Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Žádosti o kotlíkové dotace přetížily web Jihočeského kraje. Ten od rána nefunguje

 
pondělí, 23. září 2019, 10:16, aktualizováno 23. září 2019, 14:30

Velké problémy provází třetí kolo kotlíkových dotací, které bylo dnes ráno spuštěno v Jihočeském kraji. Lidé mohli o dotaci žádat prostřednictvím webových stránek Jihočeského kraje. Ty ale nápor žadatelů neustály a téměř celé dopoledne fungovaly ve velmi omezeném režimu. Některým žadatelům se ani po hodinách nepodařilo žádost odeslat. O zrušení dnešní výzvy kraj neuvažuje.

„Dnes od šesti hodin se nás spousta pokouší odeslat žádost o kotlíkovou dotaci. Stránky jsou ale stále nedostupné. Po telefonické domluvě s paní, která má toto na starosti, jsem se dozvěděla, že se na stránky nedostanou ani oni,“ napsala do redakce Iveta P„Kdo za to ponese odpovědnost a jak bude věc vyřešena ve vztahu k žadatelům, jsou zajímavé otázky,“ zlobil se v emailu Ondra J.

Podle některých lidí web nefungoval už před samotným spuštěním. „Sedím u počítače od 5:30. V 5:45 web spadl. Od té doby marně zkouším. Nevěřím, že by vůbec někdo dnes žádost podal,“ napsala Marie.

Systém údajně nespadl kompletně, ale fungoval v omezeném režimu. „Systém stěží zvládal. Zcela nezkolaboval, nicméně potýkal se s velice výrazným zpomalením. Nyní už systém funguje bez problémů, každou minutu tam padá nových třicet čtyřicet žádostí," řekl na mimořádné tiskové konferenci vedoucí odboru informatiky Petr Vobejda.

Některým žadatelům se na web nepodařilo přihlásit ani po šesti hodinách. I přesto se kraj podle Vobejdy na třetí vlnu připravoval velice pečlivě. „Už z předchozích vlny jsme věděli, že ten nápor bude opravdu veliký a dramtický. Proto byla třetí vlna nadimenzována podobně, jako dvě předchozí, které u nás proběhly v naprostém pořádku a na výbornou. Nechali jsme si poměrně velkou technickou rezervu, protože jsme vysoký zájem předpokládali," řekl. Důvodem, proč web nápor žádostí neunesl, bylo podle něj sdělení přesné hodiny, kdy bude možné žádosti podávat.

O zrušení výzvy kraj neuvažuje

O zrušení dnešní výzvy kraj ani po počátečních problémech neuvažuje. Podle vedoucího oddělení správy aplikací Františka Beránka nebyla narušena transparentnost podávání žádostí. „Do systému se nemohli dostat všichni stejně, všichni měli stejné podmínky,“ řekl Beránek.

Postup na vyhodnocování žádostí tak bude takový, jaký byl původně analyzován. „K nám se rychleji nebo pomaleji dostávají žádosti do transparentního pořadníku a podle toho my to potom budeme vyhodnocovat. Na kolik žádostí budou prostředky, tolik žádostí uspokojíme,“ uvedl vedoucí OEZI Jan Návara.

Necelé dvě hodiny po poledni se podle Davida Hockeho z kanceláře hejtmanky podařilo přijmout kolem čtyř tisíc žádostí. Některé z nich ale byly duplicitní.

Podmínky třetího kola kotlíkových dotací jsou obdobné jako ve druhém kole, nově jsou ale z podpory zcela vyřazeny veškeré kotle spalující uhlí. Dotaci tak lze získat jen na kotel na biomasu s automatickým či ručním přikládáním, na tepelné čerpadlo nebo na plynový kondenzační kotel.

Výše dotace pro uvedené podporovatelné zdroje tepla zůstala v porovnání s druhým kolem pro třetí kolo beze změn, stejně jako bonus ve výši 7 500 korun pro rodinné domy ve vymezených prioritních obcích, kde došlo k překročení sledovaných imisních limitů. Pro třetí vlnu kotlíkových dotací vyčlenilo Ministerstvo životního prostředí celkem 3,1 miliardy korun ​

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto kraj-jihocesky.cz | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

pondělí, 23. září 2019, 09:43

Dnes v 9:50 středoevropského letního času Slunce vstoupí do znamení Vah, nastává podzimní rovnodennost. Den bude stejně dlouhý...

SOUTĚŽ: Jihočeské muzeum se promění v houbařský ráj. Výstavu doplní...

pondělí, 23. září 2019, 08:42

Jihočeské muzeum připravilo program pro milovníky hub. Nová výstava představí průřez podzimního aspektu jihočeské mykobioty tzv....

V Budějcích má vyrůst další Kaufland, nahradí travnatou plochu a...

pondělí, 23. září 2019, 07:07

Ve čtvrti Čtyři Dvory by měl do dvou let vyrůst druhý Kaufland. Ten by měl nahradit travnatou plochu a stromy, které rostou mezi...

V Netolicích k radosti místních dětí vyrostlo nové Oranžové hřiště

neděle, 22. září 2019, 19:07

Další dětské hřiště přibylo do rozsáhlé rodiny Oranžových hřišť v Jihočeském kraji. Nachází se v Netolicích v areálu ZŠ Tržní,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.