Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nábor karatistů úspěšný, sportuchtivých dětí přišlo hodně

úterý, 11. září 2012, 19:57

Máte doma malého caparta, je jedno jestli holku nebo kluka, který musí pořád někde běhat, skákat anebo chvíli neposedí? Tak toto je něco pro vás. Budějcká Drbna se totiž byla podívat na náboru dětí do přípravky v budějckém oddíle TJ Karate.

Předškoláci ve věku mezi třemi až pěti lety obsadili tělocvičnu na základce E. Destinové, kde už zkušení karatisté pozorovali, jaké má které dítě pohybové a sportovní předpoklady.

Na nábor se přišly podívat i děti, které už karate dělají. Jako Ríša Rothbauer z Budějc, který měl na svém kimonu žlutý pásek. „Karate dělám jeden rok. Baví mě to! A asi nejvíce to, když děláme s panem trenérem sestavy. Máme už nacvičených několik úderů a kopů,“ usmál se Ríša a běžel si mezi ostatní děti zase hrát.

Na náboru dětí mě také zajímalo, jestli se dají v tak nízkém věku poznat vlohy pro karate. „Dají. Sice bychom poznali, jestli je dítě pohybově nadané všeobecně a bude se hodit i na jiné sporty, ale určité prvky i u tak malých dětí poznáte. Vidíte to na tom, že mu jdou lépe hry, cvičení než ostatním a tak podobně. Poznám, které dítě je tedy šikovné a které nešikovné. Ale neříkám, že ani ty nešikovné děti časem nemohou vyrůst v dobrého karatistu,“ podotkla na náboru trenérka malých karatistických nadějí Dominika Hýsková s tím, že je hlavně důležité, aby sport a pohyb děti bavil.

„Také je úplně jedno, jestli jde o kluka nebo holčičku. Soutěžní karate je pro děti otevřené a je tu spousta kategorií. Ale většinou se holky rychleji učí a jsou šikovnější, když jsou malé. Kluci je pak předeženou v pozdějším věku. Ze začátku mají kluci i holky stejné šance,“ zdůraznila trenérka.

K profesionálním karatistům to ale z počátečních náborů dotáhne opravdu jen málo jedinců. „Jsou to tři nebo čtyři lidi. Mladí mají dvě krize, a to když jdou na střední školu a pak když přecházejí na vysokou. Je ojedinělé, když člověk vydrží s karate i přes maturitu. Nejčastěji tedy sportují starší žáci a dorostenci,“ ví dobře Hýsková. „Dnes nám do přípravky přišlo čtrnáct až šestnáct dětí. Je to docela úspěch, já jsem osobně čekala menší účast,“ uzavřela trenérka a vedoucí oddílu v jedné osobě.

Nadšeným dětem, které pobíhaly po žíněnkách, přihlíželi i rodiče. Ti vesměs neuvažovali, že by se jejich ratolesti staly přímo karatisty, ale jejich kroky do přípravky vedly spíše kvůli všeobecnému sportovnímu vyžití dítěte.

„Zatím je to sportovní přípravka, tak se uvidí, co budou děti dělat. Jsou totiž temperamentnější, takže pohyb potřebují. U nás karate dělají příbuzní, takže zatím budou děti chodit sem, a časem se uvidí, co dál,“ popovídal si s Drbnou přímo na náboru otec pětiletého Marka a tříleté Klárky Kindermanových z Budějc.

Zdá se, že karate a sportovní přípravka některé děti opravdu chytla natolik, že po skončení akce se jim nechtělo vůbec domů. „To je klasika. Napřed ostych a pak ho odevšad taháme. Možná tu ještě bude dělat školníka, aby nemusel domů,“ usmál se jeden z tatínků, když jeho malý synek pomáhal trenérům uklidit sportovní náčiní.

ČTĚTE TAKÉ: Karatisté prošli letní přípravou, teď zvou na nábor

 
 
 


 

Kam dál?

Deratizátoři si opět posvítí na budějcké potkany

úterý, 11. září 2012, 09:40

Už příští pondělí zahájí odborná firma v ulicích Budějc ohniskovou deratizaci veřejných prostranství. Návnady pro hubení potkanů...

Třetina Jihočechů má podle průzkumu problém poznat lichváře

úterý, 11. září 2012, 07:55

Více než 30 procent obyvatel Jihočeského kraje by nepoznalo lichváře od značkového nebankovního poskytovatele spotřebitelského...

Ve městě se kvůli mimořádné zkoušce rozezní sirény

pondělí, 10. září 2012, 08:17

Dnes mezi devátou a šestnáctou hodinou se v ulicích Budějc uskuteční náhradní akustická zkouška sirén. Důvodem mimořádného...

Chcete se ztratit v kukuřici? Ještě je možnost

pátek, 7. září 2012, 12:59

Pokud jste letos ještě nenavštívili kukuřičný labyrint v Rudolfově, tak máte během následujících týdnů posledních pár...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.