Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Část Žižkových kasáren bude od Nového roku patřit městu

 
úterý, 24. září 2013, 19:28

Letos v březnu se vedení Českých Budějovic obrátilo na ministerstvo obrany s žádostí o převod již třetího areálu budějckých kasáren do vlastnictví statutárního města. Vláda České republiky nakonec této žádosti vyhověla, byť jen částečně.

„Obdrželi jsme oficiální dopis z ministerstva obrany, ve kterém nás ředitel majetkové sekce Milan Karásek seznámil s rozhodnutím vlády o převodu Žižkových kasáren do vlastnictví města. Převedena bude ale jen část pozemků a nemovitostí,“ informoval první náměstek pro ekonomiku a majetek města České Budějovice Miroslav Joch.

Celkem se jedná o plochu včetně zástavby o výměře asi 7336 metrů čtverečních. Město slibuje, že si s kasárnami poradí. Za příklad dává náměstek areál bývalých čtyřdvorských kasáren.

„Je pryč doba, kdy města lomila nad převáděným majetkem armády rukama a považovala opuštěné areály často ve špatném, anebo ještě horším stavu, za danajský dar. Někteří ho chtěli obratem prodávat za korunu, jiní převádět soukromým investorům,“ uvedl Joch.

Současné vedení města se nakonec rozhodlo areál čtyřdvorských kasáren rozvíjet samo a pomocí zpracovaných projektů z evropských i národních fondů nechat zdemolovat chátrající budovy, areál otevřít a začít s jeho proměnou.

„Budují se nové inženýrské sítě, realizuje se volnočasový areál s parkem a zbylé pozemky se prodávají developerům. Zaznamenáváme zájem o části pozemků pro výstavbu bytových domů, privátní subjekt by rád v lokalitě vybudoval seniorský dům,“ přibližuje změnu postoje města náměstek.

Zatímco čtyřdvorská kasárna se postupně promění na plnohodnotnou městskou čtvrť, kasárna v centru města najdou využití jiné. „Občané města si často stěžují, že mají špatný přístup k úřadům v centru města, dlouhodobě je trápí i nedostatek parkovacích kapacit. Ideální polohu mají k tomuto účelu bývalá Mariánská kasárna, která leží v těsné blízkosti centra. Ta ale v roce 2005 tehdejší vedení města prodalo,“ přidává další fakta Miroslav Joch.

V hledáčku se proto objevila zbývající Žižkova kasárna. „V březnu jsme zaslali žádost o převod bývalých Žižkových kasáren. Jsem rád, že nám vláda vyšla vstříc a převede na město alespoň část nemovitostí a pozemků. Jsem přesvědčen, že i tyto nově nabývané pozemky a budovy budeme umět efektivně využít,“ řekl náměstek.

Prvním krokem by mělo být areál otevřít a zpřístupnit zatím alespoň pro veřejné parkování. Parkoviště má vhodnou polohu. V blízkosti je uzel městské hromadné dopravy a vlakové i autobusové nádraží. Dalším krokem bude důkladné posouzení stavu budovy z Dvořákovy ulice, naproti Mercury.

„Pokud bude zachovalá a její technický stav vyhovující, nebránil bych se tomu zřídit zde městský úřad. Občany zvláště trápí dostupnost agendy evidence motorových vozidel, případně matričního úřadu, evidence obyvatel a občanských průkazů, oddělení cestovních dokladů a řidičských průkazů. Předávaný areál bude mít vlastní parkoviště a bude tedy dobře dopravně dostupný,“ doplnil Joch.

O samotném převodu, ale i o následných plánech využití areálu, musí rozhodnout zastupitelstvo. To předložený materiál projedná v listopadu. Kromě souhlasu zastupitelstva jsou však k převodu nutné ještě další kroky.

„Souhlasné prohlášení o převodu majetku podepíšeme s ministerstvem obrany koncem roku. Počítá se s tím, že město nabude nový majetek na Nový rok, k 1. lednu 2014,“ doplnil Miroslav Joch.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Boršovští zřídili vlastní databázi uchazečů o práci

pondělí, 23. září 2013, 14:44

S nápadem, jak originálně řešit problém s nezaměstnaností v obci, přišli v Boršově nad Vltavou. Největší boršovský zaměstnavatel...

Uvízl v kontejneru na elektroodpad, vlezl tam po hlavě

pondělí, 23. září 2013, 10:20

O tom, že lidé mají různé bláznivé nápady, se minulý týden v pátek přesvědčili strážníci budějcké městské policie. Hodinu po...

Obce navrhují sloučení dávek příspěvku a doplatku na bydlení

sobota, 21. září 2013, 18:37

Svaz měst a obcí vyžaduje od státu větší zodpovědnost při řešení soužití občanů. Starostové a primátoři například volají po...

Cestu více než třem stovkám cyklistů ztížily napínáčky

čtvrtek, 19. září 2013, 20:40

V rámci 2. Budějovické cyklojízdy se dnes okolo 17. hodiny začali před KD Slavie sjíždět její první účastníci. Trasa vedoucí přes...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Řidič dodávky, která se u Kamenného Újezdu...

  • Při nehodě v Třeboni zemřeli tři lidé,...

  • U Nové Vsi došlo k tragické nehodě....

  • ANKETA: Michal Trpák vytváří v Budějcích...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

„Prodá“ Moskva Sibiř Číně? Zdroje přecházejí do čínských rukou, zůstává jen pustina

Portál Jamestown již několik let prostřednictvím Paula Gobleho monitoruje sílící čínskou přítomnost na Sibiři na ruském Dálném východě, zejména v oblasti kolem Bajkalu, a narůstající protičínské nálady v regionu. Minimálně od roku 2010 zde Číňané využívají „místní pohostinnosti“, aniž by za to regionu cokoli vraceli.

Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město

"Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé," tvrdí kapitán Nick Sloane. Proč neodříznout nějaké ty ledovce z Antarktidy, aby Kapské Město mohlo být zásobováno vodou? Sloane mívá nápady, které se vymykají normám. Tento šestapadesátiletý Jihoafričan zambijského původu, zakladatel firmy Sloane Marine Ltd, se již proslavil tím, že uvolnil uvázlou loď Concordia, při jejímž ztroskotání u pobřeží Itálie v roce 2012 zahynulo 32 lidí.

V Čadu je půlmilion uprchlíků, do Evropy míří jen jedno procento

Uprchlický tábor Doholo na jihu afrického Čadu se na první pohled příliš neliší od místních vesnic, které tvoří shluky domů postavených z nepálených cihel s doškovými střechami. Někteří běženci, jako osmatřicetiletý majitel obchodu s fotbalovými dresy a dalším oblečením Alamin Ahmat, zde žijí již deset let. Kvůli pokračujícím bojům mezi povstaleckými skupinami na severu jeho rodné Středoafrické republiky Ahmat v brzký návrat domů nedoufá. Neplánuje ale ani cestu do Evropy.