Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na táboře v Dolní Vltavici se děti učí zachraňovat lidské životy. Stanou se z nich vodní záchranáři

 
středa, 1. srpna 2018, 12:32

Táborového pobytu vodních záchranářů v Dolní Vltavici se účastní 20 dětí a pět instruktorů. Ti děti učí základy potápění, zdokonalují se v plavání, ale také zlepšují svou mrštnost, hbitost, odolnost a fyzickou zdatnost. Právě z těchto dětí se stanou vodní záchranáři, kteří zachraňují topící se turisty, kteří přijedou na Lipno.

Třináctiletá Alena Patčová chce být vodní záchranářkou. Čtyři roky trénuje plavání a přihlásila se i na letní tábor, který organizuje Vodní záchranná služba Českého červeného kříže se sídlem v Českém Krumlově, ta letos slaví 50 let od svého vzniku.

Zdokonalila jsem se v plavání i potápění. Každý den si troufnu potopit se hlouběji. Moc se mi na táboře líbí,“ uvedla Alena.

Tábor je určený pro naše členy od osmi do patnácti let. Všechny aktivity směřují k tomu, aby dítě bylo schopno pomoci druhému člověku v nouzi nejenom na vodní hladině, ale i v běžném životě. Na konci tábora skládají zkoušky k získání osvědčení mladého záchranáře, což je jakýsi motivační prvek pro jejich další práci. Na tyto certifikáty navazují osvědčení, která opravňují dospělého záchranáře vyjíždět k zásahům a zachraňovat životy,“ vysvětlil Radek Toman, jeden z instruktorů.

Některé děti mají především strach z jiné vody, než je v bazénu. Bojí se, že narazí na rybu, šlápnou na raka. Odstranit takové obavy nenásilnou formou, je náš první úkol,“ doplnil.

Na Lipně každý rok dojde k tomu, že se někdo topí, většinou má drama šťastný konec, ale máme zde i tragédie. Nejhorší jsou příliš sebevědomí opilci na vodě a tak tu mají vodní mají záchranáři stále co dělat. Protože jsou to dobrovolníci, nikdy jich není dost. Záchranáři nejenom, že učí děti vztahu k přírodě, vodě a vycházet se svými kolegy, ale také si vychovávají své následovníky, díky kterým bude na Lipensku o kousek bezpečněji,“ uvedl Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, který stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

Nikdo z vodních záchranářů není profesionál, všichni mají své občanské povolání a tuhle práci dělají ve svém volném čase. Nejčastěji se jedná o policisty, vojáky z povolání a profesionální záchranáře.

Instruktoři během pobytu u dětí zvyšují fyzickou zdatnost, důležité jsou především pravidelné dávky v plavání. Ale také potápění, běhání, lezení, jízda na kajaku, na kole, ale například i paintball. „Děti si musí umět ve vodě nasadit brýle a šnorchl, potopit se, uplavat určitou vzdálenost. Znovu sundat a nasadit. V této činnosti musí získat velikou zdatnost,“ uvádí Toman. Večer je na programu teoretická výuka například uzlování, zdravověda nebo ovládání různých plavidel.

Tábor trvá deset dní, do neděle 5. srpna. Vyvrcholením bude páteční kurz přežití, který povedou profesionální vojáci, kteří prošli zahraničními misemi například v Afghánistánu. „Přes den dostanou školení, prolnuté praktickými ukázkami, jak se chovat v krizových situacích, například v lese. Večer je čeká důležitý úkol. Budou mít praktické cvičení v jízdě na kajaku a lezení, budou také zachraňovat raněného. Spíme venku pouze s celtou pod širákem, musíme si uvařit a ráno se vracíme na základnu,“ uzavřel Toman.

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže v Českém Krumlově má registrovaných asi 60 dětí, z toho 40 je aktivních a polovina z nich tráví tyto dny na táboře u Lipna.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Jaderná energetika není jen mužskou záležitostí. Láká stále více žen

sobota, 28. července 2018, 18:02

Jaderná energetika láká stále více žen. Nasvědčuje tomu alespoň rostoucí počet studentek unikátní Letní univerzity, která probíhá...

Už potřetí odborníci z Jihočeské univerzity zkoumají v Makedonii...

neděle, 22. července 2018, 13:42

V těchto dnech probíhá závěrečná Archeobotanická letní škola v Prilepu v Makedonii. Zde se nachází sídliště z mladší doby...

Českobudějovická Technika má letos téměř pět set nových absolventů

pátek, 20. července 2018, 09:12

Téměř 500 absolventů českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) ukončilo studium bakalářských či magisterských...

Strakoničtí studenti zvítězili v soutěži Formule 1 a získali tak...

čtvrtek, 19. července 2018, 08:03

Třetí vítězství z celostátní soutěže Formule 1 obhájil na konci června tým Miracle Engineers ze strakonické školy. Vítězstvím si...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nicholas Winton byl velmi skromný, říká o něm jedna z jeho „dcer“ Zuzana Marešová

Asi není nutné připomínat neskutečný čin Nicholase Wintona, muže, který zachránil 669 židovských dětí před smrtí v koncentračních táborech. Česká mincovna nyní nechala vytvořit zlatý dukát s vyobrazením právě tohoto hrdiny.

Šikana ve školách zůstává, dvě třetiny případů jsou v ZŠ

Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech pohybují mezi 1800 a 2300 ročně. Za posledních devět let vzrostl zejména počet případů, kdy si děti stěžují na šikanu v počítačovém světě. Vyplývá to z údajů Linky bezpečí, které sdělila její mluvčí Regina Jandová. Podle ministerstva školství se zhruba dvě třetiny případů šikany týkají základních škol, třetina škol středních.

Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Rakušan Niki Lauda

Ve věku 70 let v pondělí zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. S odvoláním na rodinu legendárního rakouského jezdce o tom dnes informovala agentura APA. Laudu, který se věnoval také podnikání v leteckém průmyslu, v poslední době trápily vážné zdravotní problémy. Loni v srpnu se podrobil transplantaci plic. Titul mistra světa Lauda získal v letech 1975, 1977 a 1984.