Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Jihočeské univerzitě vznikl největší rybářský slovník v Čechách

 
úterý, 20. prosince 2016, 11:13

Každý, kdo se někdy hlouběji zajímal o určitý obor, jednou došel do bodu, kdy potřeboval odborný slovník. Jeden takový nově vznikl na Jihočeské univerzitě. Věnuje se rybářství, je anglicko-český a česko-anglický a v každé jazykové mutaci obsahuje 7300 hesel.

Jde zatím o největší slovník rybářství, který kdy v České republice vznikl. A práce na něm probíhaly průběžně několik let. „Na slovníku jsme s kolegy pracovali s přestávkami přibližně deset let. Nejdříve jsme jej zpracovávali v rámci jednoho projektu. Po jeho skončení jsme se rozhodli v práci pokračovat, jelikož rybářství je široká oblast, která se dynamicky rozvíjí a vznikají stále nové výrazy. Po letech práce se nám jej podařilo dovést do dnešní podoby,“ říká František Vácha působící jednak na Katedře zemědělských produktů na Zemědělské fakultě, a také na Fakultě rybářství a ochrany vod.

Slovník zahrnuje témata jako akvakultura, genetika, produkce, zpracování a šlechtění a samozřejmě také názvy ryb. Obsahuje výrazy, které jsou v dané oblasti nejfrekventovanější a snaží se zmapovat oblast co nejkomplexněji.

Slovník je prozatím ve formě kompaktního disku. Předběžně jsme jednali i o knižním vydání slovníku, ale podle vydavatelů by jeho vydání prý bylo nerentabilní s ohledem na to, že jde o úzce zaměřený slovník pro odborníky a odbornou laickou veřejnost,“ doplňuje jeden ze spoluautorů František Vácha. Katedra nyní zvažuje umístění slovníku na své webové stránky, aby jej tak zpřístupnila široké veřejnosti.

 


 

Kam dál?

Autor nových insignií VŠTE Jaroslav Huťa tvořil hlavně v Kanadě, ale...

pondělí, 19. prosince 2016, 17:00

Jubilejní, desátý rok své existence, využila Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích k představení nových...

Školáci v Dřítni mají nové počítače

sobota, 17. prosince 2016, 13:40

Školní časopis včetně jeho bulvární rubriky vzniká na Základní škole v Dřítni na zbrusu nových počítačích. Jde ale jen o vrchol...

Podzim ve znamení návštěv na Střední škole obchodní

čtvrtek, 15. prosince 2016, 14:07

Na Střední škole obchodní, České Budějovice, Husova 9 bylo v uplynulých měsících opravdu rušno. Již od září zde působí lektorka...

VŠTE mění statut. Bude univerzitou a vytvoří fakulty

čtvrtek, 8. prosince 2016, 09:15

Dosud byla VŠTE školou neuniverzitního typu. Nyní se to ale změní. Nově by se totiž měla stát univerzitou. Rozhodl o tom...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.