Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Temelíně spustili reaktor prvního bloku, od příštího týdne bude zase vyrábět elektřinu

 
úterý, 13. září 2011, 15:50

V temelínské jaderné elektrárně spustili v úterý před jedenáctou dopoledne technici reaktor prvního bloku a plánovaná odstávka kvůli výměně paliva se tak chýlí k závěru. Následovat budou kontroly a postupné zvyšování výkonu reaktoru, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Zahájení výroby elektřiny z prvního bloku je aktuálně v plánu na začátek příštího týdne. Po každé odstávce pro výměnu paliva potřebuje Temelín od startu reaktoru do obnovení výroby elektřiny týden na fyzikální testy a řadu dalších zkoušek.

„Především sledujeme chování paliva při postupném zvyšování výkonu reaktoru. Při třetinovém výkonu reaktoru již vyrábíme dostatek páry k roztočení a vyvážení turbíny. Její rotory se točí rychlostí 60 otáček za vteřinu a turbináři jí musí vyvážit s přesností na jednotky milimetrů. Jde o přesnou hodinářskou práci,“ vysvětlil Sviták.

Na druhém bloku elektrárny, kde probíhá odstávka spojená s opravou ucpávky v systému těsnícího oleje generátoru, jsou u konce práce na generátoru. "Pracovníci elektrárny nyní připravují jeho připojení k rozvodné síti, které je v plánu na čtvrtek," dodal Sviták.

Autor: Dobrin Stojcev, Mediafax

 


 

Kam dál?

Kraj Jižní spojku nepodpoří

úterý, 13. září 2011, 15:36

Jak už jsme vás informovali, projektem tzv. Jižní spojky se v úterý 13.9. zabývalo jednání Zastupitelstva Jihočeského kraje.

Českobudějovičtí policisté zachraňovali ženě obálku s 30 tisíci,...

úterý, 13. září 2011, 11:00

Kuriózní případ řešili v pondělí strážníci Městské policie České Budějovice. Ženě, vybírající peníze z bankomatu, spadlo 30 tisíc...

V Temelíně se utkají jihočeské základní školy, fandit jim budou...

pondělí, 12. září 2011, 23:44

Pod chladicími věžemi Jaderné elektrárny Temelín se ve středu odehraje sedmý ročník tradiční akce pro děti, Temelínská atomiáda....

Teplárna umožnila akcionářům nahlédnout do forenzního auditu. Ten...

pondělí, 12. září 2011, 17:41

Teplárna České Budějovice umožnila akcionářům společnosti ve dnech 28. srpna až 9. září 2011 nahlédnout na forenzní audit, který...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.