Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Tři zajímavosti o Hardtmutově vile

 
čtvrtek, 19. září 2019, 07:03

Dnes se zastavíme u Hardtmuthovy vily. Nebudeme rozebírat její historii, ale zaměříme se pouze na tři zajímavosti, které mají vztah k této krásné stavbě.

Myslím, že zajímavé je už to, jakým způsobem se z této vily stal Dům dětí a mládeže. V sedmdesátých letech minulého století českobudějovičtí komunisté zjistili, že nemají reprezentační prostory pro vzájemná setkávání. Navíc z oken nově postaveného sídla KV KSČ, dnešní Gerbery, se dívali na krásnou novobarokní Hardtmuthovu vilu. Již asi nezjistíme, koho napadla myšlenka – „získejme tuto vilu. Slušela by nám.“ Od nápadu k činům nebylo daleko a budova byla vyjmuta z majetku tužkárny Koh-i-noor Hardtmuth. Protože Praha je relativně blízko a tak se o chystaném využití vily dozvědělo celostátní vedení KSČ. A začal šrumec. Je to moc buržoazní, moc papalášské, nepopulární - znělo z Prahy. Výsledek? Vila nesmí sloužit potřebám KSČ. Nastalo zděšení, co s vilou? Už totiž nepatřila tužkárně. Přišel nápad -  dejme ji dětem. Naši potomci si přece zaslouží krásné prostory. A tak od roku 1979 patří budova dětem.    

Druhá zajímavost se týká interiéru budovy. Když si projdete staré fotografie našeho města, je na nich většinou náměstí s Černou věží, Železná panna a Hardtmuthova vila. Takže máme spousty fotografií exteriérů vily. Víte kolik existuje dobových fotografií vybavení vily? Pouhé čtyři. Všechny pocházejí ze stejného dne, a to ze svatby Marie von Hardtmuth a Charlese prince Rohana z roku 1923. Fotky vytvořil zaměstnanec ateliéru Šechtl a Voseček. Dvě ze známých fotografií interiérů jsou v naší galerii. Uznejte, že i toto je zajímavé, jak si Hardtmuthové chránili své soukromí.

Třetí a poslední zajímavostí je zvláštnost, kterou najdete v bývalém pokoji služky. Je tam topení a uprostřed topného tělesa je udělána zavírací kovová schránka. Do ní se dávala konvička s mlékem, které muselo být dostatečně zahřáté, aby ho miminko mělo vždy přiměřeně teplé. Jinde v Budějovicích podobnou vychytávku nenajdeme. Nebo my s Milanem o ní nevíme.

Poslední malá poznámka na závěr. Nezdá se vám, že budova současného Domu dětí a mládeže povážlivě zarůstá? Je to podobná situace jako se smrky na Senovážném náměstí, které zastiňují Jihočeské muzeum. Já bych s rozmyslem nastartoval motorovou pilu na obou místech.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Rozvoz burčáku až ke dveřím domu? To není hudba budoucnosti, ale...

středa, 18. září 2019, 17:43

Máte chuť na kvalitní víno či sezónní burčák a nechce se vám pro něj do vinotéky? Nezoufejte. Přímo domů vám oblíbený nápoj...

Za pitnou vodu si od příštího roku připlatíme

středa, 18. září 2019, 14:58

Cena pitné vody, kterou Jihočeský vodárenský svaz vyrábí a prodává především městům a obcím, vzroste od příštího roku o 2,06...

Klub Aktiv a Sokolská župa Jihočeská zve na Sportovní hry seniorů v...

středa, 18. září 2019, 13:34

Ve čtvrtek 19. září budou jihočeští senioři už pošesté soutěžit na Sokolském ostrově. Součástí programu bude slavnostní otevření...

Pacienti RS budou mít novou tělocvičnu, kterou je ale třeba ještě...

středa, 18. září 2019, 10:49

Od ledna příštího roku bude zahájeno cvičení v nové tělocvičně organizace Roska České Budějovice, která pomáhá lidem s...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.