Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Svět panenek poprvé v Budějcích, láká nejen malé holky

středa, 5. září 2012, 14:10

V ráj malých i velkých holek se na přelomu srpna a září proměnil Kruhový sál DK Metropol, kde se koná první výstava panenek v Českých Budějovicích. A protože Budějcká Drbna je taky holka, neodolala a šla se na tu velkou panenkovou show podívat, aby vás o ní mohla informovat.

Svět v miniatuře, dokonalost a hravost - první vjemy, které při vstupu do výstavního sálu zaznamenáte. A také vjemy zvukové, kterými jsou reakce návštěvníků na vitríny, ve kterých se představují panenky. „Ta je tak krásná!“ ozývá se sálem. „Jééé, tady je Elvis, hele, i s kytarou. A tady Marylin Monroe...“

Nadšení, obdiv. Oprávněně. Vystavené panenky nemají do živých lidí daleko, vlastně jsou jejich dokonalými malými kopiemi. A nejen ony, ale i interiéry, ve kterých se představují.

V jedné chvíli se ocitnete v miniaturní cukrárně z dílny paní Eriky Holubové, pulty plné zákusků a sladkostí, které byste od originálů rozeznali snad jen díky velikostnímu rozdílu, za pultem panenka - cukrářka s krajkovou čelenkou i zástěrkou.

O pár metrů dál můžete nahlédnout do života indiánského kmene, nechybí ani koně a týpí. V další vitríně můžete obdivovat klenotnictví s pravými šperky pro panenky, nad kterými zaplesá srdce nejedné dámy. Pak přejdete k vitríně, která je miniaturní barokní komnatou se dvěma hraběnkami v nádherných honosných šatech a bohatě zdobeným nábytkem.

A hned vedle realita současnosti - panenky stylizované do scény, která znázorňuje práci malíře pokojů. Ten se ovšem se k práci příliš nemá a věnuje se svačince, u níž nechybí ani láhev piva.

O vitrínu dál se odehrává pohodové vánoční pečení perníčků, letní idylku připomíná scénka rodinky u ohně, i tady fascinují detaily - od špízů na ohni až po realistické ingredience podobných posezení - kečup, hořčici a džus.

Do dětských let vás vrátí scénka z pohádky Ledová královna a hodiny dějepisu připomene vitrínka stylizovaná do staročeské světnice s panenkami v lidových krojích, kolébkou s miminkem i hospodářem, který sedí u kolovratu. Na své si přijdou i pánové a kluci, jsou zde vystavení i hrdinové z filmu Terminátor a Star Wars, včetně robotů.

Mnohé panenky jsou k nerozeznání od modelek na přehlídkovém molu, ať už oblečením či make-upem, všechny jsou naaranžovány v kulisách, které okouzlují věrohodností detailů. Iluzi dokonalého světa panenky ztvárňují i díky ohebným kloubům, některé elegantně sedí, jiné ´pracují´, další přátelským zamáváním nebo vznešeným gestem zdraví ty, kteří je obdivují za sklem.

A možná svýma dokonale namalovanýma očima potěšeně sledují, jak i ti, kteří se přišli jen tak  podívat, zůstávají velmi dlouho, chodí od vitríny k vitríně, obdivují kreativitu a barevnost ´panenkového světa´ a jak i velké holky - včetně Budějcké Drbny - se mění na holky malé, které by si tak rády hrály s panenkami. Jen kdyby nebyly za sklem...

 
 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • Nad Českem proletěl bolid. Dva největší kusy...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

Reklama
 
 

Kam dál?

Dobrá nálada na Vodních hrách ani letos nechyběla

středa, 5. září 2012, 09:26

Osmý ročník dnes už legendárních Vodních her 2012 je za námi. Tradiční první zářijová sobota, tentokrát s datem 1....

Vítězem jubilejních Plavidel se stala Černá perla z Vltavíku

pondělí, 3. září 2012, 19:48

Vyšebrodský Kemp Pod hrází, sobota prvního září 2012, jedenáct hodin dopoledne. Teplota vzduchu jedenáct stupňů nad...

Staré časy se vrátily na náměstí díky veteránům

pondělí, 3. září 2012, 08:17

Přes chladné a deštivé počasí se v pátek na náměstí Přemysla Otakara II. sešla řada obdivovatelů automobilových...