Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Cestovatelé už budou vědět, kam na dobré pivo nebo jídlo

 
pátek, 10. ledna 2014, 16:32

Určitě se každému z nás někdy stalo, že přijel do města, na které se opravdu těšil, prošel si centrum, ale pak zkrátka nevěděl, co dál. Místní zpravidla ví, kde točí nejlepší pivo, kde dělají báječnou pizzu, nebo kde to po nocích nejvíce žije.

Právě z těchto důvodů se v České republice v roce 2010 zformovala iniciativa USE-IT, která o rok později vydala jako občanské sdružení Jůzit mapy Prahy s tipy, kam rozhodně zavítat. Ve čtvrtek se oficiálního křtu dočkala i mapa Budějc spojená s Českým Krumlovem.

Jedná se o první vydání USE-IT mapy v jižních Čechách. Po Praze, Ostravě a Brně jsou České Budějovice a Český Krumlov dalšími městy v České republice, která se mapy dočkala. Momentálně iniciativa pracuje na mapě Plzně, která by měla být dokončena letos.

Mapy USE-IT na nekomerční bázi poskytují turistické informace formou originálních map a průvodců v anglickém jazyce. Mapa Budějc a Krumlova ale vyšla v celkovém nákladu 30 tisíc kusů půl na půl česky a anglicky.

„Mapy budou k dostání ve všech hostelech v obou městech, jelikož mladí lidé se ubytovávají zejména tam. Dále také v informačních stáncích a na internetu,“ říká koordinátorka projektu Eva Křížová.

Veškeré aktivity se soustřeďují na mladé cestovatele nejen z řad studentů. Na mapě tak z obou stran najdete jak kulturní epicentra, tak malé příjemné podniky s komorní atmosférou nebo i obchůdky s místními farmářskými specialitami. Popisky u map jsou zcela neformální, vtipné a mladému člověku blízké.

Celý projekt stál kolem 250 tisíc korun. Částkou 170 tisíc korun pak přispělo město České Budějovice. Peníze na mapy šly z grantů Evropské unie. Český Krumlov vynaložil 20 tisíc korun a o zbytek se rozdělili partneři projektu.

Podobný nápad má svou historii už v roce 1968, kdy se po Kodani potloukali hippie a nevěděli, kam jít. Tehdy vznikla iniciativa mladých, kteří se rozhodli vytvořit mapu s místy, kde může mládež trávit volný čas, nebo se například odblešit.

 


 

Kam dál?

Mladík chce podnikat, u soudu požádal o zplnoletnění

středa, 8. ledna 2014, 10:33

Mladík u českobudějovického okresního soudu požádal o zplnoletnění, aby mohl samostatně podnikat. Podle Českého rozhlasu -...

Koledníci Tříkrálové sbírky už mají požehnání

úterý, 7. ledna 2014, 09:57

Období začátku roku je spojováno s mnoha událostmi, předsevzetími a tradicemi. V západní církvi se v tento den žehná voda,...

Ledová magistrála na Lipně je mimo provoz, bruslaři riskují

neděle, 5. ledna 2014, 09:23

Na zamrzlou hladinu Lipna se v těchto dnech vydávají bruslaři, přestože tloušťka ledu místy dosahuje jen pěti centimetrů a jsou v...

Svoz vánočních stromků začne příští týden

pátek, 3. ledna 2014, 13:42

Nadělili jste si o Vánocích dárečky pod živý stromek a teď už vám zbyly jen téměř holé větve? Pokud dodržujete tradice, měl by u...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

  • Po šestnáctileté dívce pátrají...

  • Cyklista srazil na chodníku v budějcké...

  • Třináctiletý Petr Karala utekl z...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Smrtící syntetickou drogu šířil i žák základní školy

Smrtící syntetickou drogu v Moravskoslezském kraji šířil i žák základní školy. Obviněn s ohledem na věk nebude. Policie už v případu obvinila 11 lidí. Látkou se přiotrávilo 23 lidí, dva muži po jejím užití zemřeli.

Kdo tohle vymyslel, nechápavě lidé kroutí hlavami nad novými zelenobílými sloupky v Budějcích

Výsledek modernizace frekventované Lidické třídy v Českých Budějovicích mnozí lidé hodně jadrně komentují. Nejsou s úpravami spokojeni. Nedávno to byly ostrůvky, které místní připravily o parkovací místa. A teď to je šrafování se zelenobílými sloupky. To jsou takzvané balisety, kterých na Lidické vyrostlo celkem 38. Přišly na zhruba 57 tisíc korun. A i ty lidem bydlícím na Lidické zabraly místa k parkování a podle nich nesmyslně zúžily vozovku. Krajský správce komunikace je ale jiného názoru.

Kvůli alkoholu zemřely v roce 2016 přes tři miliony lidí

V důsledku konzumace alkoholu zemřely v roce 2016 po celém světě více než tři miliony lidí. Alkohol tak stál za každým dvacátým úmrtím, vyplývá ze zprávy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než tři čtvrtiny úmrtí způsobených alkoholem podle WHO připadaly na muže.