Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mši v obnovené katedrále navštívilo na 500 lidí

 
sobota, 1. června 2013, 21:25

Přes pět stovek lidí se dnes zúčastnilo mše nově otevřené katedrály svatého Mikuláše v Českých Budějovicích. Byla uzavřena dva roky kvůli obnově interiéru, která stála přes 41 milionů korun. Polovinu zaplatila evropská dotace. Mši sloužil českobudějovický biskup Jiří Paďour.

Děkan katedrály Zdeněk Mareš řekl, že znovuotevření katedrály znamená mimořádnou událost pro věřící v Jihočeském kraji. „Katedrála je významná pro celou diecézi, pro celý region,“ uvedl děkan. Při dopolední mši se proto v lavicích tlačilo přes 200 lidí. Další přibližně tři stovky lidí v katedrále stály.

Při obnově katedrály blízko budějckého náměstí archeologové objevili tři krypty a fresku patrona. Od června 2011 elektrikáři udělali v chrámu nové rozvody elektřiny a nové osvětlení. Byla položena nová vytápěná podlaha. K nepoznání se změnil interiér novou výmalbou, zejména změnou barev bohatých štuků. Před tím musela být zacelena trhlina ve vrcholu klenby chrámu.

Autorem nové velké liturgické úpravy chrámu je architekt Marek Jan Štěpán, který se se svým ateliérem sakrální architekturou systematicky zabývá. Novým liturgickým těžištěm je šestitunový kruhový obětní stůl z carrarského mramoru. Nové je i dřevěné obložení a dubové lavice. Součástí projektu bylo také vybudování komorního sálu a zázemí pro účinkující a věřící v přilehlé budově děkanství či nový nábytek v presbytáři.

Základní kámen farního kostela pro královské město České Budějovice byl položen kolem roku 1265, krátce po založení města. Několikrát byl významně přestavován, v roce 1641 vyhořel. V 16. století získal novou zvonici v podobě Černé věže a v roce 1785 se stal katedrálou, tedy hlavním kostelem českobudějovické diecéze.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Hopsací radovánky od června i na Lipně

sobota, 1. června 2013, 08:31

Jistě nejeden rodič řeší občas dilema, jestli dopřát dětem řádění v Hopsáriu nebo je raději vzít na výlet, ven na kolo, do...

Děti z dětského domova zažily noc plnou zábavy

pátek, 31. května 2013, 09:40

Zábavní svět budějckého Hopsária o páteční noci rozzářily úsměvy dětí z Dětského domova Žíchovec. Bezmála třicet dětí navštívilo...

Největší budějcká sídliště budou bez teplé vody

čtvrtek, 30. května 2013, 14:07

Budějcká sídliště Máj, Šumava a Vltava budou tento pátek od 7 do 14 hodin bez tepla a teplé vody. Dočasné přerušení dodávky si...

Líheň mistrů světa v letecké akrobacii je na Hosíně

čtvrtek, 30. května 2013, 08:03

Českobudějovický aeroklub, v němž vyrůstali mistři světa Petr Jirmus a Martin Stahalík, letos v létě slaví devadesátiny.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Z povalování na pohovce do nabušené show od Bastille, která rozdunila Karlín

Britská skupina Bastille v čele s Danem Smithem získává v posledních měsících ohromnou porci pozornosti a vděčí za ní hitu Happier, který utvořili společně s producentem Marshmello. Nejen tento, ale i spoustu dalších hitů skupina předvedla s účastí dvou předskokanů ze samého ostrova.

Jogurtové nápoje? Cukr vede nad ovocem

Praktická jogurtová svačina, na kterou nepotřebujete lžičku. To je asi hlavní výhoda kysaných nápojů oproti klasickým jogurtům. Pokud by byly k dostání neslazené, patřily by jogurtové nápoje k vítaným složkám jídelníčku. Ovocné jogurtové nápoje z nabídky běžných obchodů však obsahují velké množství cukru i přídatné látky. S ovocem většina z nich příliš nepočítá – tvoří jen jednotky procent obsahu.

Celní správa zajistila 33 kilogramů nebezpečného hovězího masa, to mělo skončit v jedné z českokrumlovských restaurací

Celní správa zastavila 12. února v Českém Krumlově osobní auto. Při kontrole příslušníci hlídky mobilního dohledu zjistili, že v kufru je uloženo několik desítek kilogramů syrového hovězího masa. Cizinec, který vozidlo řídil, k nákladu nepředložil žádné doklady.