Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za pitnou vodu si od příštího roku připlatíme

 
středa, 18. září 2019, 14:58

Cena pitné vody, kterou Jihočeský vodárenský svaz vyrábí a prodává především městům a obcím, vzroste od příštího roku o 2,06 procenta. Za metr krychlový pitné vody zaplatí města 16,78 korun místo dosavadních 16,44 korun. Meziročně se tak cena zvýší o 34 haléřů za tisíc litrů.

„Našim základním cílem je dlouhodobá stabilita odvětví v regionu a vytváření podmínek pro to, aby obce a města měly ve svých cenových kalkulacích prostor vytvářet si dostatek zdrojů na údržbu a obnovu svého vodohospodářského majetku. Proto naše zvýšení nedosahuje ani oznámené inflace v zemi. Na druhé straně také rozsáhlá vodárenská soustava, kterou spravujeme a provozujeme, potřebuje finanční zdroje nejen na zjištění běžného provozu, ale i na obnovu a investice. Právě příjem z vyrobené a distribuované vody je naším jediným příjmem.“ vysvětluje Antonín Princ, předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu.

Nejvyšší nákladovou položku tvoří nákup povrchové vody, elektřiny, chemikálií, mzdy a odvody zaměstnanců a odpisy. A také zákonná povinnost vytvářet prostředky na obnovu vodohospodářského majetku, především přes 550 kilometrů dlouhé vodárenské soustavy, ve výši zhruba 113 milionů korun ročně.

Očekává se, že Jihočeský vodárenský svaz letos vyrobí a prodá 16 milionů metrů krychlových vody. V roce 2020 by to mělo být 16,24 milionů metrů krychlových. Největší podíl na spotřebě mají Budějce a Táborsko. Významnými odběrateli vody ze soustavy se stávají také průmyslové areály.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Klub Aktiv a Sokolská župa Jihočeská zve na Sportovní hry seniorů v...

středa, 18. září 2019, 13:34

Ve čtvrtek 19. září budou jihočeští senioři už pošesté soutěžit na Sokolském ostrově. Součástí programu bude slavnostní otevření...

Pacienti RS budou mít novou tělocvičnu, kterou je ale třeba ještě...

středa, 18. září 2019, 10:49

Od ledna příštího roku bude zahájeno cvičení v nové tělocvičně organizace Roska České Budějovice, která pomáhá lidem s...

Senioři v Budějcích nebudou muset od ledna platit za odpad

středa, 18. září 2019, 07:12

Obyvatelé Budějc nebudou muset od ledna platit poplatek za popelnice. Rozhodli o tom zastupitelé na pondělním jednání...

Město pošle na provoz Kotvy 1,4 milionu korun. O budoucnosti kina...

úterý, 17. září 2019, 19:47

Více než 1,4 milionu korun půjde z rozpočtu města na podporu provozu Kina Kotva v příštím roce. Podle města je nutné dotaci kinu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.