Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita připravuje Akademické půlhodinky i hokejový souboj

 
úterý, 6. března 2018, 18:00

V březnu startuje desátý cyklus přednášek pro širokou veřejnost Akademické půlhodinky, ve kterém osobnosti akademického života z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Biologického centra Akademie věd České republiky každý týden představí zajímavá témata z nejrůznějších vědních oborů.

Jak se žije s bakteriemi? Co přinesla stavba dálnice D3 pro jihočeské archeology? Která šelma je novým obyvatelem české krajiny? Co přesně se stalo v roce 1918? Na tyto a další otázky z oblasti přírodovědných a humanitních věd pohovoří odborníci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Biologického centra Akademie věd České republiky. Od března do května se s nimi veřejnost může každý týden setkávat v rámci Akademických půlhodinek - pravidelných popularizačních přednášek, které obě instituce pořádají už pátým rokem. Za tu dobu si našly věrné posluchače z řad široké veřejnosti, a to jak středoškolských a vysokoškolských studentů, tak i aktivních seniorů a lidí středního věku.

Samotné třicetiminutové přednášky s následnou diskuzí jsou koncipovány tak, aby jim porozuměl i laik. Akademické půlhodinky se nově stěhují ze Studentského kostela Svaté Rodiny do budovy Jihočeského muzea. Můžete je navštívit každé úterý v 16 hodin, vstup je zdarma. První přednáška se koná v úterý 13. března a teolog Jindřich Šrajer se v ní zaměří na aktuální význam kritických výzev sociální encykliky Populorum progressio. O týden později virolog Ondřej Lenz pohovoří o tom, zda by se měl člověk obávat virů.

Hokejové derby vysokých škol

Kdo dává před přednáškami přednost sportu, může se přijít podívat na třetí hokejové derby mezi Jihočeskou univerzitou a Vysokou školou technickou a ekonomickou. Ve středu 21. března od 18 hodin proti sobě v českobudějovické Budvar aréně nastoupí týmy složené ze zástupců obou škol. V prvním souboji se radovalo mužstvo Jihočeské univerzity, které zvítězilo 6:3, ten loňský univerzitní výběr prohrál těsně 4:5.

O prestiži hokejového klání svědčí i to, že na zimní stadion každoročně zavítá kolem dvou a půl tisíc diváků z řad studentů i veřejnosti, kteří pro hokejisty vytvoří nezapomenutelnou atmosféru. Utkání pořádají společně studentské unie obou vysokých škol. Na jaře se uskuteční také třetí fotbalové derby. Stejně jako v hokeji je stav utkání zatím vyrovnaný, v prvním zvítězila Jihočeská univerzita 1:0, stejným rozdílem loni zvítězilo mužstvo VŠTE.

Semestr zakončí Univerzitní Zavírák

S příchodem jara ožije i kampus Jihočeské univerzity. Několik akcí tu každoročně pořádají sami studenti. Jednou z nich je stavění staročeské májky tradičním způsobem, které už sedmým rokem organizují u vysokoškolských kolejí studenti Zemědělské fakulty. Na konec semestru je připraven také Univerzitní Zavírák, multižánrová akce, kterou pořádá Studentská unie Jihočeské univerzity ve spolupráci s dalšími studentskými organizacemi.

Na Radiorallye, mezinárodní soutěž studentských rádií, se v březnu chystá univerzitní Rádio K2. Před několika lety začala parta tří studentů amatérsky vysílat z pokoje na koleji. Dnes má univerzitní rádio K2 kolem dvaceti moderátorů a pravidelně si z mezinárodních soutěží přiváží ocenění. V roce 2014 se přestěhovalo do moderně vybaveného studia. Ostatní studentské spolky před dvěma lety našly zázemí v nově vybudovaném Studentském klubu Jihočeské univerzity.  

Akademické půlhodinky v letním semestru 2018

  • 13. března - Jindřich Šrajer - Aktuální význam kritických výzev sociální encykliky Populorum progressio (1967)
  • 20.března - Ondřej Lenz - Viry. Máme se jich bát? 
  • 27.března - Ondřej Chvojka - Co všechno přinesla dálnice aneb archeologické výzkumy v trase D3 na Českobudějovicku
  • 3. dubna - Miloslav Jirků - Šakal - nový obyvatel české krajiny 
  • 10. dubna - Marie Janečková - Kazatelské umění českých barokních kazatelů 
  • 17. dubna - Jan Hrček - Život s bakteriemi, aneb co člověka děsí, hmyz umí využít
  • 24.dubna - Martin Weis - Střípky z historie roku 1918
  • 15. května - Milan Říha - Kdepak ty ryby asi jsou? Rozmístění a chování ryb ve velkých stojatých vodách
Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

​Nebojte se do světa! aneb Jak se dostat na zahraniční univerzitu

úterý, 6. března 2018, 12:33

​Ve středu 7. března 2018 se mohou všichni jihočeští zájemci o studium na zahraniční vysoké škole zúčastnit přednášky na téma,...

Výstava O červených vejcích provede návštěvníky muzea velikonočními...

čtvrtek, 1. března 2018, 14:02

Zájemci o lidové tradice spojené s Velikonocemi si mohou od 1. března v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích připomenout...

Šanci probojovat se do finále ankety Zlatý Ámos má i Hana Křenková ze...

čtvrtek, 1. března 2018, 13:17

Hana Křenková ze Strakonic za sebou již jedno vítězství má. Stala se totiž Jihočeskou Ámoskou. Dnes, 1. března, bojuje o postup...

Zápis dětí do prvních tříd budějckých škol se blíží. Přináší...

čtvrtek, 1. března 2018, 06:48

Rodiče dětí, které přecházejí z mateřských škol do prvních tříd, čeká od příštího týdne papírování. Zápisy do škol v Českých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.