Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fyzikář s dredy byl zvolen ředitelem střední školy. Výběrové řízení ale napadl anonym

 
úterý, 12. června 2018, 06:35

Jihočeský kraj letos vyhlásil 70 konkurzních řízení na pozice ředitele střední školy. Jednou ze škol, kterých se konkurzy týkaly, byla i budějcká střední průmyslová škola. Do jejího čela byl sedmičlennou komisí zvolen Jaroslav Koreš, který v současnosti učí na gymnáziu a ve svém volném čase vystupuje v kapele s názvem Hovno pankáči. Budějcká Drbna obdržela anonymní dopis, který se snaží průběh výběrového řízení, které ale podléhá školskému zákonu a vyhlášce, zpochybnit.

Pisatelka ve svém nepodepsaném dopise napadá jednání hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské, která měla svým hlasem rozhodnout o osudu Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a do jejího čela dosadit Jaroslava Koreše, který podle anonymní autorky nemá potřebné vzdělání pro vykonávání práce ředitele.

Nedostatečné vzdělání? Vyloučeno

Všechna výběrová řízení na pozici ředitele školy ale podléhají školskému zákonu a vyhlášce a uchazeči jsou hodnoceni na základě životopisu a vize školy, kterou vypracovali a chtějí uplatnit. Uchazeči musí splňovat pro výkon ředitele školy podmínky zákona o pedagogických pracovnících, ve znění pozdějších předpisů, kde je přesně stanoveno, jaké vzdělávání musí splnit ke dni podání přihlášky. Adepti, kteří nesplňují základní požadavky na funkci ředitele jsou tak vyřazeni už v prvním kole hlasování. Jaroslav Koreš ale podmínky splňuje, postoupil a komisi předložil své vize a stejně jako ostatní uchazeči musel odpovědět na otázky členů komise.

Nové ředitele jmenuje rada kraje 

Dopisovatelka dále napadá fakt, že do sedmičlenné komise byli dosazeni dva zástupci učitelského sboru a jeden školní inspektor a že zbylé čtyři hlasy náležely úředníkům odboru školství a hejtmance, která údajně o výsledku rozhodla předem. Poměr hlasů je ale daný zákonem a o složení komise rozhoduje zřizovatel školy. Tím je v případě budějcké strojárny kraj. Vyhláška také uvádí přesný průběh konkurzního řízení a to, že jmenování členů komise podléhá schválení radou kraje a výsledek hlasování komise má pro radu kraje pouze doporučující charakter.

Byl zvolen nejoblíbenějším učitelem

Autorka dopisu ale předkládá i řadu zaujatých názorů: „Také se domnívám, že se hejtmanka neinformovala z médií, včetně internetu. Před hlasováním by měla znát fakt, proč 16-18letí studenti vyhodnotili na gymnáziu nejlepšího učitele, který nosí dredy a hlavně vystupuje na veřejnosti v kapele pod názvem Hovno pankáči.Píši proto, že studenti, se kterými jsem v kontaktu dodnes si zaslouží řádný příklad svého ředitele.“

„Těžko říct, jestli je to, že jsem byl vyhodnocený jako nejlepší učitel kraje, špatně. Já osobně z toho mám docela radost. Je otázka, jestli je to kvůli dredům, to nevím. Bylo potřeba získat asi sto podpisů od studentů a v jedné třídě se dokonce stalo, že děti řekly, že mně to nepodepíšou, protože jsem na ně byl fakt přísný,“ vysvětlil Jaroslav Koreš.

