Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jaká je budoucnost projektu The Action v jižních Čechách?

 
úterý, 27. listopadu 2012, 11:32

Aby životní příběhy nekončily v černých pytlích. To není jen název článku Budějcké Drbny, věnovaného multimediálnímu představení The Action. Především je to motiv představení, které unikátní a netradiční formou oslovuje mladé, budoucí a začínající řidiče.

Tedy i žáky a studenty základních a středních škol z Jihočeského kraje, kteří se v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo na budějckém Výstavišti představení The Action zúčastnili.

ČTĚTE TAKÉ: Aby životní příběhy nekončily v černých pytlích. The Action

Pavilon B1 se v průběhu tří dnů výstavy proměnil v divadelní sál, ve kterém bylo představení The Action uvedeno devětkrát a viděly ho téměř tři tisícovky mladých lidí. Projekt byl realizován díky finanční podpoře Ministerstva dopravy ČR a Jihočeského kraje.

„The Action je roky ověřená forma prevence těch nejzávažnějších forem dopravních nehod mladých řidičů,“ uvedl Roman Budský, vedoucí samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy, a dodal: „Důraz je kladen na autentičnost a srozumitelnost. Emočně podané skutečné příběhy jsou nástrojem pro působení nejen na mladé řidiče, ale také na jejich potencionální spolujezdce. Vždyť každý jsme zodpovědní za svůj život. A spolujízda s řidičem, o kterém víme, že před jízdou požil alkohol, rozhodně zodpovědná není.“

„Představení je opravdu sugestivní! Jsem hodně rád, že se nám s kolegy povedlo projekt prosadit a zrealizovat,“ řekl Budějcké Drbně po představení The Action Václav Král, bývalý radní pro dopravu a regionální rozvoj Jihočeského kraje. „Dopravní výchovu dětí a mládeže, budováním dopravních hřišť počínaje a účinnou prevencí v oblasti silniční bezpečnosti konče, jsem v době svého působení ve vedení Jihočeského kraje považoval za jednu z priorit své práce. Ještě před dvěma měsíci bych váhal, jestli to tak mohu říci, aby to nevypadalo jako populismus. Dnes to však už říkám s klidem.

Z průzkumů Ministerstva dopravy vyplývá, že z celkového počtu dopravních nehod zaviní 30 procent mladí řidiči ve věku 18 až 25 let. V Jihočeském kraji došlo v roce 2011 ke třem tisícům patnácti nehodám, zemřelo 67 osob, 266 osob bylo těžce zraněno. V kontextu s průzkumy ministerstva tedy mladí řidiči zavinili téměř tisíc nehod. Neznám silnější argument pro realizaci prevence. Prevence opravdu účinné, a že představení The Action takovou prevencí je, to si dovolím tvrdit zcela jistě.“

Zmínil jste, že jste realizaci představení musel na Jihočeském kraji prosadit. Znamená to, že projekt nebyl přijat bezvýhradně?

„Vždy musíte vymýšlet a rozhodovat se, jaké činy efektivně naplní vaše vize. Tento projekt byl relativně finančně náročnější, takže bezvýhradně přijat opravdu nebyl, ale ministerstvo nám v tom pomohlo. Když jsem viděl reakci těch, kteří na představení byli, vzpomněl jsem si na opakované diskuse, jestli se představení ´vyplatí´ dělat. I kdyby zůstal ušetřen i jen jediný lidský život - a podle reakcí věřím, že tomu tak bude - pak se to vyplatilo bez všech pochybností. Toto je role veřejné správy. Za to patří dík i mým bývalým kolegům z odboru dopravy, regionálního rozvoje a školství.“

Představení uvedené devětkrát pro téměř 3 000 lidí - to jen malá část z cílové skupiny mladých lidí ve věku 15 až 25 let v Jihočeském kraji. A přitom by ho měli vidět opravdu všichni budoucí, začínající i už trochu zkušenější řidiči. Máte informace, jestli Jihočeský kraj bude projekt podporovat i nadále? Je v plánu uvedení dalších představení The Action? A jestli ano, tak kdy a kde?

„Nevím, jestli Jihočeský kraj tuto akci zorganizuje i v příštím roce. Letos to byla premiéra. Určitě jsou ale i jiné možnosti, jak projekt podpořit! Jak praví klasik, kde je vůle, tam je cesta. Takže my s kolegy cestu pro The Action v jižních Čechách najdeme,“ nastínil Václav Král budoucnost projektu The Action v Jihočeském kraji.

 


 

Kam dál?

Na Mariánském náměstí se rozzáří LED světla. Na zkoušku

pondělí, 26. listopadu 2012, 18:11

Město ve spolupráci se správcem veřejného osvětlení provede v tomto týdnu zkušební osazení úsporných svítidel s novou technologií...

Temelín je bezpečný, shodují se mezinárodní experti

pondělí, 26. listopadu 2012, 11:03

Temelín funguje v souladu s kritérii Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a nemá žádné zásadní bezpečnostní...

Chodník na Dlouhém mostě bude od pondělí uzavřen

neděle, 25. listopadu 2012, 13:26

Od pondělka až do pátku 7. prosince zůstane úplně uzavřena jedna strana českobudějovického Dlouhého mostu. Důvodem je výměna...

Sběr papíru pomůže dětem z dětských domovů

neděle, 25. listopadu 2012, 11:18

Straší vám doma starý papír? Ukliďte si před Vánoci v domech a bytech a přispějte na dobrou věc. Od pondělí 26. do pátku 30....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se k 30. dubnu rozhodl rezignovat. Ve funkci ho nahradí poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 31 haléřů

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu nadále stoupaly. Benzin od minulé středy zdražil o 31 haléřů na 32,55 koruny za litr. Naftu tankují motoristé v průměru za 31,85 koruny za litr, o 15 haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Řidička trolejbusu v Budějcích řídila pod vlivem drog, za jízdy si měla lakovat i nehty

Policisté v Budějcích vyšetřují případ řidičky, která v pátek 12. dubna před polednem řídila trolejbus pod vlivem drog. Hlídka si na ženu počkala na konečné zastávce na sídlišti Máj, kde ji otestovali na alkohol a přítomnost drog. Zkouška na drogy byla pozitivní.