Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Významnou oběť heydrichiády připomněl pietní akt

 
čtvrtek, 28. června 2012, 21:13

Právě dnes uplynulo sedmdesát let ode dne popravy plk. MUDr. Jaroslava Hrdličky, který 28. června 1942 přišel v Táboře o život jako oběť heydrichiády. Ke kulatému výročí této události se uskutečnil v dolním areálu českobudějovické nemocnice pietní akt.

Za přítomnosti vojáků v dobových uniformách a doprovodu malé dechové kapely na něj lidé vzpomínali jako na kolegu, hrdinu, otce, dědečka a dokonce se na připomínce objevila i jeho pravnoučata. Na pietním aktu promluvil mimo jiné i primátor města Juraj Thoma a také Hrdličkův syn Jaroslav.

Celý akt byl důstojný a vzduchem se nesla slova o hrdinství, morálních hodnotách a dalších přednostech, jež si můžeme spojit s plukovníkem, doktorem Hrdličkou, narozeným roku 1895 v Liberci.

Jeho život nebyla ani zdaleka procházka růžovým sadem. Po třech semestrech na studiích medicíny nastoupil jako dobrovolník k rakousko-uherskému vojsku. Téhož roku (1915) padl na ruském bojišti do zajetí a o rok později se přihlásil k československým legiím v Rusku. V roce 1920 se vrátil domů a byl vyznamenán Válečným křížem se stříbrnou hvězdou. Poté dokončil studia a pracoval jako vojenský lékař na několika místech v republice.

V Českých Budějovicích byl zaměstnán v roce 1932 jako přednosta chirurgického oddělení Divisní nemocnice č. 5. Dvanáctého srpna 1942 se mu narodil syn, kterého bohužel ani neviděl, jelikož byl již přes měsíc po smrti.

Jaroslav Hrdlička, neústupný, vzdorující autoritám, byl popraven čtyři měsíce po svatbě s Miladou Hlubockou ze Čtyř Dvorů za souhlasný postoj k atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ještě než stačil naposledy zvolat „Pravda zvítězí“, byl zastřelen. Možná by nám toto výročí mohlo připomenout nejen významnou osobnost Českých Budějovic, ale i to, že bychom se neměli bát vzbouřit se nesmyslným autoritám.

Foto: archiv

Kam dál?

Autoři videí z fotbalových turnajů soutěží o kameru

čtvrtek, 28. června 2012, 20:17

Natoč, střihni a kopni to do sítě! Tak se jmenuje soutěž, kterou v rámci letošního ročníku E.ON Junior Cupu vyhlásila pořádající...

Služební psi při kynologických závodech uspěli

středa, 27. června 2012, 14:01

Minulou sobotu se v Dasném uskutečnily kynologické závody s mezinárodní účastí, kterých se zúčastnily i dva psovodi Městské...

Postižené děti dostanou díky benefici přes padesát tisíc

úterý, 26. června 2012, 21:45

Kdo v sobotu zavítal na beachvolejbalové kurty vedle budějcké Sportovní haly, rozhodně nelitoval. Na jednom místě mohl v průběhu...

Policisté připravili se svými zahraničními kolegy den pro děti

úterý, 26. června 2012, 07:45

Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje společně se svými partnery pořádá ve středu 27. června od 8 do 14 hodin v areálu...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kraj zrušil úpravy územního plánu Budějc z...

  • Nové IGY Centrum v Českých Budějovicích bude...

  • Studentka z Dobré Vody u Českých Budějovic...

  • Řidiče v Českých Budějovicích nemile...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Češi by z EU nevystoupili, skepse vůči unii je ale výrazná

Češi by z Evropské unie nevystoupili, ve střední Evropě jsou však největšími euroskeptiky, ukázal...

Amnesty International kritizuje Česko za odmítání uprchlíků...

Vysocí představitelé české vlády i český prezident se loni vyjadřovali xenofobně na adresu...

Policie obvinila tajemníka SPD kvůli rasistickým výrokům

Policie obvinila tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli...