Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Významnou oběť heydrichiády připomněl pietní akt

 
čtvrtek, 28. června 2012, 21:13

Právě dnes uplynulo sedmdesát let ode dne popravy plk. MUDr. Jaroslava Hrdličky, který 28. června 1942 přišel v Táboře o život jako oběť heydrichiády. Ke kulatému výročí této události se uskutečnil v dolním areálu českobudějovické nemocnice pietní akt.

Za přítomnosti vojáků v dobových uniformách a doprovodu malé dechové kapely na něj lidé vzpomínali jako na kolegu, hrdinu, otce, dědečka a dokonce se na připomínce objevila i jeho pravnoučata. Na pietním aktu promluvil mimo jiné i primátor města Juraj Thoma a také Hrdličkův syn Jaroslav.

Celý akt byl důstojný a vzduchem se nesla slova o hrdinství, morálních hodnotách a dalších přednostech, jež si můžeme spojit s plukovníkem, doktorem Hrdličkou, narozeným roku 1895 v Liberci.

Jeho život nebyla ani zdaleka procházka růžovým sadem. Po třech semestrech na studiích medicíny nastoupil jako dobrovolník k rakousko-uherskému vojsku. Téhož roku (1915) padl na ruském bojišti do zajetí a o rok později se přihlásil k československým legiím v Rusku. V roce 1920 se vrátil domů a byl vyznamenán Válečným křížem se stříbrnou hvězdou. Poté dokončil studia a pracoval jako vojenský lékař na několika místech v republice.

V Českých Budějovicích byl zaměstnán v roce 1932 jako přednosta chirurgického oddělení Divisní nemocnice č. 5. Dvanáctého srpna 1942 se mu narodil syn, kterého bohužel ani neviděl, jelikož byl již přes měsíc po smrti.

Jaroslav Hrdlička, neústupný, vzdorující autoritám, byl popraven čtyři měsíce po svatbě s Miladou Hlubockou ze Čtyř Dvorů za souhlasný postoj k atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ještě než stačil naposledy zvolat „Pravda zvítězí“, byl zastřelen. Možná by nám toto výročí mohlo připomenout nejen významnou osobnost Českých Budějovic, ale i to, že bychom se neměli bát vzbouřit se nesmyslným autoritám.

Foto: archiv

 


 

Kam dál?

Autoři videí z fotbalových turnajů soutěží o kameru

čtvrtek, 28. června 2012, 20:17

Natoč, střihni a kopni to do sítě! Tak se jmenuje soutěž, kterou v rámci letošního ročníku E.ON Junior Cupu vyhlásila pořádající...

Služební psi při kynologických závodech uspěli

středa, 27. června 2012, 14:01

Minulou sobotu se v Dasném uskutečnily kynologické závody s mezinárodní účastí, kterých se zúčastnily i dva psovodi Městské...

Postižené děti dostanou díky benefici přes padesát tisíc

úterý, 26. června 2012, 21:45

Kdo v sobotu zavítal na beachvolejbalové kurty vedle budějcké Sportovní haly, rozhodně nelitoval. Na jednom místě mohl v průběhu...

Policisté připravili se svými zahraničními kolegy den pro děti

úterý, 26. června 2012, 07:45

Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje společně se svými partnery pořádá ve středu 27. června od 8 do 14 hodin v areálu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.