Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Hojné Vodě odhalili pamětní desku podplukovníkovi RAF

 
úterý, 28. října 2014, 06:25

Pamětní deska v Hojné Vodě připomíná od pondělního dne osobnost podplukovníka britského královského letectva Františka Bindera, který se narodil v Hojné Vodě a 22. října by oslavil 100. narozeniny. Zahynul v boji za druhé světové války, když sloužil jako střelec na bombardéru.

„Takové postavy, jakým byl František Binder, si musíme neustále připomínat a nesmíme dopustit, aby se na ně zapomnělo,“ uvedl Václav Kučera, starosta Horní Stropnice, jejíž součástí je také Hojná Voda.

František Binder pocházel z německo-české rodiny. Jeho otec zahynul za první světové války, Bindera proto vychovával otcův kamarád a spolubojovník z fronty.

„On sice původem byl po rodičích Němec, ale hlásil se k české národnosti. Skutečnost, že padl za Československo, to jen potvrzuje,“ uvedl místostarosta Horní Stropnice Vít Golombek, jenž se přípravou pietního místa zabýval.

Binder byl v období před druhou světovou válkou členem ozbrojené složky Stráže obrany národa. Podle Golombka Binderův přínos byl především v tom, že žil v oblasti Sudet a mohl sledovat nálady německého obyvatelstva a podávat o nich informace. „Mluvil perfektně německy, což bylo pro tuto práci nutné,“ uvedl místostarosta.

Binder se na podzim 1939 mimo jiné přes Slovensko, Maďarsko, Turecko a Francii dostal až do Anglie. Tam se stal členem RAF a jako střelec bombardéru absolvoval devět náletů. Po útoku na německý přístav Emden v roce 1942 byl zasažen nepřátelským stíhačem. „Dostal zásah do hlavy a do břicha a z letadla, které zachránil, byl po přistání vynesen už mrtvý,“ řekl Golombek.

Čeští a slovenští vojáci byli důležitou částí RAF. Piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce.

V době druhé světové války působilo v RAF přibližně 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.

Zdroj: ČTK
Foto: archiv Pavla Hambergera

 


 

Kam dál?

Budějčáci zavzpomínali na vznik Československa

pondělí, 27. října 2014, 19:34

Několik minut a bylo po všem. Zástupci města, kraje, ale i armády položili věnce před budovu českobudějovické historické radnice,...

Rybářské slavnosti ozdobí výlov Munického rybníka

pondělí, 27. října 2014, 09:28

Úterý 28. října bude v Hluboké nad Vltavou patřit Jihočeským rybářským slavnostem. Program tradiční akce, která do hlubockého...

Chodci překračovali dělníky. Stavba prý byla bezpečná

středa, 22. října 2014, 12:27

Když se v těchto dnech půjdete projít budějckou ulicí Doktora Stejskala, nic zvláštního vás tam zřejmě nezaujme. Ještě před pár...

Bytová výstavba na jihu Čech se začíná oživovat

středa, 22. října 2014, 11:20

V prvním pololetí letošního roku stavbaři na jihu Čech zahájili výstavbu 797 bytů, což je o téměř 13 procent meziročně více. V...

 

Komentáře

Badaxe Kocour

Myslím že "ozbrojená složka" se správně jmenovala Stráž Ochrany Státu (zkratka SOS) a byla standardně tvořena místními muži ve "státní službě" tedy četníky, příslušníky Finanční stráže a případně třeba pošty a podobně. Jejím účelem bylo zajistit rychlou reakci na případný útok ze strany Německa, a krýt hranici než se dostanou na místo armádní jednotky. SOSáci jak se jim říkalo byli vždy vybíráni jako "státně spolehliví" a byli jako první na ráně. Pan Binder musel být zcela jistě dobrý vlastenec, když byl k této službě přijat. To ostatně jednoznačně prokázal i následně kdy šel bojovat za svou zem. Další chybou ve článku je nesmysl že v RAF působilo 2500 pilotů, to je hloupost, působilo tam cca 2500 LETCŮ, Pilotů bylo podstatně méně. Řada letců byla příslušníky RAF ve funkci například navigátorů, střelců nebo bombometčíků, případně operátorů radaru (u nočních stíhačů). Celý článek je hodně nekvalitní, P. Binder byl vychován přítelem svého otce, což byl čech a příslušník Finanční stráže p. Václav Jeník, takže s jeho "němectvím" je to hodně pochybné. Chodil do české školy na Modravě, takže možná byl po jednom z rodičů němec, ale vychován byl rozhodně jako čech. Ostatně se svým pěstounem pak i sloužil ve stejné skupině SOS. Možná by si autor(ka) měl něco o dotyčném zjistit, než začne psát nesmysly

úterý, 28. října 2014, 13:20
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala o tom dnes agentura Reuters. Společnost Thomas Cook patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Podle agentury Reuters je nyní na dovolené v zahraničí s touto firmou asi 600 tisíc lidí a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.