Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita připravuje Akademické půlhodinky i hokejový souboj

 
úterý, 6. března 2018, 18:00

V březnu startuje desátý cyklus přednášek pro širokou veřejnost Akademické půlhodinky, ve kterém osobnosti akademického života z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Biologického centra Akademie věd České republiky každý týden představí zajímavá témata z nejrůznějších vědních oborů.

Jak se žije s bakteriemi? Co přinesla stavba dálnice D3 pro jihočeské archeology? Která šelma je novým obyvatelem české krajiny? Co přesně se stalo v roce 1918? Na tyto a další otázky z oblasti přírodovědných a humanitních věd pohovoří odborníci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Biologického centra Akademie věd České republiky. Od března do května se s nimi veřejnost může každý týden setkávat v rámci Akademických půlhodinek - pravidelných popularizačních přednášek, které obě instituce pořádají už pátým rokem. Za tu dobu si našly věrné posluchače z řad široké veřejnosti, a to jak středoškolských a vysokoškolských studentů, tak i aktivních seniorů a lidí středního věku.

Samotné třicetiminutové přednášky s následnou diskuzí jsou koncipovány tak, aby jim porozuměl i laik. Akademické půlhodinky se nově stěhují ze Studentského kostela Svaté Rodiny do budovy Jihočeského muzea. Můžete je navštívit každé úterý v 16 hodin, vstup je zdarma. První přednáška se koná v úterý 13. března a teolog Jindřich Šrajer se v ní zaměří na aktuální význam kritických výzev sociální encykliky Populorum progressio. O týden později virolog Ondřej Lenz pohovoří o tom, zda by se měl člověk obávat virů.

Hokejové derby vysokých škol

Kdo dává před přednáškami přednost sportu, může se přijít podívat na třetí hokejové derby mezi Jihočeskou univerzitou a Vysokou školou technickou a ekonomickou. Ve středu 21. března od 18 hodin proti sobě v českobudějovické Budvar aréně nastoupí týmy složené ze zástupců obou škol. V prvním souboji se radovalo mužstvo Jihočeské univerzity, které zvítězilo 6:3, ten loňský univerzitní výběr prohrál těsně 4:5.

O prestiži hokejového klání svědčí i to, že na zimní stadion každoročně zavítá kolem dvou a půl tisíc diváků z řad studentů i veřejnosti, kteří pro hokejisty vytvoří nezapomenutelnou atmosféru. Utkání pořádají společně studentské unie obou vysokých škol. Na jaře se uskuteční také třetí fotbalové derby. Stejně jako v hokeji je stav utkání zatím vyrovnaný, v prvním zvítězila Jihočeská univerzita 1:0, stejným rozdílem loni zvítězilo mužstvo VŠTE.

Semestr zakončí Univerzitní Zavírák

S příchodem jara ožije i kampus Jihočeské univerzity. Několik akcí tu každoročně pořádají sami studenti. Jednou z nich je stavění staročeské májky tradičním způsobem, které už sedmým rokem organizují u vysokoškolských kolejí studenti Zemědělské fakulty. Na konec semestru je připraven také Univerzitní Zavírák, multižánrová akce, kterou pořádá Studentská unie Jihočeské univerzity ve spolupráci s dalšími studentskými organizacemi.

Na Radiorallye, mezinárodní soutěž studentských rádií, se v březnu chystá univerzitní Rádio K2. Před několika lety začala parta tří studentů amatérsky vysílat z pokoje na koleji. Dnes má univerzitní rádio K2 kolem dvaceti moderátorů a pravidelně si z mezinárodních soutěží přiváží ocenění. V roce 2014 se přestěhovalo do moderně vybaveného studia. Ostatní studentské spolky před dvěma lety našly zázemí v nově vybudovaném Studentském klubu Jihočeské univerzity.  

Akademické půlhodinky v letním semestru 2018

  • 13. března - Jindřich Šrajer - Aktuální význam kritických výzev sociální encykliky Populorum progressio (1967)
  • 20.března - Ondřej Lenz - Viry. Máme se jich bát? 
  • 27.března - Ondřej Chvojka - Co všechno přinesla dálnice aneb archeologické výzkumy v trase D3 na Českobudějovicku
  • 3. dubna - Miloslav Jirků - Šakal - nový obyvatel české krajiny 
  • 10. dubna - Marie Janečková - Kazatelské umění českých barokních kazatelů 
  • 17. dubna - Jan Hrček - Život s bakteriemi, aneb co člověka děsí, hmyz umí využít
  • 24.dubna - Martin Weis - Střípky z historie roku 1918
  • 15. května - Milan Říha - Kdepak ty ryby asi jsou? Rozmístění a chování ryb ve velkých stojatých vodách
Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

​Nebojte se do světa! aneb Jak se dostat na zahraniční univerzitu

úterý, 6. března 2018, 12:33

​Ve středu 7. března 2018 se mohou všichni jihočeští zájemci o studium na zahraniční vysoké škole zúčastnit přednášky na téma,...

Výstava O červených vejcích provede návštěvníky muzea velikonočními...

čtvrtek, 1. března 2018, 14:02

Zájemci o lidové tradice spojené s Velikonocemi si mohou od 1. března v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích připomenout...

Šanci probojovat se do finále ankety Zlatý Ámos má i Hana Křenková ze...

čtvrtek, 1. března 2018, 13:17

Hana Křenková ze Strakonic za sebou již jedno vítězství má. Stala se totiž Jihočeskou Ámoskou. Dnes, 1. března, bojuje o postup...

Zápis dětí do prvních tříd budějckých škol se blíží. Přináší...

čtvrtek, 1. března 2018, 06:48

Rodiče dětí, které přecházejí z mateřských škol do prvních tříd, čeká od příštího týdne papírování. Zápisy do škol v Českých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: "Čističi" Facebooku se musejí dívat na zabíjení zvířat i dětí

Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní podmínky i trvalý tlak ze strany nadřízených. S tím vším se podle reportáže webu The Verge potýkají pracovníci amerických center pro odstraňování zakázaného obsahu z facebooku. Náplň práce se zjevně podepisuje na psychice "moderátorů", u kterých se objevují deprese nebo post-traumatická stresová porucha (PTSD).

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.