Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Volnočasový park nabídne vyžití pro všechny

pátek, 6. června 2014, 09:54

Skatepark, dětské hřiště, fitstezka nejen pro seniory, přírodní zimní kluziště, travnatý koberec nebo kavárna s kompletním zázemím. Na to všechno se můžou od září letošního roku těšit návštěvníci Parku Čtyři Dvory, který na ploše 28 tisíc metrů čtverečních konečně dostává reálnější obrysy.

Obrovský prostor v areálu bývalých čtyřdvorských kasáren se během uplynulých měsíců změnil k nepoznání. Území v minulosti využívané vojáky bylo po demolici objektů v takovém geologickém stavu, že tým architektů zvolil kvůli jílovitosti půdy princip takzvané řízené sukcese.

„Jedná se o první park tohoto typu v České republice. Několik takových je například v Německu, zejména v Berlíně, kde se využívá přirozené vegetace k tomu, aby plochy postupně osídlila. Na tomto projektu se bude podílet také Jihočeská univerzita, která průběh a vývoj vegetačních a jiných společenstev bude zkoumat v rámci svých výzkumných prací,“ uvedl velkomeziříčský krajinářský architekt Petr Velička, který společně se svou manželkou Markétou a Davidem Prudíkem z Brna vyhrál v pětadvacetičlenné konkurenci architektonickou soutěž vypsanou už v roce 2012.

Síť komunikací a cyklostezek v parku vytváří hvězdici se čtyřmi samostatnými dvory. Cesty byly konstrukčně vyvýšené, jelikož některá místa jsou podmočená, kolem nich jsou položeny travnaté koberce. Nejvlhčí lokalita u vstupu do parku směrem od Husovy třídy bude díky přirozenému mokřadu plynule navazovat svým charakterem a vegetací na další krajinu směrem k plánované propojce ulic Milady Horákové a Strakonické až k Vrbenským rybníkům. Odtud povede uměle vytvořený most přes kavárnu s vyhlídkou na celý park.

Další plochy, kromě rozlehlého travnatého prostoru určeného pro pořádání pikniků a relaxaci, budou udržovány již zmíněnou řízenou sukcesí. „Jsou řízené tak, aby tam zůstalo bylinné patro s příměsí keřů s maximální výškou čtyř metrů, které jsou pozůstatkem původního porostu nebo tam nalétnou. Po okrajích parku bude takzvaný mladý les s dřevinami a stromy do 30 centimetrů kmene v průměru,“ vysvětlil Velička. Doménou parku bude volná přístupnost, tedy žádné zákazy vstupu na trávník a podobně. Území bude doplněno o betonové lavice, kolem chodníků se objeví dřevěné lavičky.

Kvůli specifickým podmínkám nechtěli autoři projektu vytvořit anglický park. Řízenou sukcesí tak ušetřili peníze na vybudování technických prvků a staveb v celém areálu. Za 30 milionů korun vynaložených z městského rozpočtu kromě cyklistických stezek a sociálního zázemí s kavárnou a terasou vznikne inline hřiště pro děti, skatepark (ten měl být původně za Kauflandem), akustické hřiště, houpačky a prolézačky, přírodní kluziště, hřiště pro vodní hry, kde se budou moci na kaskádové pyramidě s pumpami a korýtky cachtat děti, akustické paraboly, díky kterým se dva lidé šeptem uslyší na vzdálenost 35 metrů, fitstezka určená nejen pro seniory a spousta dalších zařízení pro volnočasové aktivity lidí všech věkových skupin. Z původního projektu nakonec vypadlo multifunkční hřiště pro míčové hry, které by při využívání nesplňovalo hlukové limity.

Zatímco přístupové cesty k Parku Čtyři Dvory již byly vybudovány a celá stavba bude dokončena 30. srpna, budoucnost přilehlých ploch je zatím otevřená. Největší volná plocha, která přiléhá k ulici Evžena Rošického, měla být zastavěna dlouho očekávaným Koncertním a kongresovým centrem Antonína Dvořáka neboli takzvaným Rejnokem. O jeho nejistém osudu však Budějcká Drbna již informovala.

ČTĚTE TAKÉ: Radním došla trpělivost, na investora Rejnoka čekat nebudou

„Územní plán byl před lety účelově změněn tak, že tady může vyrůst pouze koncertní a kongresové centrum. Není tedy možné čekat, že tu nyní něco vznikne. Jen další změna územního plánu by trvala rok a půl. V současné době Útvar hlavního architekta zpracovává základní studii, která by měla vymezit, které plochy lze prodat. Je to jakýsi regulační plán, aby tu v budoucnu nevznikaly nesouměřitelné stavby, například nízký obchoďák vedle vysokých bytovek. Dokument by měl být hotový do letních prázdnin, následně ho projedná rada města a pozemky se můžou začít prodávat. Plánujeme, že nejdříve bude se zájemci uzavřena nájemní smlouva s předkupním právem, abychom měli jistotu, že tam investoři skutečně začnou stavět a daný objekt dokončí,“ popsal plánované kroky primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. Zároveň dodal, že vedení města zřejmě dá možnost veřejnosti vyjádřit se v anketě, jak by se čtyřdvorský park měl oficiálně jmenovat.

 
 
 


 

Kam dál?

Jaro po budějcku aneb Lidská hloupost nezná mezí

čtvrtek, 5. června 2014, 12:51

Jehličnany vysazené od konce dubna v květináčích v ulici Doktora Stejskala moc dlouho nevydržely. Přírodní ozdoby se totiž někomu...

Slavnosti piva představí stovku vystavovatelů

čtvrtek, 5. června 2014, 08:51

Téměř stovka vystavovatelů se představí od pátku do soboty na budějckých Slavnostech piva. Podle pořadatelů se jedná o největší...

Některé děti závodily, jiné se vozily v kabrioletu

pondělí, 2. června 2014, 20:16

Běžecké závody s Fitness 14, přehlídka umění karatistů, zumba, taneční soutěž, vystoupení Elišky Brabcové s fenkou Minií nebo...

Renovace hřiště na Vltavě bude hotová ještě letos

pondělí, 2. června 2014, 19:00

Školáci z českobudějovické Základní školy Bezdrevská na sídlišti Vltava se dočkají renovace sportovního areálu za více než šest...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.