Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Osobám s autismem od začátku letošního roku pomáhá nová organizace Auticentrum

 
pondělí, 15. června 2015, 09:13

Pomoc rodinám, jež pečují o dítě s autismem na jihu Čech. Takový je jeden z hlavních cílů spolku Autisté jihu, který v Budějcích vznikl před pěti lety a sdružuje rodiny pečující o osoby s autismem. Aby mohly být služby pro osoby s autismem rozšířeny a zkvalitněny, byla založena organizace Auticentrum, která od 1. ledna 2015 poskytuje v sídle spolku Autisté jihu lidem s autismem sociálně aktivizační služby.

„Naší cílovou skupinou jsou jak děti, tak i dospělí s poruchou autistického spektra - osoby s nízkofunkčním, středněfunkčním, vysokofunkčním autismem a Aspergerovým syndromem. Věková hranice pro klienty Auticentra je od jednoho roku do 45 let,“ uvádí pracovnice v sociálních službách Ludmila Gebeltová a dodává: „Momentálně máme zhruba 50 klientů, kteří nás během týdne navštěvují. V jeden okamžik jsme schopni postarat se až o 7 klientů, záleží na míře postižení člověka s autismem.“

Organizace Auticentrum je na jihu Čech ojedinělá. Služby poskytuje pravidelně po celý den od pondělí do čtvrtka. O klienty se starají odborní pracovníci z řad speciálních pedagogů. Za zmínku určitě stojí to, že někteří zaměstnanci Auticentra mají s výchovou dětí s autismem vlastní zkušenosti, neboť mnohdy jsou právě oni rodiči takovýchto dětí.

Každá osoba s autismem vyžaduje individuální přístup. Je tedy důležité, aby rodiče nových klientů pracovníky organizace informovali i o těch nejmenších možných detailech, které mohou způsobit člověku s autismem potíže a vést k jeho problematickému či agresivnímu chování, například velký hluk, příliš mnoho osob v místnosti, nezbytnost dodržování rituálů a jiné. Klientům Auticentra jsou následně odborným pracovníkem vybrány vhodné aktivity a sestaven individuální plán.

Pro člověka s autismem je nesmírně důležitá struktura prostředí, času a činností, které v Auticentru vykonává. Díky vizualizaci činností a situací tak dokáže lépe porozumět tomu, co se bude dít a získává na jistotě, že vše se děje správně. Pokud člověk s autismem není schopen používat ke komunikaci mluvené slovo, je využívána alternativní komunikace, například pomocí obrázků, piktogramů, fotek či předmětů.

Mezi aktivity v Auticentru patří muzikoterapie, sociálně terapeutická keramická a výtvarná dílna, strukturované učení, logopedie či výuka s iPadem.

Kde Auticentrum sídlí? V prostorech komplexu ZŠ a ZUŠ Bezdrevská, které byly dříve využívány jako byt školníka. „Musím říct, že nám škola pomáhá skutečně velkou měrou. Jenom pro příklad - z prostorových i finančních důvodů si nemůžeme dovolit keramickou pec. Škola ji má a umožňuje nám ji využívat. Můžeme se také účastnit jejich vánočního jarmarku, využívat školní tělocvičnu či hřiště,“ říká Ludmila Gebeltová.

Aktivity pracovníků Auticentra jsou jednoznačně chvályhodné. Snahou je, aby lidé s autismem mohli alespoň částečně žít jako ostatní lidé. Aby nedocházelo k jejich sociálnímu vyloučení, což platí i pro jejich rodiče či sourozence.

„Zároveň bych chtěla zmínit, že vznikem Auticentra byly služby pro rodiny pečující o osoby s autismem, které poskytuje spolek Autisté jihu, rozšířeny pod vedením odborných pracovníků o sociálně terapeutické aktivity pro osoby s autismem. Spolek Autisté jihu i nadále sdružuje rodiče dětí s autismem a pomáhá rodině jako celku v její každodenní péči,“ dodává Ludmila Gebeltová.

Aktivity spolku probíhají v ZŠ a ZUŠ Bezdrevská od pátku do neděle. V tyto dny se v sídle spolku scházejí rodiny pečující o děti s autismem, vyměňují si zde své zkušenosti, vyrábí speciální pomůcky či komunikační karty. Spolek organizuje rovněž workshopy či besedy s odborníky na téma autismu.

 


 

Kam dál?

Zájem o bydlení v okolních obcích roste. Důvodem jsou levnější domy a...

pondělí, 15. června 2015, 07:37

91 528. Tolik obyvatel mají České Budějovice (k datu 4. června). Jaký byl jejich počet v minulosti? Mrkli jsme se do údajů...

Nakonec přece jenom přišla... Bouřka nejvíce spláchla České Budějovice

neděle, 14. června 2015, 20:41

Zhruba k 60 událostem, které způsobila bouřka, jež v neděli v podvečer zaburácela v jižních Čechách, vyjížděli jihočeští hasiči....

Charitativní exhibice v Roudném vynesla sto padesát tisíc korun

neděle, 14. června 2015, 20:15

Hvězdy typu Jiřího Mádla, Ondřeje Vetchého, Ondřeje Brzobohatého, či sportovci jako Jakub Smrž, Jiří Novotný nebo Martin Hanzal....

Co nám letos bude chutnat nejvíc hezky, jihočesky?

neděle, 14. června 2015, 16:38

Nejen pivo, ale také kvalitní jihočeské potraviny a nápoje byly první červnovou sobotu náležitě oslaveny! Již tradiční součástí...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Několik desítek lidí se popralo v restauraci...

  • Policie vyšetřuje napadení v jednom z barů....

  • Jihočeská univerzita má nedostatek studentů...

  • Staročeská vánoční ulička se letos rozšíří....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

PLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit se

Někdy si říkám, jak to tady zvládnu. Jsem v tom nejhorším už půl roku, dva a půl roku ještě budu. Dnes už vím, že to zvládnu, ale i když se snažím sebe víc, už nikdy nebudu jako dřív.

Zvíře v cirkusu je bráno jako poklad, o který se pečuje, říká veterinář

Majitelé cirkusů považují zvířata za poklad, o který se řádně starají a pečují o ně, řekl veterinář Dušan Usvald. Podle něj by ale nebylo na škodu, kdyby se podmínky pro chov zvířat v cirkusech zpřísnily. Zpřísnit by se měl například minimální stanovený prostor pro výběh zvířat, řekl Usvald, který zajišťuje veterinární péči pro zvířata z více než 20 českých cirkusů.

Končí sbírky pro Dominika, Vanesu i Lukáše, přispět můžete do konce roku

S koncem roku bude ukončena i možnost přispět na sbírky pořádané městem Česká Lípa. Ve sbírkách Cesta domů pro Dominika a Pomoc pro Vanesu a Lukáše se zatím vybralo přes půl milionu korun.