasvědčuje tomu alespoň rostoucí počet studentek unikátní Letní univerzity, která probíhá...

Už potřetí odborníci z Jihočeské univerzity zkoumají v Makedonii...

neděle, 22. července 2018, 13:42

V těchto dnech probíhá závěrečná Archeobotanická letní škola v Prilepu v Makedonii. Zde se nachází sídliště z mladší doby...

Českobudějovická Technika má letos téměř pět set nových absolventů

pátek, 20. července 2018, 09:12

Téměř 500 absolventů českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) ukončilo studium bakalářských či magisterských...

Strakoničtí studenti zvítězili v soutěži Formule 1 a získali tak...

čtvrtek, 19. července 2018, 08:03

Třetí vítězství z celostátní soutěže Formule 1 obhájil na konci června tým Miracle Engineers ze strakonické školy. Vítězstvím si...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na něm. Patologických hráčů je pak bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých do 18 let. Vyplývá to z výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok, s níž by se měla v pondělí seznámit vláda. V posledních letech počty klesly. Češi loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun, prohráli 31,3 miliardy.