Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Zoo na Hluboké se narodila mláďata kosmana zakrslého, nejmenší opice světa

 
pátek, 6. května 2011, 12:46

Pavilon Matamata v Zoo Ohrada na Hluboké nad Vltavou má svá první mláďata. Pár kosmanů zakrslých, nejmenších opiček světa, přivedl na svět trojčata, řekl Roman Kössl ze zoo.

Jihoamerický pavilon v Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou se od svého otevření pro veřejnost v listopadu loňského roku dočkal svých prvních mláďat. Ve čtvrtek se narodila trojčata kosmanům zakrslým, nejmenším opicím světa.
"Rodinku kosmanů, skládající se až do včerejška z rodičovského páru, jednoho staršího mláděte a dvou přibližně půlročních výrostků, mohou návštěvníci potkávat volně v prostoru celého pavilonu. Dvojice malých puberťáků je dokonce tak drzá a zvědavá, že často přichází k návštěvníkům téměř až na dosah," řekl Kössl.

Samice nejmenšího druhu opic rodí asi po 120 až 140 dnech březosti obvykle dvě, výjimečně jedno nebo tři mláďata, která váží okolo 15 gramů. Chovatelé v Zoo Ohrada objevili ve čtvrtek ráno nejprve jedno mládě, které nosila na zádech samice, po chvíli ale našli další dvě mláďata již na hřbetě samce. Péči o novorozence totiž hned v prvních 24 hodinách přebírá otec a odrostlá mláďata. Ti je nosí k matce jen na kojení.

"Kosman zakrslý nepatří k ohroženým druhům, ale vzhledem ke způsobu života a jejich velikosti se jejich početnost jen těžko v přírodě zjišťuje. Odhaduje se, že jich místy žije až 270 jedinců na kilometr čtvereční. Kosmani zakrslí žijí v pralesích Brazílie, Kolumbie, Peru a Ekvádoru," dodal Kössl.

Kosmani i tamaríni patří do čeledi kosmanovitých, která se vyskytuje asi ve třiceti druzích pouze v tropické Jižní a Střední Americe. Na všech prstech kromě palců mají drápky, proto se jim také často říká drápkaté opičky. Ostatní opice, respektive primáti neboli nehetnatci, mají nehty stejně jako člověk, který mezi ně také patří. Kosmanovití jsou typická stromová zvířata, která na zem slézají jen výjimečně.

"Všichni dorůstají velmi malých rozměrů a většinou nepřesahují hmotnost jednoho kilogramu. Původně se jim také říkalo marmosetky z francouzkého marmouset - trpaslík. Všechny drápkaté opice obývají pralesy, živí se převážně hmyzem, drobnými obratlovci, mízou, pryskyřicí, nektarem a sladkým ovocem. Žijí v párech nebo v malých skupinách. Většina druhů je vážně ohrožena ničením jejich přirozeného prostředí a kácením deštných lesů. Kosmanovi zakrslému i přes častý lov vážné nebezpečí zatím nehrozí," doplnil Kössl.

Autor: Dobrin Stojcev

 


 

Kam dál?

Jihočeský poslanec Vítězslav Jandák nevylučuje možnost kandidatury na...

pátek, 6. května 2011, 10:50

Pokud by Parlamentem a Senátem prošla přímá volba prezidenta republiky, nevylučuje kromě expremiéra Miloše Zemana (SPO-Z) možnou...

Lidé v Českých Budějovicích mohou žádat o příspěvek na obnovu památek

čtvrtek, 5. května 2011, 14:20

Druhou výzvu dotačního programu města České Budějovice v oblasti památkové péče s alokovanou částkou 500 tisíc korun vyhlásila...

Na českobudějovické radnici vznikne odbor hlavního architekta města

čtvrtek, 5. května 2011, 14:15

Na radnici v Českých Budějovicích vznikne od 1. července odbor hlavního architekta města. Ten by se měl podílet na jednotném...

Mrazy v jižních a západních Čechách poškodily hlavně švestky, třešně...

čtvrtek, 5. května 2011, 13:53

Extrémní mrazy v noci na čtvrtek posledních dní poškodily na jihu a západě Čech zejména úrodu jablek, třešní a višní. Výši škody...

 

Komentáře

Bezedný Frank
Bezedný Frank

že by opice kukačka ?

pondělí, 9. května 2011, 14:17
 
 
Bramberka Nová
Bramberka Nová

no to by drbna měla, jestli to náhodou opičanda nechce hodit na toho chudáka opičáka:-)

pondělí, 9. května 2011, 14:15
 
 
Lucie Burianová
Lucie Burianová

Dík za tip na kauzu Po otci začneme neprodleně investigativně pátrat :-)

neděle, 8. května 2011, 21:57
 
 
Bramberka Nová
Bramberka Nová

to jo, ale jestli Drbna ví kdo je otec? :-)))

sobota, 7. května 2011, 11:48
 
 
Wolenby
Wolenby

Pecka! :-D, konečně nějaká dobrá zpráva :-D

pátek, 6. května 2011, 13:21
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.