Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na VŠTE se vrací Noc vědců. Těšit se může na Modrého cukrového chameleona nebo Zlatý déšť

 
sobota, 21. září 2019, 11:12

I letos se mohou milovníci vědy těšit na noc plnou pokusů. Na VŠTE se už na konci září vrací Noc vědců. Kromě stanovišť, které měla v minulém ročníků velký úspěch, se nově zapojí i laboratoř chemie. Letošním tématem je „Šetrně k planetě“.

Noc vědců bourá představy o nudné vědě zavřené za zdmi laboratoří. Zábavnou formou dává lidem příležitost poznávat vědu, hrát si s ní a pochopit mnohé jevy. Akce začne v areálu vysoké školy 27. září od 17 do 22 hodin.

Noc vědců je akce pro veřejnost, která vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky. V Českých Budějovicích se akce koná na VŠTE a také v kampusu Jihočeské univerzity.

Vědci z VŠTE připravili zajímavý program a návštěvníci budou mít možnost vidět jejich práci na vlastní oči, proběhne řada pokusů a pamatováno bude i na nejmenší návštěvníky.

Program připravilo šest kateder. Před každou vědeckou zónou najdete informační stany se studenty, kteří vám podají bližší informace. Nově se můžete těšit na vědeckou zónu chemie, kde budete moct vyzkoušet pokus s názvem Modrý cukrový chameleon a Tajemství barevných fixek nebo předat skrytou zprávu. Kompletní program najdete na webu.

„V rámci Noci vědců uvidí návštěvníci nejrůznější obory, které u nás jsou. Bude to od 3D scanování, přes 3D tisk až k matematickým a fyzikálním pokusům. Věřím, že se letošní program bude líbit,“ zve na závěr prorektor pro komercionalizaci a vnější vztahy VŠTE Vojtěch Stehel.

Napsal(a) Redakce | Foto VŠTE
 


 

Kam dál?

Dnešek je v Česku opět dnem offline. Vypněte mobily i počítače, vyzývá

sobota, 21. září 2019, 09:56

Dnešek je v Česku opět dnem offline. Druhý ročník iniciativy časopisu Flowee vyzývá, aby se lidé dnes snažili vyhnout užívání...

Pyrotechnika na stadionech má být přestupkem až za padesát tisíc korun

pátek, 20. září 2019, 18:54

Pokutami od 10 tisíc korun do 50 tisíc korun (sto tisíc korun v případě opakovaného přestupku) navrhuje ministerstvo vnitra...

Pivovar Samson v Londýně potvrdil triumf. Odnesl si tři zlata a bronz

pátek, 20. září 2019, 14:16

Budějovické pivo boduje ve světových soutěžích. Po loňském úspěchu se pivovar Samson letos opět zúčastnil prestižní světové...

Lidé upozorní na chybějící obchvat, silnici budou přecházet sem a tam

pátek, 20. září 2019, 13:51

Zhruba stovka lidí se dnes odpoledne chystá zablokovat silnici v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku. Podle serveru tn.cz,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.