Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský kraj rozdělí na výměnu kotlů tři sta milionů korun

 
pondělí, 16. září 2019, 16:32

Jihočeský kraj rozdělí ve třetím kole dotací na výměnu starých kotlů 302 milionů korun. Žádosti přijme 23. září. Nově nelze žádat dotaci na kombinované kotle na biomasu a uhlí s ručním přikládáním. V předchozích dvou kolech dotací rozdělil kraj zhruba mezi 6 tisíc lidí asi 600 milionů korun na výměnu ekologicky závadných kotlů. Peníze poskytuje ministerstvo životního prostředí, ve třetím kole dotací takto v Česká republika rozdělí 3,1 miliardy. Novinářům to dnes řekli krajský radní Antonín Krák a náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Od 1. září 2022 se musí v ČR přestat topit v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Žádosti o dotace přijme Jihočeský kraj 23. září, od 6 hodiny ráno, elektronicky. „Lidé tady nebudou muset potupně stát fronty a čekat do večera, aby mohli podat svou žádost,“ řekl radní.

Jižní Čechy získaly od Ministerstva životního prostředí ve třetím kole dotací po Moravskoslezském a Středočeském kraji třetí nejvyšší částku. Jak Krák řekl, kraj bude rád, když dokáže uspokojit stejný počet žadatelů jako v prvním a druhém kole, v nichž pokaždé dostalo dotaci asi 3 tisíce lidí.

Zájem bude podle odhadů kraje velký. Nejvíc žádostí ve třetím kole zatím v České republice přišlo v Moravskoslezském kraji. „Jsou na 240 procentech původní alokace. Převis je ve všech krajích a dá se očekávat, že zájem bude ještě vyšší než v předchozích kolech,“ uvedl Kříž.

Lokální topeniště jsou největším znečišťovatelem ovzduší v Česku. ČR získala v evropském Operačním programu Životní prostředí na výměnu kotlů do roku 2020 přes devět miliard korun. První dotační vlna byla spuštěna v létě 2015, druhá začala v říjnu 2017. Do roku 2020 chce MŽP vyměnit až 100 tisíc kotlů. „Je to poslední kolo, protože strukturální fondy EU pomalu končí,“ dodal Kříž.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Ahoj Việt Nam je za dveřmi. Těšte se na vietnamské draky a jídlo

pondělí, 16. září 2019, 15:06

Druhý ročník kulturně gastronomického festivalu Ahoj Việt Nam se uskuteční již tuto sobotu na českobudějovickém náměstí....

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

pondělí, 16. září 2019, 13:59

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové...

FOTO: Děti strávily sportovní odpoledne na Sokolském ostrově

pondělí, 16. září 2019, 07:02

Doslova prosluněný den mohli zažít všichni kolemjdoucí, kteří v neděli vyrazili na nebo přes Sokolský ostrov. Od dvou do pěti...

Strakonická ČZ oslavila sto let, představila přes 600 motocyklů

neděle, 15. září 2019, 15:49

Strakonická strojírenská firma ČZ, která proslula výrobou motocyklů, oslavila v areálu 100 let. Nabídla výstavu historických...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.