Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fyzikář s dredy byl zvolen ředitelem střední školy. Výběrové řízení ale napadl anonym

 
úterý, 12. června 2018, 06:35

Jihočeský kraj letos vyhlásil 70 konkurzních řízení na pozice ředitele střední školy. Jednou ze škol, kterých se konkurzy týkaly, byla i budějcká střední průmyslová škola. Do jejího čela byl sedmičlennou komisí zvolen Jaroslav Koreš, který v současnosti učí na gymnáziu a ve svém volném čase vystupuje v kapele s názvem Hovno pankáči. Budějcká Drbna obdržela anonymní dopis, který se snaží průběh výběrového řízení, které ale podléhá školskému zákonu a vyhlášce, zpochybnit.

Pisatelka ve svém nepodepsaném dopise napadá jednání hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské, která měla svým hlasem rozhodnout o osudu Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a do jejího čela dosadit Jaroslava Koreše, který podle anonymní autorky nemá potřebné vzdělání pro vykonávání práce ředitele.

Nedostatečné vzdělání? Vyloučeno

Všechna výběrová řízení na pozici ředitele školy ale podléhají školskému zákonu a vyhlášce a uchazeči jsou hodnoceni na základě životopisu a vize školy, kterou vypracovali a chtějí uplatnit. Uchazeči musí splňovat pro výkon ředitele školy podmínky zákona o pedagogických pracovnících, ve znění pozdějších předpisů, kde je přesně stanoveno, jaké vzdělávání musí splnit ke dni podání přihlášky. Adepti, kteří nesplňují základní požadavky na funkci ředitele jsou tak vyřazeni už v prvním kole hlasování. Jaroslav Koreš ale podmínky splňuje, postoupil a komisi předložil své vize a stejně jako ostatní uchazeči musel odpovědět na otázky členů komise.

Nové ředitele jmenuje rada kraje 

Dopisovatelka dále napadá fakt, že do sedmičlenné komise byli dosazeni dva zástupci učitelského sboru a jeden školní inspektor a že zbylé čtyři hlasy náležely úředníkům odboru školství a hejtmance, která údajně o výsledku rozhodla předem. Poměr hlasů je ale daný zákonem a o složení komise rozhoduje zřizovatel školy. Tím je v případě budějcké strojárny kraj. Vyhláška také uvádí přesný průběh konkurzního řízení a to, že jmenování členů komise podléhá schválení radou kraje a výsledek hlasování komise má pro radu kraje pouze doporučující charakter.

Byl zvolen nejoblíbenějším učitelem

Autorka dopisu ale předkládá i řadu zaujatých názorů: „Také se domnívám, že se hejtmanka neinformovala z médií, včetně internetu. Před hlasováním by měla znát fakt, proč 16-18letí studenti vyhodnotili na gymnáziu nejlepšího učitele, který nosí dredy a hlavně vystupuje na veřejnosti v kapele pod názvem Hovno pankáči.Píši proto, že studenti, se kterými jsem v kontaktu dodnes si zaslouží řádný příklad svého ředitele.“

„Těžko říct, jestli je to, že jsem byl vyhodnocený jako nejlepší učitel kraje, špatně. Já osobně z toho mám docela radost. Je otázka, jestli je to kvůli dredům, to nevím. Bylo potřeba získat asi sto podpisů od studentů a v jedné třídě se dokonce stalo, že děti řekly, že mně to nepodepíšou, protože jsem na ně byl fakt přísný,“ vysvětlil Jaroslav Koreš.

Proti tvrzením v anonymu se dále ohradil: „V komisi bylo sedm lidí, já jsem u toho jednání nebyl a nevím, jak to hlasování probíhalo. Jen vím, že jsem vyhrál. Mám pocit, že jsem dovedl odpovědět na všechno, na co se mne komise před hlasováním ptala. Dostal jsem i dotazy od učitelů z té střední školy, o níž se jednalo a myslím si, že jsem dokázal odpovědět i jim. Jestli se jim moje odpovědi nelíbily, to nedali najevo. A nevím jestli mám být řádným příkladem tím, že bych se ostříhal. Mám pocit, že s dětmi, které jsem učil vycházím dobře​.“

Vyjádření hejtmanky Stráské

Na to konto se vyjádřila i hejtmanka Stráská. „Měřítkem schopností pro mne osobně není až tak délka vlasů, ale především vize do budoucna. A nezapomínejme, že výsledek výběrového řízení ještě musí potvrdit rada kraje,“ napsala k dotazu anonymní pisatelky hejtmanka. „To, že někdo zjevně nedodržel to, co vlastnoručně podepsal, neznamená, že se tak budu chovat i já. Je pozoruhodné, kolik anonymů se v poslední době kolem konkurzů vyrojilo. Máte-li názor, podepište se, prosím,“ dodala.

