Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vltava v loňské sezoně přilákala téměř šest milionů rekreantů

 
úterý, 17. září 2019, 15:36

Vltavu loni v hlavní části sezony využilo k rekreaci téměř šest milionů lidí. Jde o údaje od dubna do konce října 2018 pro celou řeku od jejího začátku až po soutok v Mělníku s výjimkou Prahy. Největší zájem je o zónu od pramenů Vltavy přes lipenskou přehradu až pod Vyšší Brod, kam loni v sezoně zavítalo téměř 1,5 milionu turistů.

„V některých úsecích a v některém čase je koncentrace lidí na Vltavě vysoká. Ale stále zůstává spousta možností, jak tento stav změnit,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek. Nejexponovanějším obdobím na řece bývá začátek prázdnin. Jde hlavně o úsek od Vyššího Brodu, kde je velký zájem o splutí řeky. Analýza o počtu turistů vychází z anonymizovaných dat získaných od mobilního operátora. „Druhou nejnavštěvovanější oblastí po té vodácké je pak zóna vymezující lokality přehrad Orlík, Kamýk, Slapy a Vraného nad Vltavou,“ uvedl Polášek.

Podle něj jsou však u řeky místa, kde lze výhledově počet návštěvníků navýšit. Jde prý například o oblast Českých Budějovic a okolí, kde loni Vltavu navštívilo 385 470 lidí. „Myslíme si, že v tomto případě je zde potenciál, kdy by se to číslo mohlo zdvojnásobit,“ řekl.

Analýza vychází z údajů od turistů, kteří v daném místě stráví více než den, i od jednodenních návštěvníků. Turistický ruch v okolí Vltavy přináší podle Poláška tržby přibližně kolem 20 miliard korun. „Z toho jsou příjmy pro veřejné rozpočty přibližně čtyři miliardy korun. Ale ten přínos může být ještě vyšší,“ řekl.

Jihočeský kraj patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější regiony v republice. Podle statistického úřadu je třetím nejnavštěvovanějším krajem v České republice. Více turistů míří jen do Prahy a do Jihomoravského kraje. „Jižní Čechy pro řadu turistů znamenaly hlavně Lipno a Český Krumlov, čímž jsme se dostali do takového stereotypu. Chtěli jsme sem přilákat více turistů a rozložit jejich zájem po celém kraji,“ řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Návštěvou akce Beauty Day můžete podpořit českobudějovické Autis...

úterý, 17. září 2019, 14:08

V pátek 4. října mohou ženy navštívit akci s názvem Beauty Day, kterou pořádají Fashionlovers – Petra Beerová a Klára Klimentová...

O vysokoškolské koleje na jihu Čech je velký zájem

úterý, 17. září 2019, 12:51

Před začátkem nového akademického roku už není na vysokoškolských kolejích v Jihočeském kraji prakticky žádné volné místo. Na...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených...

úterý, 17. září 2019, 09:28

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté....

Jihočeský kraj rozdělí na výměnu kotlů tři sta milionů korun

pondělí, 16. září 2019, 16:32

Jihočeský kraj rozdělí ve třetím kole dotací na výměnu starých kotlů 302 milionů korun. Žádosti přijme 23. září. Nově nelze žádat...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.