Proti tvrzením v anonymu se dále ohradil: „V komisi bylo sedm lidí, já jsem u toho jednání nebyl a nevím, jak to hlasování probíhalo. Jen vím, že jsem vyhrál. Mám pocit, že jsem dovedl odpovědět na všechno, na co se mne komise před hlasováním ptala. Dostal jsem i dotazy od učitelů z té střední školy, o níž se jednalo a myslím si, že jsem dokázal odpovědět i jim. Jestli se jim moje odpovědi nelíbily, to nedali najevo. A nevím jestli mám být řádným příkladem tím, že bych se ostříhal. Mám pocit, že s dětmi, které jsem učil vycházím dobře​.“

Vyjádření hejtmanky Stráské

Na to konto se vyjádřila i hejtmanka Stráská. „Měřítkem schopností pro mne osobně není až tak délka vlasů, ale především vize do budoucna. A nezapomínejme, že výsledek výběrového řízení ještě musí potvrdit rada kraje,“ napsala k dotazu anonymní pisatelky hejtmanka. „To, že někdo zjevně nedodržel to, co vlastnoručně podepsal, neznamená, že se tak budu chovat i já. Je pozoruhodné, kolik anonymů se v poslední době kolem konkurzů vyrojilo. Máte-li názor, podepište se, prosím,“ dodala.

Hovno pankáči

Nově zvolený ředitel ještě vyjádřil svůj názor ohledně kapely, ve které hraje: „Kdyby se někdo o to zajímal, zjistil by, že tu kapelu máme a děláme to pro srandu. I ten název má celkem srandovní historii a celkově to směřuje k tomu, že to nebereme vážně. Je to hlavně o tom si to užít. Díky hudbě jsem poznal spoustu zajímavých lidí, a i díky tomu jsem na Jirsíkárně udělal zkušebnu, kam mohli žáci chodit zkoušet na aparatuře, kterou zakoupila škola. Dělal jsem třeba i Jirsíkovo rockový večer pro malé kluky i holky a bylo mi jedno, co tam hrají. Nemuseli mít v názvu hovno, abych je tam pustil. Chtěl jsem to dělat pro ty děti. To, že se moje kapela jmenuje Hovno pankáči, je dané a nemám v úmyslu to měnit.“

Lidé by si měli vážit jeden druhého, říká Koreš

Podle Koreše v současnosti obecně lidem chybí respekt a to, aby si vážili jeden druhého. „Když si budeme jeden druhého vážit, nebudeme mít potřebu psát anonymy. Jsem pro někoho možná mladý a vypadám, jak vypadám, ale měl bych být respektovaný, stejně jako já respektuji děti a mladé i staré lidi, se kterými jsem pracoval a budu pracovat. V dnešní době se všechno hrotí a všude se to hádá. Já bych chtěl, abychom si vážili jeden druhého i přesto, že spolu nemusíme souhlasit,“ řekl.

Napsal Nikola Franková | Foto Facebook Hovno pankáči
 


 

Kam dál?

HLEDÁME PÁNÍČKA: Fredie a Leelushkaa vyhlíží nové majitele

pondělí, 11. června 2018, 19:10

Jeden kocour, jedna kočička. Fredie a Leelushkaa hledají domov. Na nové majitele čekají v českobudějovickém útulku. Adoptujete si...

VIDEO: Plním si sny, tvrdí žena z Budějc, která hodlá za sedm dnů...

pondělí, 11. června 2018, 18:25

Okopírovat hranice České republiky se všemi sousedními zeměmi hodlá na své šestapadesátileté jawě Lucie Berková z...

VIDEO: Policisté na jihu Čech rozprášili drogový gang. Za rok si mohl...

pondělí, 11. června 2018, 16:27

Při rozsáhlé akci, nazvané Marko, se jihočeským celníkům a policistům podařilo zajistit organizovanou skupinu, která vyráběla a...

Na Čechy se ženou bouřky s přívalovým deštěm, kroupami a silným větrem

pondělí, 11. června 2018, 15:40

Čechy a Českomoravskou vrchovinu dnes, v pondělí 11. června, odpoledne a večer zasáhnou silné bouřky s přívalovým deštěm,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Lidé se pohoršují nad fotografií pořízenou u...

  • (NE)OBYČEJNÍ: Díky Beátce máme spokojenější...

  • U Vodňan se srazila dodávka s autem. Čtyři...

  • VIDEO: V Hrdějcích hořel autobus městské...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.