Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Cestovatelé už budou vědět, kam na dobré pivo nebo jídlo

 
pátek, 10. ledna 2014, 16:32

Určitě se každému z nás někdy stalo, že přijel do města, na které se opravdu těšil, prošel si centrum, ale pak zkrátka nevěděl, co dál. Místní zpravidla ví, kde točí nejlepší pivo, kde dělají báječnou pizzu, nebo kde to po nocích nejvíce žije.

Právě z těchto důvodů se v České republice v roce 2010 zformovala iniciativa USE-IT, která o rok později vydala jako občanské sdružení Jůzit mapy Prahy s tipy, kam rozhodně zavítat. Ve čtvrtek se oficiálního křtu dočkala i mapa Budějc spojená s Českým Krumlovem.

Jedná se o první vydání USE-IT mapy v jižních Čechách. Po Praze, Ostravě a Brně jsou České Budějovice a Český Krumlov dalšími městy v České republice, která se mapy dočkala. Momentálně iniciativa pracuje na mapě Plzně, která by měla být dokončena letos.

Mapy USE-IT na nekomerční bázi poskytují turistické informace formou originálních map a průvodců v anglickém jazyce. Mapa Budějc a Krumlova ale vyšla v celkovém nákladu 30 tisíc kusů půl na půl česky a anglicky.

„Mapy budou k dostání ve všech hostelech v obou městech, jelikož mladí lidé se ubytovávají zejména tam. Dále také v informačních stáncích a na internetu,“ říká koordinátorka projektu Eva Křížová.

Veškeré aktivity se soustřeďují na mladé cestovatele nejen z řad studentů. Na mapě tak z obou stran najdete jak kulturní epicentra, tak malé příjemné podniky s komorní atmosférou nebo i obchůdky s místními farmářskými specialitami. Popisky u map jsou zcela neformální, vtipné a mladému člověku blízké.

Celý projekt stál kolem 250 tisíc korun. Částkou 170 tisíc korun pak přispělo město České Budějovice. Peníze na mapy šly z grantů Evropské unie. Český Krumlov vynaložil 20 tisíc korun a o zbytek se rozdělili partneři projektu.

Podobný nápad má svou historii už v roce 1968, kdy se po Kodani potloukali hippie a nevěděli, kam jít. Tehdy vznikla iniciativa mladých, kteří se rozhodli vytvořit mapu s místy, kde může mládež trávit volný čas, nebo se například odblešit.

 


 

Kam dál?

Mladík chce podnikat, u soudu požádal o zplnoletnění

středa, 8. ledna 2014, 10:33

Mladík u českobudějovického okresního soudu požádal o zplnoletnění, aby mohl samostatně podnikat. Podle Českého rozhlasu -...

Koledníci Tříkrálové sbírky už mají požehnání

úterý, 7. ledna 2014, 09:57

Období začátku roku je spojováno s mnoha událostmi, předsevzetími a tradicemi. V západní církvi se v tento den žehná voda,...

Ledová magistrála na Lipně je mimo provoz, bruslaři riskují

neděle, 5. ledna 2014, 09:23

Na zamrzlou hladinu Lipna se v těchto dnech vydávají bruslaři, přestože tloušťka ledu místy dosahuje jen pěti centimetrů a jsou v...

Svoz vánočních stromků začne příští týden

pátek, 3. ledna 2014, 13:42

Nadělili jste si o Vánocích dárečky pod živý stromek a teď už vám zbyly jen téměř holé větve? Pokud dodržujete tradice, měl by u...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.