Hovno pankáči

Nově zvolený ředitel ještě vyjádřil svůj názor ohledně kapely, ve které hraje: „Kdyby se někdo o to zajímal, zjistil by, že tu kapelu máme a děláme to pro srandu. I ten název má celkem srandovní historii a celkově to směřuje k tomu, že to nebereme vážně. Je to hlavně o tom si to užít. Díky hudbě jsem poznal spoustu zajímavých lidí, a i díky tomu jsem na Jirsíkárně udělal zkušebnu, kam mohli žáci chodit zkoušet na aparatuře, kterou zakoupila škola. Dělal jsem třeba i Jirsíkovo rockový večer pro malé kluky i holky a bylo mi jedno, co tam hrají. Nemuseli mít v názvu hovno, abych je tam pustil. Chtěl jsem to dělat pro ty děti. To, že se moje kapela jmenuje Hovno pankáči, je dané a nemám v úmyslu to měnit.“

Lidé by si měli vážit jeden druhého, říká Koreš

Podle Koreše v současnosti obecně lidem chybí respekt a to, aby si vážili jeden druhého. „Když si budeme jeden druhého vážit, nebudeme mít potřebu psát anonymy. Jsem pro někoho možná mladý a vypadám, jak vypadám, ale měl bych být respektovaný, stejně jako já respektuji děti a mladé i staré lidi, se kterými jsem pracoval a budu pracovat. V dnešní době se všechno hrotí a všude se to hádá. Já bych chtěl, abychom si vážili jeden druhého i přesto, že spolu nemusíme souhlasit,“ řekl.

Napsal Nikola Franková | Foto Facebook Hovno pankáči
 


 

Kam dál?

Čtrnáctá Letní žurnalistická škola láká na zajímavá jména. Přihlášky...

neděle, 10. června 2018, 11:04

Čas na podaní přihlášky na 14. ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského mají zájemci do konce června. Kapacita...

Přes třináct set skautů se sešlo v Lipně nad Vltavou. Přijeli i...

pátek, 8. června 2018, 12:06

Více než třináct set skautů se sešlo v Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku, kde se do neděle 10. června koná největší sraz této...

Českobudějovické výstaviště opět ovládne věda, technika a řemesla

čtvrtek, 7. června 2018, 12:45

Letos se koná již čtvrtý ročník ojedinělé jihočeské akce, zážitkové výstavy s názvem Dobrodružství s technikou, aneb na 250...

Při sečení luk každý rok zahyne mnoho srnčat. Lidé je proto...

středa, 6. června 2018, 06:35

Většinou v polovině května každý rok začíná období, kdy zemědělci usedají do svých strojů a vyrážejí síct louky. Pro srnčata a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb,už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.

Reklamace v kadeřnictví? Lépe jí předcházet

Nepovedená úprava vlasů je něco, co se řada spotřebitelů a spotřebitelek bojí reklamovat. Zákazník si nemusí nechat líbit to, co mu kadeřník na hlavě napáchal. Nápravu může žádat za křivý sestřih, špatně obarvené vlasy nebo tehdy, když prodloužené vlasy vypadávají. Nespokojenost s výsledkem je třeba oznámit kadeřníkovi co nejdříve.

Před půlnocí budou zveřejněny výsledky českých eurovoleb

Hodinu před půlnocí by dnes měly být zveřejněny výsledky letošních voleb českých europoslanců. I když hlasování v ČR skončilo už v sobotu, Český statistický úřad může výsledky zveřejnit až po 23:00. Důvodem je to, že ve většině států unie si budou voliči své europoslance vybírat až v tento den, jako poslední skončí hlasování v Itálii.