Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

O bitvě převeliké, která se v budějcké kotlině odehrála

pondělí, 26. srpna 2013, 13:12

Slyš, jen slyš, lide Drbnový, zprávu mou o tom, kterak v dni v týdnu šestém a v měsíci srpnu dvacátém čtvrtém, Léta Páně dvoutisícího třináctého, v zemi naší krásné jihočeské, slavná bitva o hrad Slamburk se odehrála, a toho bohdá by být nemohlo, abych já, Budějcká Drbna, u toho nebyla.

Minulou sobotu hojné množství lidu se svými komoni čtyřkolovými i dvoukolovými k rybníku Pražan u Borovan zamířilo, aby slavné bitvy mohlo se účastniti nebo jí přihlížeti.

Od dopoledne všelikeré radovánky pro malé i velké nachystány byly a všichni jich s chutí užívali. V čase odpoledním pak všechny před hrad Slamburk zvuk fanfár a hlas herolda Jiřího přizval, aby mohli zhlédnout, jak družiny Rožmberků, Vítkovců, Pánů z Landštejna, Pánů z Hradce, Husitů, Templářů a Křižáků před své panovníky a vládce - praotce Vítka, krále Jana Lucemburského i zemana Jana Žižku z Trocnova - předstupují, před nimi poklekají, hold jim vzdávají a k čestnému boji se zavazují.

A pak už všichni stateční bojovníci a bojovnice se svými meči, štíty a přilbicemi se do klání a soutěží neohroženě vrhají, aby pro svou družinu co největší počet křížků za obratnost, hbitost a vytrvalost získali.

Mnoho je úkolů, které na malé i větší bojovníky čekají - s očima zavázanýma slalomem kličkují, s družinami soupeřů v středověkém paintballu se utkají, Dračí vejce se snaží zlotřilým drakům sebrat! Dělovou koulí k trofeji dřevěné míří a lukem, oštěpem nebo vrhadlem pradávným chtějí cíl trefit.

Z lávky úzké soupeře mají přetlačit a na kolbišti střelou, totiž míčkem protivníka zasáhnout. A mezitím ještě mohou divadlo loutkové sledovati, um šermířů věhlasných, ba i strašlivé úkony mučení středověkého a stínání hlavy katem zhlédnout mohou. A také hojnosti pokrmů vybraných i moků lahodných k užívání je dosti, hudba příjemná k spokojenosti přispívá a počasí slunečné rovněž.

Čas v kláních i kratochvílích rychle kvapí a už očekávaná chvíle nastává! Znovu před hradem slaměným družiny se šikují a vládci jejich před ně přichází, aby vůdce družin vyslechli a počty křížků, které družiny získaly, od nich zvěděli.

Po proslovech majestátních, ve kterých však ani vtip a humor nechybí a po pasování nejudatnějších bojovníků z každé družiny do stavu rytířského pak poklad, o který družiny bojovaly, do rukou jednoho z vůdců družin vydávají. A truhlice tajemná se otevírá a své tajemství prozrazuje. Jest plná zlaťáků slamburských. I rozdává je jen krátce pověřený strážce pokladu, po chvilce zlaťáky mezi bojovníky vrhá a oni se za nimi radostně vrhají...

A stejně tak po chvíli vrhají se do bitvy o hrad Slamburk, husité za hradbou vozovou (v řeči slamburské BVP - Bojovým vozidlem pěchoty nazývanou), křižáci hrad plni hrdinství brání a ubrání... a po nich utkají se v bitvě i další družiny. A když se slunce k obzoru začne skláněti, před Sokolí hrádek poblíž velkého hradu vybraní lučištníci nastupují, aby šípem svým na hrotu planoucím dobře zamířili a tvrz zapálili.

I stane se, již šlehají plameny... a Bitva o Slamburk pomalu končí a zvolna začíná mizet v plynoucím čase, aby za rok mohla znovu, už počtvrté, povstat ku své slávě, zábavě i poučení všech... všech, kteří umí a chtějí přijmout myšlenku vznosnou: Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme, na Slamburku pohody si užívejme, doma s nudou neseďme!

 
 

Kam dál?

Několik panelových bytů na Vltavě je bez pitné vody

pondělí, 26. srpna 2013, 09:09

Poruchu na hlavním vodovodním litinovém řadu o průměru 300 milimetrů, který zásobuje budějcké sídliště Vltava, nyní odstraňují...

Bývalý objekt SSM slouží mládežnickým organizacím

neděle, 25. srpna 2013, 13:18

Řadu objektů po někdejším Svazu socialistické mládeže (SSM) v Jihočeském kraji nyní využívají různé mládežnické organizace....

Poklidný pochod bez extrémistů a nadávky na sídlišti

sobota, 24. srpna 2013, 20:54

Kolem třech stovek nespokojených občanů se v sobotu odpoledne zapojilo do protestního pochodu ulicemi města. Lidé upozorňovali na...

Na trase pochodu se objevily protestní nápisy

sobota, 24. srpna 2013, 09:40

Desítky nápisů jako ´Národ rovně, Nevybočuj z řady! Víš proč jsi tu? Ty jsi malý jedinácek´ se dnes ráno objevily na budějckých...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Lavička na budějckém sídlišti nezůstala po...

  • Manažerem roku je mladý Jihočech. Na...

  • VIDEO: Budějcký špitál má nový urgentní...

  • Policisté chystají velkou dopravně...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně se nově montují části vesmírných raket

Brněnská firma S.A.B. Aerospace má novou halu, v níž budou odborníci montovat mimo jiné velké části do vesmírných raket a satelitů. Pro práci budou využívat jeřáb s nosností dvě tuny. Speciální prostory mají unikátní parametry a podobné v Česku nejsou.

Za privatizaci OKD žalobce navrhl podmínky a zaplacení škody

Za zpracování nepřesného posudku vedoucího k nevýhodné privatizaci těžebního podniku OKD navrhl žalobce soudnímu znalci Rudolfu Douchovi tříletý podmíněný trest. Bývalí místopředsedové Fondu národního majetku (FNM) Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti, by měli dostat podmínku 2,5 roku. Všichni tři by měli společně nahradit škodu 5,7 miliardy korun, která podle obžaloby při privatizaci vznikla. V závěrečné řeči to dnes navrhl státní zástupce Tomáš Černý. Obžalovaní vinu odmítají.

Ocenění Manažer roku převzal na Pražském hradě mladý Jihočech. Cenu dostal za inovace a baterie

Již 25 let se pod hlavičkou České manažerské asociace uděluje prestižní ocenění Manažer roku. Cílem je vyhledat, objektivně vybrat a zviditelnit nejlepší a nejvýznamnější osobnosti managementu v České republice. Letošní cenu za inovace pro udržitelný rozvoj v oblasti chytré energetiky získal Pavel Podruh, zakladatel a jednatel společnosti Český ostrovní dům, zabývající se soběstačností architektury a vývojem nástrojů pro vlastní výrobu, ukládání a sdílení elektrické energie.