Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Projekt „Totalita“ připomene trpkou zkušenost s komunistickým režimem, slavnostní zahájení proběhne zítra

 
neděle, 22. září 2019, 15:36

Už zítra odstartuje na náměstí v Budějcích pilotní a zároveň putovní projekt s názvem Totalita Multimediální průvodce 1948-89. Připomene nám vlastní trpkou zkušenost s komunistickým režimem i jeho oběti. Instalace bude přístupná veřejnosti každý den od půl deváté ráno do 19 hodin.

„Věřím, že se do velkého projekčního dómu na náměstí Přemysla Otakara II. přijde podívat, a snad i ponaučit, mnoho lidí. Slavnostní zahájení bude na náměstí v dómu zítra v deset hodin dopoledne,“ říká náměstek primátora Juraj Thoma.

Velké množství anket i výzkumů ukazuje, že většina nejmladší generace mnoho neví o skutečném dění v tehdejším totalitním státě a bohužel i povědomí o přelomovém roku 1989 je velmi chatrné. „Náš projekt multimediálního průvodce totalitou 1948-89 chce tuto změnit, a především žákům a studentům ukázat, jaké to bylo,“ říká iniciátor projektu Lukáš Nádvorník.

Při příležitosti 30. výročí Sametové revoluce tak ve spolupráci s předním historikem Petrem Blažkem, ředitelem Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR Miroslavem Vaňkem a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery a Platformy evropské paměti a svědomí, vznikl unikátní vzdělávací multimediální projekt Totalita Multimediální průvodce 1948-89, který nejmladší generaci velmi názorně ukáže, jak konkrétně vypadalo totalitní Československo před rokem 1989.

Za použití nejmodernějších technologií a prostřednictvím zážitku chtějí autoři vtáhnout diváka do reálií totalitního Československa i přelomové doby roku 1989 a umožnit jim si na několik okamžiků dobovou atmosféru prožít na vlastní kůži. Na náměstí Přemysla Otakara II. V Českých Budějovicích vyroste v týdnu 23.-28.9.2019 velký projekční dóm, který budou doplňovat velkoplošné informační panely. Zatímco projekce v dómu zajistí divákům především emocionální zážitek, interaktivní panely rozmístěné v jeho okolí doplní potřebné faktografické informace a celkový historický kontext událostí.

Instalaci doplní beseda s tehdejšími studenty z roku 1989, kterou bude moderovat ředitel Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR Miroslav Vaněk.

„Našim cílem je představit základní totalitní rysy komunistického režimu, které však často měly, vzhledem k jeho rozsáhlé systémové krizi, na konci osmdesátých let také svoji absurdní až komickou rovinu. Vedle ideologických a represivních mechanismů se pokusíme také přiblížit rozšířenou banalitu, uniformitu a uzavřenost tehdejšího způsobu života,“ říká odborný garant projektu a přední historik Petr Blažek.

Tisková zpráva | Foto Adéla Cinklová
 


 

Kam dál?

Jihočeský kraj nemá klasické multifunkční centrum

neděle, 22. září 2019, 09:56

Pouze českobudějovický zimní stadion se v Jihočeském kraji svými parametry blíží multifunkční hale. V jeho prostoru se kromě...

Black Cats vrací ženský basket do Budějovic. Začnou s Gmündem

neděle, 22. září 2019, 08:36

Jihočeská metropole se opět dočká ženského basketbalu. Vrátí ho do ní nově založený tým Black Cats, mající zázemí ve Vysoké škole...

Důchodci si od ledna polepší o 371 korun

sobota, 21. září 2019, 16:39

Každý člověk v Česku, který pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, by si měl od ledna polepšit aspoň o 371 korun....

Na VŠTE se vrací Noc vědců. Těšit se může na Modrého cukrového...

sobota, 21. září 2019, 11:12

I letos se mohou milovníci vědy těšit na noc plnou pokusů. Na VŠTE se už na konci září vrací Noc vědců. Kromě stanovišť, které...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.