Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Někteří jihočeští zastupitelé kritizují kampaň o Šumavě

 
čtvrtek, 19. září 2019, 14:29

Někteří jihočeští zastupitelé kritizují vedení kraje za kampaň na téma Šumava. Vadí jim, že kraj na projekt vynaložil téměř dva miliony korun, které zaplatil externí agentuře. Řekli to dnes na zasedání zastupitelstva. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská uvedla, že kontrolní výbor zastupitelstva může prověřit, zda zakázka na kampaň byla efektivní. Jihočeský kraj v kampani tvrdí, že Šumava usychá, mění se v měsíční krajinu, a to především vinou toho, že se na některých územích národního parku nezasahuje. Tuto teorii kritizuje řada odborníků a vědců.

„Po těch reakcích, které mám, jsem přesvědčena, že jsme udělali dobře, že jsme toto téma otevřeli a diskusi rozpoutali. To, že někdo kritizuje způsob vybrání agentury, považuji jako odklon od celého problému,“ uvedla Stráská. Na její podporu dnes na zastupitelstvu vystoupili i někteří obyvatelé kraje, které ve výzvě svolal lesník Jan Štrobl.

Podle zastupitele opoziční ODS Martina Kuby však podobnou kampaň mohl vytvořit sám kraj a nemusel za to platit externí agentuře. „Pokud chcete říkat nějaký názor na Šumavu a já se s ním v řadě věcí shodnu a v něčem zase ne, tak jako hejtmanka máte za sebou celý úřad a dost úředníků, kteří jsou schopni ty věci prezentovat,“ uvedl Kuba.

Jihočeský kraj kampaň zahájil několik týdnů poté, kdy rada šumavského národního parku schválila návrh nového rozdělení Národního parku Šumava do zón. Nové vymezení oblastí má rozdělit park na čtyři území. V tom s nejpřísnějším režimem se nebude zasahovat a taková pravidla budou platit pro 27 procent rozlohy. Nové rozdělní území do zón, které bude beze změny platit 15 let, musí schválit ministerstvo životního prostředí. Vedení Jihočeského kraje se domnívá, že bezzásahové zóny napomáhají masivnímu šíření kůrovce, který ničí další stromy.

Kampaň v minulosti kritizovali i vědci. Podle nich je lživá a mimo jiné se opírá o tendenční snímky, z nichž některé nebyly aktuální. Platforma Vědci pro Šumavu, která sdružuje přes 20 akademiků z různých přírodovědeckých i dalších vysokých škol a jiných institucí, navíc poukazují na to, že kůrovec po orkánu Kyrill v roce 2007 v následujících letech zničil 6700 hektarů lesa. Odmítli tím frekventované tvrzení, jež zastává i vedení kraje, že lýkožrout zničil 20 tisíc hektarů lesa.

Napsal(a) ČTK | Foto ČIŽP
 


 

Kam dál?

Držitelkou ocenění Žena regionu za Jihočeský kraj se stala...

čtvrtek, 19. září 2019, 13:01

Vítězkou desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Jihočeský kraj stala Ilona Vintrová, záchranářka a pečovatelka o...

Prodejna 2jakost.cz se přestěhovala blíže k centru Budějc. Naleznete...

čtvrtek, 19. září 2019, 11:33

Jsou dostupnější, stále nejlevnější a neustále rozšiřují sortiment. Prodejna a e-shop 2jakost.cz nyní sídlí na nové adrese –...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka:...

čtvrtek, 19. září 2019, 07:03

Dnes se zastavíme u Hardtmuthovy vily. Nebudeme rozebírat její historii, ale zaměříme se pouze na tři zajímavosti, které mají...

Rozvoz burčáku až ke dveřím domu? To není hudba budoucnosti, ale...

středa, 18. září 2019, 17:43

Máte chuť na kvalitní víno či sezónní burčák a nechce se vám pro něj do vinotéky? Nezoufejte. Přímo domů vám oblíbený nápoj...

 

Komentáře

Zipe Pezi

Jihočeští zastupitelé se starají o letiště, bijou se jako lvi za zájmy speditérů odmítáním mýtného, ve snaze jim ulehčit silniční socialismus (privatissace zisku z provozu kamionů, socializace ztrát ze škod jimi způsobenými), byznys jim platíme hezky všichni. Zastupitelé měli donedávna také velikou starost o znemožnění veřejné dopravy, se specielním důrazem k vytěsnění os. vlaků, tak že by nejraději všechy přesadili do aut, aby to ve městech krapet ožilo, aby zbylo dost peněz na pochybné dopravně železniční finanční experimenty, čachry bývalého hejtmana. Ze Šumavy je zajímá jen možnost kupčení s pozemky, aby cedule PRIVAT! hezky oživily tamní přírodu. Usychání stromů a snaha Duhy, ekológů o nápravu stavu se nyní moc hodí - přikrývají před veřejností zájem úředníků s bezohledně bezuzdnou privatiSSací NP Šumava, hezky od problému odvádí pozornost neznalé většiny..

čtvrtek, 19. září 2019, 15:34
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.