Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Pacienti RS budou mít novou tělocvičnu, kterou je ale třeba ještě dovybavit. Pomoci by mohla Burza filantropie

 
středa, 18. září 2019, 10:49

Od ledna příštího roku bude zahájeno cvičení v nové tělocvičně organizace Roska České Budějovice, která pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou. V této chvíli je však třeba ještě dokoupit důležité cvičební pomůcky, jako jsou kmitací tyče nebo gumové expandéry. Organizace se proto rozhodla přihlásit do platformy Burza filantropie, jejíž cílem je podpora projektů neziskových organizací. Na stránkách www.burzafilantropie.cz se nyní koná hlasování veřejnosti, která z přihlášených projektů vybírá. Povídali jsme si s Jiřím Císlerem, který je aktivním podporovatelem projektu Dovybavení tělocvičny pro pacienty RS.

Předpokládám, že za vaší snahou stojí nějaký osobní příběh… Můžete čtenářům přiblížit, jakou máte zkušenost s pacienty RS?
Ano, je tomu tak. Dokud se tato nemoc nevyskytla v naší rodině (RS má starší dcera), měl jsem o ní zkreslené představy. Je to nemoc velmi náročná na psychiku – pro všechny. V minulosti u ní byly i velmi omezené možnosti léčby, což se naštěstí změnilo a otevřelo šanci pacientům, díky vhodným lékům, lépe chorobu zvládat.

V čem spočívá vaše aktivní podpora projektu? Dá se říct, jaké je o RS povědomí ve společnosti?
Nabídl jsem organizaci Roska České Budějovice spolupráci. Hlavní aktivitu směřuji na oslovení stovek lidí, které osobně znám a jejichž případný hlas pomůže podporovanému projektu zvítězit. Povědomí o RS ve společnosti je zkreslené. Spousta lidí vidí RS jako tu „zapomínací“ sklerózu. Další problém je to, že někteří vnímají RS tak, že se rovná automaticky invalidní vozík, nemohoucnost. Na druhou stranu hodně lidí nedovede pochopit, co to znamená pro někoho, na kom není nemoc na první pohled vidět. Brnění, bolest hlavy, velká únava, která ale není (nemusí být) taková jako únava z nevyspání… Zkrátka jde o celkovou vyčerpanost, únavový syndrom. Poměrně výstižné je: „Ano, jsem nemocný(á), ale není to na mně vidět. Na druhou stranu to, že na mně není nic vidět, neznamená, že mi nic není.“

Přiblížíte nám několika větami aktivity organizace Roska České Budějovice?
Regionální organizace Roska České Budějovice sdružuje a pracuje s pacienty s roztroušenou sklerózou v Jihočeském kraji již 26 let. MS Centrum Roska ČB je informační, poradenské a kontaktní místo pro všechny pacienty s roztroušenou sklerózou a jejich blízké. Organizují pro ně mnoho zdraví prospěšných akcí - rekondiční pobyty, rehabilitační cvičení, plavání, půjčují rehabilitační pomůcky, poskytují poradenskou činnost, starají se o všeobecnou informovanost široké veřejnosti a spolupracují s neurology. 

Tělocvična je již z velké většiny připravená na provoz. Co všechno je tedy ještě třeba zakoupit?
Tělocvična je z valné části již vybavená, aby ale mohl být zcela využit její potenciál, je třeba ještě zakoupit žebřiny, činky Vin-bell, gumové expandéry, kmitací tyče, cihly na jógu a masážní podložky. Také by rádi zakoupili multimediální zařízení, na kterém by si klienti mohli pouštět odborníky předem připravená cvičební videa s různými typy a obtížnostmi cvičení (například kardio cvičení, posilování, balanční cviky...).

Tělocvična bude určena pouze pacientům s roztroušenou sklerózou?
Tělocvična je primárně určena pro pacienty s RS. Podle obsazenosti a vytížení je pak možné poskytnutí prostor pro cvičení i jiným osobám se zdravotním postižením. 

Burza filantropie je bezesporu zajímavý nápad… Jak ji vy osobně vnímáte?
Vnímám ji jako zajímavý nástroj k podpoře projektů neziskových organizací, který zároveň nabízí setkání zástupců podnikatelského sektoru, neziskových organizací a veřejné správy.


Tělocvična je otevřená od 1.října od pondělí do patku od 8-12 a od 13-17hodin.

 


 

Kam dál?

Senioři v Budějcích nebudou muset od ledna platit za odpad

středa, 18. září 2019, 07:12

Obyvatelé Budějc nebudou muset od ledna platit poplatek za popelnice. Rozhodli o tom zastupitelé na pondělním jednání...

Město pošle na provoz Kotvy 1,4 milionu korun. O budoucnosti kina...

úterý, 17. září 2019, 19:47

Více než 1,4 milionu korun půjde z rozpočtu města na podporu provozu Kina Kotva v příštím roce. Podle města je nutné dotaci kinu...

Vltava v loňské sezoně přilákala téměř šest milionů rekreantů

úterý, 17. září 2019, 15:36

Vltavu loni v hlavní části sezony využilo k rekreaci téměř šest milionů lidí. Jde o údaje od dubna do konce října 2018 pro celou...

Návštěvou akce Beauty Day můžete podpořit českobudějovické Autis...

úterý, 17. září 2019, 14:08

V pátek 4. října mohou ženy navštívit akci s názvem Beauty Day, kterou pořádají Fashionlovers – Petra Beerová a Klára Klimentová...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.