Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muzikoterapie pomáhá i v budějckém Auticentru

 
pátek, 21. srpna 2015, 11:29

Že hudba léčí, je fakt, který je známý už dlouhá staletí. Někomu je dobře u Beethovena, jinému u Led Zeppelin... Víte však, že existuje živé vytváření hudby a jeho cílené použití, které se nazývá muzikoterapie? V Budějcích ji využívají například v Auticentru a uživatelé jsou z ní nadšeni.

„Před časem jsme pořídili harmonizační lůžko, na které máme jen samé pozitivní ohlasy. Celé to funguje tak, že muzikoterapeutka hraje na struny, kterými je lůžko opatřeno. Vibrace, jež hraní způsobuje, se přenáší do těla uživatele, který se cítí uvolněný, zklidněný. Celkově lůžko snižuje napětí a napomáhá k navázání kontaktu s uživatelem,“ zmínila pracovnice v sociálních službách Ludmila Gebeltová.

Místnost, ve které je harmonizační lůžko umístěno, je malá a bez oken. Důvod je jednoduchý - klient se tak soustředí skutečně jen na hudbu vytvářenou muzikoterapeutem a může ji vnímat všemi smysly. Lůžko je ze smrkového a javorového dřeva a po obou stranách je opatřeno 45 strunami. Rezonanční terapie není nic nového, vychází ze zkušeností, které jsou známy již celá tisíciletí.

Průběh terapie

Jak muzikoterapie v Auticentru probíhá? Je realizována podle potřeb jednotlivých uživatelů.

Zvláště u osob s autismem, které nemluví, nekomunikují či mají potíže s koncentrací, musí být odstraněny všechny rušivé elementy. Díky harmonickým zvukům a vytvářené melodii u nich mnohdy dochází k navázání očního kontaktu s terapeutem a prvním známkám komunikace. „Pomocí hry se zvuky a tóny se rozvíjí sluchové vnímání. U některých osob s autismem je hudba a harmonické tóny jednou z mála možností, jak s nimi navázat kontakt,“ uvádějí pracovníci Auticentra.

Harmonizační lůžko je využíváno pro individuální muzikoterapii. U osob s autismem, které dokážou spolupracovat ve skupině je realizována aktivní skupinová muzikoterapie, při níž se tyto osoby zapojují do činnosti. Při terapii jsou využívány lidové a tradiční nástroje vyrobené především z přírodních materiálů, např. africké bubny djembe, bonga, chřestidla, zvonkohry a mnoho dalších. Hra na ně nevyžaduje velké schopnosti, ale má dostatečné účinky a přináší potěšení. Osoby s autismem zapojují své tělo, projevují emoce, navazují kontakt s druhými, zkrátka aktivně se na terapii podílejí.

Jak při individuální tak při skupinové muzikoterapii hraje terapeut nejen na hudební nástroje, ale využívá i světelné efekty, smyslové pomůcky apod. „Osoby s autismem se většinou s nástrojia pomůckami seznamují postupně, neboť na nové věci mnohdy reagují negativisticky a trvá delší dobu, než jsou schopné s věcí pracovat. Při terapii je využíván vizuální doprovod či obrázkové písničky pro lepší pochopení mluveného slova a situací,“ sděluje muzikoterapeutka a dále dodává: „Skupinové muzikoterapie se účastní osoby s autismem, které jsou schopny vydržet delší dobu v kolektivu a v určité míře dokážou spolupracovat s muzikoterapeutem či asistentem. Při skupinové muzikoterapii je nezbytná přítomnost asistentů, kteří pomáhají při udržování pozornosti osob s autismem, při změnách činností nebo v případě potřeby odejdou s uživatelem z místnosti.“

Auticentrum

Auticentrum, o. p. s. je nová nezisková organizace, která v jihočeské krajské metropoli poskytuje od 1. ledna letošního roku sociálně aktivizační služby pro osoby s autismem. Každý týden ji navštěvuje zhruba 50 uživatelů. Auticentrum sídlí v areálu ZŠ a ZUŠ Bezdrevská a své služby poskytuje v týdnu od pondělí do čtvrtka.

Cílovou skupinou jsou osoby s poruchou autistického spektra a jinou pervazivní vývojovou poruchou ve věku od 1 roku do 45 let.

 


 

Kam dál?

Muž, který v noci skočil z mostu do řeky, byl nalezen utonulý

pátek, 21. srpna 2015, 08:27

Po pohřešovaném muži, který měl v noci na dnešek skočit před kamarády z mostu do řeky v Týně nad Vltavou, pátraly dnes ráno...

Vítězná premiéra navrátilce Lukáše Zíba. Motor porazil Třebíč 2:1

čtvrtek, 20. srpna 2015, 19:57

Druhý zápas Regionálního poháru a druhé vítězství. Hokejisté zpod Černé věže nezaváhali ani proti prvoligovému rivalovi z Třebíče...

Velký pivovar stál v Divadelní už v polovině 16. století. Vyráběl...

čtvrtek, 20. srpna 2015, 18:31

Na svěží pohlednici pořízené před rokem 1912 je zachycena Divadelní ulice od Zlatého mostu směrem k náměstí. Ulicí právě jede ke...

Vozíčkáři FBC UNITED přivezli z Prague Wheel Open bronz

čtvrtek, 20. srpna 2015, 17:14

Úspěch za úspěchem přivážejí florbalisté na vozíku z FBC UNITED České Budějovice. Na největším klubový turnaj světa jeli v pozici...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Několik desítek lidí se popralo v restauraci...

  • Policie vyšetřuje napadení v jednom z barů....

  • Jihočeská univerzita má nedostatek studentů...

  • Staročeská vánoční ulička se letos rozšíří....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

PLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit se

Někdy si říkám, jak to tady zvládnu. Jsem v tom nejhorším už půl roku, dva a půl roku ještě budu. Dnes už vím, že to zvládnu, ale i když se snažím sebe víc, už nikdy nebudu jako dřív.

Zvíře v cirkusu je bráno jako poklad, o který se pečuje, říká veterinář

Majitelé cirkusů považují zvířata za poklad, o který se řádně starají a pečují o ně, řekl veterinář Dušan Usvald. Podle něj by ale nebylo na škodu, kdyby se podmínky pro chov zvířat v cirkusech zpřísnily. Zpřísnit by se měl například minimální stanovený prostor pro výběh zvířat, řekl Usvald, který zajišťuje veterinární péči pro zvířata z více než 20 českých cirkusů.

Končí sbírky pro Dominika, Vanesu i Lukáše, přispět můžete do konce roku

S koncem roku bude ukončena i možnost přispět na sbírky pořádané městem Česká Lípa. Ve sbírkách Cesta domů pro Dominika a Pomoc pro Vanesu a Lukáše se zatím vybralo přes půl milionu korun.