Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Jihočeské univerzitě vznikl největší rybářský slovník v Čechách

 
úterý, 20. prosince 2016, 11:13

Každý, kdo se někdy hlouběji zajímal o určitý obor, jednou došel do bodu, kdy potřeboval odborný slovník. Jeden takový nově vznikl na Jihočeské univerzitě. Věnuje se rybářství, je anglicko-český a česko-anglický a v každé jazykové mutaci obsahuje 7300 hesel.

Jde zatím o největší slovník rybářství, který kdy v České republice vznikl. A práce na něm probíhaly průběžně několik let. „Na slovníku jsme s kolegy pracovali s přestávkami přibližně deset let. Nejdříve jsme jej zpracovávali v rámci jednoho projektu. Po jeho skončení jsme se rozhodli v práci pokračovat, jelikož rybářství je široká oblast, která se dynamicky rozvíjí a vznikají stále nové výrazy. Po letech práce se nám jej podařilo dovést do dnešní podoby,“ říká František Vácha působící jednak na Katedře zemědělských produktů na Zemědělské fakultě, a také na Fakultě rybářství a ochrany vod.

Slovník zahrnuje témata jako akvakultura, genetika, produkce, zpracování a šlechtění a samozřejmě také názvy ryb. Obsahuje výrazy, které jsou v dané oblasti nejfrekventovanější a snaží se zmapovat oblast co nejkomplexněji.

Slovník je prozatím ve formě kompaktního disku. Předběžně jsme jednali i o knižním vydání slovníku, ale podle vydavatelů by jeho vydání prý bylo nerentabilní s ohledem na to, že jde o úzce zaměřený slovník pro odborníky a odbornou laickou veřejnost,“ doplňuje jeden ze spoluautorů František Vácha. Katedra nyní zvažuje umístění slovníku na své webové stránky, aby jej tak zpřístupnila široké veřejnosti.

 


 

Kam dál?

Autor nových insignií VŠTE Jaroslav Huťa tvořil hlavně v Kanadě, ale...

pondělí, 19. prosince 2016, 17:00

Jubilejní, desátý rok své existence, využila Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích k představení nových...

Školáci v Dřítni mají nové počítače

sobota, 17. prosince 2016, 13:40

Školní časopis včetně jeho bulvární rubriky vzniká na Základní škole v Dřítni na zbrusu nových počítačích. Jde ale jen o vrchol...

Podzim ve znamení návštěv na Střední škole obchodní

čtvrtek, 15. prosince 2016, 14:07

Na Střední škole obchodní, České Budějovice, Husova 9 bylo v uplynulých měsících opravdu rušno. Již od září zde působí lektorka...

VŠTE mění statut. Bude univerzitou a vytvoří fakulty

čtvrtek, 8. prosince 2016, 09:15

Dosud byla VŠTE školou neuniverzitního typu. Nyní se to ale změní. Nově by se totiž měla stát univerzitou. Rozhodl o tom...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Sedm let po zadržení se sedmi miliony dostal Rath sedmiletý trest

Jako lékař dnes třiapadesátiletý David Rath úspěšně rozjel kariéru, nepřehlédnutelný byl také v roli politika. Stihl být ministrem zdravotnictví, zasedal ve Sněmovně, zastával i funkci středočeského hejtmana. Právě působení v čele kraje se mu ale stalo osudným. Za korupční kauzu, spojenou s Rathovým působením v hejtmanské funkci, dnes u pražského vrchního soudu dostal někdejší vysoce postavený politik sedmiletý trest vězení.

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách bylo 38 cyklistů, 30 z nich nemělo přilbu, což představuje 79 procent všech usmrcených cyklistů na našich silnicích.

Nemám kuchařský idol, nechci nikoho kopírovat, říká sedmnáctiletá vítězka Masterchefa

Když se ostatní učili počítat, Kristína již zkoušela vařit jeden z nejtěžších gastronomických úkonů, který kombinuje spoustu dovedností ze světa gastronomie. Beef Wellington byl také výzvou pro všechny zúčastněné v soutěži Masterchef, kterou Kristína Nemčková vyhrála v sedmnácti letech.