Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Významnou oběť heydrichiády připomněl pietní akt

 
čtvrtek, 28. června 2012, 21:13

Právě dnes uplynulo sedmdesát let ode dne popravy plk. MUDr. Jaroslava Hrdličky, který 28. června 1942 přišel v Táboře o život jako oběť heydrichiády. Ke kulatému výročí této události se uskutečnil v dolním areálu českobudějovické nemocnice pietní akt.

Za přítomnosti vojáků v dobových uniformách a doprovodu malé dechové kapely na něj lidé vzpomínali jako na kolegu, hrdinu, otce, dědečka a dokonce se na připomínce objevila i jeho pravnoučata. Na pietním aktu promluvil mimo jiné i primátor města Juraj Thoma a také Hrdličkův syn Jaroslav.

Celý akt byl důstojný a vzduchem se nesla slova o hrdinství, morálních hodnotách a dalších přednostech, jež si můžeme spojit s plukovníkem, doktorem Hrdličkou, narozeným roku 1895 v Liberci.

Jeho život nebyla ani zdaleka procházka růžovým sadem. Po třech semestrech na studiích medicíny nastoupil jako dobrovolník k rakousko-uherskému vojsku. Téhož roku (1915) padl na ruském bojišti do zajetí a o rok později se přihlásil k československým legiím v Rusku. V roce 1920 se vrátil domů a byl vyznamenán Válečným křížem se stříbrnou hvězdou. Poté dokončil studia a pracoval jako vojenský lékař na několika místech v republice.

V Českých Budějovicích byl zaměstnán v roce 1932 jako přednosta chirurgického oddělení Divisní nemocnice č. 5. Dvanáctého srpna 1942 se mu narodil syn, kterého bohužel ani neviděl, jelikož byl již přes měsíc po smrti.

Jaroslav Hrdlička, neústupný, vzdorující autoritám, byl popraven čtyři měsíce po svatbě s Miladou Hlubockou ze Čtyř Dvorů za souhlasný postoj k atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ještě než stačil naposledy zvolat „Pravda zvítězí“, byl zastřelen. Možná by nám toto výročí mohlo připomenout nejen významnou osobnost Českých Budějovic, ale i to, že bychom se neměli bát vzbouřit se nesmyslným autoritám.

Foto: archiv

 


 

Kam dál?

Autoři videí z fotbalových turnajů soutěží o kameru

čtvrtek, 28. června 2012, 20:17

Natoč, střihni a kopni to do sítě! Tak se jmenuje soutěž, kterou v rámci letošního ročníku E.ON Junior Cupu vyhlásila pořádající...

Služební psi při kynologických závodech uspěli

středa, 27. června 2012, 14:01

Minulou sobotu se v Dasném uskutečnily kynologické závody s mezinárodní účastí, kterých se zúčastnily i dva psovodi Městské...

Postižené děti dostanou díky benefici přes padesát tisíc

úterý, 26. června 2012, 21:45

Kdo v sobotu zavítal na beachvolejbalové kurty vedle budějcké Sportovní haly, rozhodně nelitoval. Na jednom místě mohl v průběhu...

Policisté připravili se svými zahraničními kolegy den pro děti

úterý, 26. června 2012, 07:45

Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje společně se svými partnery pořádá ve středu 27. června od 8 do 14 hodin v areálu...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Otec hledá vodáky, kteří ve Větřní na...

  • Řidič dodávky, která se u Kamenného Újezdu...

  • U Nové Vsi došlo k tragické nehodě....

  • U českobudějovického Kauflandu se srazila...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Twitter likviduje desítky milionů uživatelských účtů

Společnost Twitter v posledním čtvrtletí loňského roku zrušila 58 milionů uživatelských účtů. Zjistila to agentura AP. Vysoký počet podle ní potvrzuje snahu správců důležité sociální sítě likvidovat podezřelý nebo škodlivý obsah. Zásahy vyvolalo údajné ruské vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Krčál svou rezignací zvolil podle Babiše jediné možné řešení

Rezignace ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD) byla jediným možným řešením situace kolem podezření z plagiátorství v Krčálově bakalářské práci. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Výběr nástupce nechává na sociální demokracii. V případě Jany Maláčové (ČSSD), kterou mu navrhuje šéf ČSSD Jan Hamáček, označil za pozitivní její studium v zahraničí.

Odhalte triky a fígle realitních kanceláří včas

Některé realitní kanceláře a makléři používají nejrůznější triky, před kterými je třeba spotřebitele důrazně varovat. Role „realitek“ je zprostředkovatelská, obvykle se starají o vzájemnou komunikaci budoucích smluvních stran, zajišťují inzerci, organizují prohlídky nemovitostí i podpisy smluv. Leckdy nabízejí úschovu peněz, jednání s úřady nebo přípravu smluv. Na co si při tom všem dávat pozor?