Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Budějcích vznikne moderní simulační centrum věrně napodobující prostory nemocnice

 
úterý, 9. ledna 2018, 07:52

Nové moderní simulační centrum hlavně pro všeobecné sestry, porodní asistentky a záchranáře postaví Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity. Dvoupodlažní budova vznikne jako přístavba fakulty, která stojí poblíž českobudějovického výstaviště a bude věrně napodobovat prostory reálné nemocnice. Náklady na stavbu a vybavení objektu činí 58 milionů korun. Stavět se začne letos na podzim. 

„Nová tazvaná virtuální nemocnice bude mít zásadní význam pro přípravu na budoucí povolání. Protože studenti budou moci procvičovat v simulačním prostředí všechny situace a výkony budou dělat v souvislosti s tím daným stavem a ne odděleně jako nácvik činnosti. Budou si moci vyzkoušet a zařadit dílčí činnosti do celkového simulovaného stavu," uvedla děkanka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Valérie Tóthová. Podle děkanky simulační centrum bude prvním svého druhu v České republice, bude totiž zaměřené na výuku nelékařských oborů. „Jde o významný projekt, který představuje virtuální nemocnici. Inspirovali jsme se v zahraničí,"  podotkla děkanka.

V přístavbě fakulty, která stojí poblíž českobudějovického výstaviště, vzniknou specializované místnosti věrně napodobující reálné prostředí, v němž zdravotníci pracují: kabina sanitky, velíny, jednotka intenzivní péče, porodní sál, nemocniční pokoje a další prostory pro sledování a hodnocení výuky. Se současným objektem fakulty bude nový pvilon propojen koridory. Bude mít obdélníkový tvar o rozměrech 20,4 krát 9,4 metrů a plochou zatravněnou střechu.

Figuríny umí plakat, potit se a měnit barvu kůže

Budou vybavené lékařskými přístroji a roli pacientů tam budou plnit sofistikované figuríny řízené počítačem, které napodobují dýchání, puls či srdeční aktivitu, ale také umí plakat, potit se a měnit barvu kůže. Lze k nim připojit přístroje. Simulátory reagují na prováděné zákroky a vyučující může skrze ně komunikovat se studentem. Hlavní výhodou je, že simulace přiblíží studentům realitu, což umožní dokonalé propojení výuky praktických dovedností s teoretickými znalostmi. Bude možné předem naprogramovat mnoho variant situací, vytvořit jakési scénáře, s nimiž si zdravotníci musí poradit.

„Tyto studijní obory sice mají v osnovách stovky hodin povinné praxe v nemocnicích, ale realita samozřejmě přináší mnohem více výzev – a pak se hodí každá zkušenost. Velkou výhodou simulačního centra bude, že dokáže studenty seznámit s různými stavy pacientů, a to i těmi, které nejsou v nemocnicích tak časté," řekl vyučující z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče František Dolák. 

„Bude se učit jinak. Centrum zcela a věrohodně odpovídá podínkám nemocnice a záchranky. Dokážeme dokonale nasimulovat situace od předlékařské až po následnou péči. Situace, se kterými se studenti setkají v reálu. Získají návyky a přechod do praxe pro ně bude jednodušší a kvalitnější. Budeme ovšem nejen hledat chyby a poučení, ale především také pátrat po tom, proč k chybě došlo a jak se u toho student cítil. Rozebírat budeme, jak se student chová a pracuje v týmu, jak komunikuje," dodal Dolák.

Nadšení ze simulačního centra neskrýval ani vedoucí útvaru pro rozvoj Jihočeské univerzity Václav Lukeš. „Tento projekt překračuje hranice nejen regionu, ale i České republiky. Vyvrací mýtus, že se české zdravotnictví nachází ve středověku, což jsem nedávno zaslechl. Naopak dokazuje, že i do zdravotnictví zasáhla čtvrtá průmyslová revoluce," řekl.

Českobudějovické simulační centrum bude první svého druhu v republice

Simulační centrum pro zdravotnické obory Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity bude díky svému zaměření na nelékařské profese první svého druhu v České republice. Pro výuku mediků již v tuzemsku tato centra existují, avšak nikoli takto cíleně zaměřené na sestry, zdravotnické záchranáře, porodní asistentky a další zdravotníky – nový pavilon mohou využívat i studenti dalších oborů, například fyzioterapie. Inspiraci pro vznik tohoto centra sbírali odborníci ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v rakouském Linci a také ve Finsku, Španělsku, Lotyšsku a dalších zemích.

S přínosem moderních trendů má Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity hodně dobrých zkušeností, protože už několik let do výuky zapojuje řadu figurín a modelů, například porodní či novorozenecké. Ty samozřejmě v simulačním centru využije. Díky tomu, že se studenti nejdřív seznámí s realitou takto „nanečisto“, přijdou pak do praxe lépe připraveni. Tím lze snížit riziko pochybení při poskytování zdravotnické péče a zvyšovat bezpečnost pacienta.

Vyučovat by se v moderním centru mohlo začít už v roce 2020

Objekt se začne stavět buď v září nebo v říjnu, hotovo bude za rok. Předpokládaný termín výuky v novém simulačním centru je v září či říjnu 2020. Uvnitř přístavby vzniknou místnosti jako velín, jednotka intenzivní péče, porodní sál nebo nemocniční pokoje. Náklady na projekt, které činí 58 milionů korun, pokryjí z většiny granty z operačních programů Evropské unie, fakulta uhradí 3,2 milionu korun z vlastních zdrojů. „Stavba bude stát 26 milionů korun, zařízení spolkne čtyři miliony korun a zbývající částku náročná technologie," vysvětlil financování tajemník Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity Jan Bednář.

Zdravotně sociální fakultu Jihočeské fakulty v Českých Budějovicích v současné době navštěvuje přibližně 2100 studentů. Zhruba dvě třetiny z nich se věnují nelékařským oborů. O absolventy je velký zájem i mimo Jihočeský kraj. Počet studentů ale stavba nezmění. „Cílem není zvýšení počtu studentů, nýbrž zkvalitnění stávající výuky," připomněl Bednář.

 


 

Kam dál?

Motor jedná o příchodu Richarda Nejezchleba

pondělí, 8. ledna 2018, 16:50

Do tréninkového procesu s Motorem se zapojil nový hokejista. Je jím urostlý třiadvacetiletý křídelník Richard Nejezchleb.

Dynamo zahájilo přípravu. Ambice na postup mají zvýšit posily

pondělí, 8. ledna 2018, 13:18

Fotbalisté SK Dynamo České Budějovice se ráno sešli k zahájení zimní přípravy na jarní část Fortuna národní ligy. Mezi cíli je i...

Budějcké náměstí se rozloučí s nejkrásnějším vánočním stromem

pondělí, 8. ledna 2018, 12:08

České Budějovice si letos napravily reputaci a vánoční strom na náměstí Přemysla Otakara II. byl jedním z nejkrásnějších v celé...

Jižní Čechy přivezou do Brna „pohodu“

pondělí, 8. ledna 2018, 11:30

Pohoda. To je letošní ústřední téma dovolených a výletů po jižních Čechách. A pohodu Jihočeská centrála cestovního ruchu přiveze...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Lidé se pohoršují nad fotografií pořízenou u...

  • (NE)OBYČEJNÍ: Díky Beátce máme spokojenější...

  • U Vodňan se srazila dodávka s autem. Čtyři...

  • Muž posprejoval nadchod. Tvrdil, že má...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.