Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Strakonická ČZ oslavila sto let, představila přes 600 motocyklů

 
neděle, 15. září 2019, 15:49

Strakonická strojírenská firma ČZ, která proslula výrobou motocyklů, oslavila v areálu 100 let. Nabídla výstavu historických motocyklů i kol, kterou pořádá jednou za pět let. Na letošní oslavu dorazil rekordní počet 550 účastníků z Česka, Nizozemska, Německa, Rakouska, Slovenska a Ukrajiny. Přihlásilo se 617 strojů značky ČZ. Den otevřených dveří přilákal přes dva tisíce návštěvníků.

Firma, která zaměstnává asi 1300 lidí, nyní vyrábí hlavně pro automobilový průmysl, turbodmychadla pro dieselové motory. Konsolidované tržby měla loni skupina ČZ 1,58 miliardy Kč, meziročně stouply o téměř devět procent. Konsolidovaný zisk byl 39,2 milionu Kč.

Na dnešní oslavu přijeli někdejší i současné hvězdy motocyklového sportu z ČR i zahraničí. Motokrosovou show předvedl mistr světa Petr Pilát. "K vidění je ucelená řada rychlostních motocyklů ČZ, což je rarita," řekl znalec motocyklů ČZ a člen odborné komise oslav Pavel Herda.

ČZ dodává 80 procent výrobků pro automobilový průmysl. Ročně vyrobí 200 tisíc turbodmychadel pro nákladní auta či traktory. Hlavním zákazníkem je výrobce zemědělské techniky John Deere. Nejvíc vyváží ČZ do Ruska. ČZ zahrnuje dvě slévárny, nástrojárnu, divizi Auto a výrobu obráběcích a jednoúčelových strojů. Dodává rozvodové řetězy pro automobilové a motocyklové motory. Začala také produkovat zubové pohonné řetězy pro výrobce sněžných skútrů v USA.

Předchůdce ČZ, Jihočeská zbrojovka, vznikla v listopadu 1919. O deset let později se výroba rozrostla o jízdní kola, v roce 1932 začala sériová výroba motorových kol a v polovině 30. let se objevily na trhu první strakonické motocykly. Výrobní aktivity se pak rozšířily o řetězy a obráběcí stroje. Motorky od roku 1991 vyráběla společnost ČZ-Cagiva, v roce 1997 zanikla. Do skupiny ČZ patří vedle ČZ a.s. i ČZ Řetězy, ČZ Strojírna či ČZ Gastro.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook ČZ a.s.
 


 

Kam dál?

HLEDÁME PÁNÍČKA: Malvínka a Attila hledají nový domov

neděle, 15. září 2019, 14:11

Malvínka a Attila. Tyto dvě kočičí duše stále čekají v útulku na nový domov a někoho, s kým budou moct trávit život. Malvínka je...

Budějcká Solnice je nominována na Stavbu roku

neděle, 15. září 2019, 08:08

Rekonstrukce historické budovy Solnice na Piaristickém náměstí v Budějcích byla nominována na titul Stavba roku 2019. Spolu se...

Na přelomu září a října se bude střídat teplo s ochlazením

sobota, 14. září 2019, 15:04

V příštích čtyřech týdnech se bude střídat nadprůměrné teplo s ochlazením. Třeba příští týden nejvyšší denní teploty nejprve...

V Průběžné ulici se našly další uzeniny s hřebíky. Jde druhý případ...

sobota, 14. září 2019, 10:22

V Budějcích se na konci pracovního týdne objevily další nebezpečné návnady. V Průběžné ulici kousek od Penny našli obyvatelé...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.