Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeská univerzita nabízí nově sýrařství

 
pondělí, 4. září 2017, 06:46

Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity otevře v blížícím se akademickém roce nový předmět sýrařství. Bude součástí nově akreditovaného magisterského oboru Kvalita zemědělských produktů. Studenti si vyzkouší, jak se vyrábějí jednotlivé druhy sýrů.

Fakulta má pro sýrařství vybavení v laboratořích pavilonu E a v minimlékárně, která sídlí v budově s minipivovarem. Předmět se zkušebně vyučoval letos v letním semestru, přihlásilo se devět studentů. Věnují se teorii, mají praktická cvičení, semináře s odborníky i exkurze. „Učí se rozlišit, jak se značí správně sýry, měli cvičení na výrobu čerstvých sýrů, dělali jsme ricottu, tvaroh i tvaroho-smetanový krém, pak ještě polotvrdé a pařené sýry. Dalším významným cvičením byla senzorická analýza, kde si otestovali, jestli dokážou rozeznat jednotlivé chutě, a hodnotili sýry," řekla Eva Samková ze Zemědělské fakulty, která nový předmět vyučuje.

Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka mají tito absolventi velkou šanci najít práci v mlékárenství. Přihlásili se i studenti, kteří mají domácí zvířata a zkoušeli již sýr vyrábět. Obor Kvalita zemědělských produktů budou studovat čtyři studenti, předmět sýrařství bude v letním semestru, přihlásit se mohou studenti různých oborů. Na Zemědělské fakultě je 1185 studentů.

Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka má Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity velmi dobrou zkušenost s výukou potravinářských oborů, společně s mlékárenským svazem a Mendelovou univerzitou se zapojila i do projektu Komplexní vzdělávání v mlékárenství.

Na Jihočeské univerzitě sýrařskou vědu ovládají a umí

„Předmět sýrařství je dobrý, protože v jižních Čechách operuje jeden z největších výrobců Madeta, která potřebuje vysokoškolsky vzdělané odborníky, a na Jihočeské univerzitě tomu skutečně rozumí, sýrařskou vědu ovládají a umí. Jsou zaměřeni na praktickou mlékařinu, takové lidi potřebujeme v naší mlékárenské praxi, odborníků se nám nedostává. Absolventi se mohou jednoznačně uplatnit v Madetě," uvedl.

Kopáček zároveň připomněl, že ve Veselí nad Lužnicí funguje Střední odborná škola ekologická a potravinářská, pro jejíž absolventy je podle něj nový obor na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity vhodným pokračováním.

Samkovou inspiroval v roce 2009 projekt o vzdělávání v mlékařství, kdy zavedla na škole workshop Výroba sýrů. Zapojili se studenti i senioři, vyráběli i máslo. Při zkušební výuce předmětu se letos studenti podívali do dvou závodů Madety - v Řípci, kde je tavírna a plátkovna sýrů, a v Českém Krumlově, kde se vyrábí niva. Jeden ze seminářů vedl Kopáček, další Vladimír Čejna z firmy Savencia Fromage & Dairy, dříve TPK Pribina.

Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Jihočeská hejtmanka zahájí nový školní rok v petříkovské dvoutřídce

neděle, 3. září 2017, 21:30

Prázdniny skončily, děti dobalily aktovky a vyrazí v pondělí 4. září ráno do školy. Stejně jako děti, čeká cesta do školy i...

Zájem o studium veterinářství na největší jihočeské zemědělské škole...

pondělí, 28. srpna 2017, 20:50

O studium veterinářství v Českých Budějovicích je veliký zájem. Dokazuje to počet uchazečů o studium tohoto oboru na největší...

Jiří Zimola nastoupí od nového akademického roku na VŠTE

pondělí, 28. srpna 2017, 11:19

Jihočeský zastupitel za ČSSD a bývalý hejtman kraje se vrací zpátky ke své původní učitelské profesi. Zimola se tak rozhodl poté,...

Technická studia Vysoké školy technické a ekonomické v Táboře...

neděle, 20. srpna 2017, 14:35

Centrum technických studií Vysoké školy technické a ekonomické v Táboře, které bylo otevřeno v září 2014, má prvních osm...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala o tom dnes agentura Reuters. Společnost Thomas Cook patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Podle agentury Reuters je nyní na dovolené v zahraničí s touto firmou asi 600 tisíc lidí a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.