Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tábor mění pravidla pro přidělování městských bytů

 
čtvrtek, 12. září 2019, 17:31

V Táboře začnou už od podzimu platit nová pravidla, podle nichž se budou přidělovat městské byty. Noví nájemci dostanou smlouvy na pět let, dosud byly smlouvy na dobu neurčitou. Ve městě je řada nájemců, kteří bydlí v městských bytech i přes 20 let. Sociální byty město nově přidělí nejen lidem v hmotné nouzi, ale i těm, kteří se dostanou do těžké životní situace. Rozhodli o tom radní.

Novým nájemcům město své byty pronajme na pět let, ale není to tak, že by je za pět let někdo vyhodil. „Pokud nebudou dlužníky a budou dodržovat zásady nájemního bydlení, prodlouží se jim smlouva na dalších pět let, ale s možností úpravy nájemného podle situace na trhu s byty. V Táboře je spousta majitelů nájemních smluv, kteří jsou majiteli 20, 30 let a jejich nájemné se může zvyšovat maximálně o inflaci, protože mají smlouvu na dobu neurčitou. Těch se ale nové nájemní smlouvy netýkají,“ řekl mluvčí radnice Luboš  Dvořák.

Tábor vlastní přes 3 tisíce bytů. Město vnímá nový trend, velký zájem o nájemní bydlení. Loni přidělilo nájemcům 105 bytů, v roce 2017 to bylo 140 bytů, v roce 2016 pronajalo 182 bytů.

Další změna se týká sociálních bytů. Dosud se přidělovaly jen lidem v hmotné nouzi, byly to podle mluvčího ročně dva či tři byty. „Naším záměrem je vyjít vstříc lidem, kteří se dostanou do těžké životní situace, mají podmínku trvalého bydliště či zaměstnání v Táboře a hranici příjmu ve výši trojnásobku životního minima. Takových situací může být deset, dvacet, třicet za rok. A těmto lidem chceme vyjít vstříc,“ řekl Dvořák. Město jim sociální byt pronajme na půl roku. Když pak nájemce složitou životní situaci vyřeší, může v bytě bydlet dál, ale už za běžné nájemné.

V Táboře bude i nová bytová komise. Dosud byla třináctičlenná, teď bude devítičlenná. Radní věří, že bude efektivnější. Novým pravidlem bude, že když se u jednoho bytu sejde 100 a více žádostí, „bude to znamenat, že se jedná o velmi lukrativní byt a komise přihlédne zejména k výši nájemného,“ řekl mluvčí. V některých případech rozhodnou o přidělení bytu radní.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Zítra nás čeká pátek třináctého, hasiči vyhlašují "Den požární...

čtvrtek, 12. září 2019, 11:59

Hasiči vyhlašují na zítřek „Den požární bezpečnosti“. Každoročně vyhlášené datum není náhodné. A proč Den požární bezpečnosti?...

Ludmila Blahnová ze společnosti Conectart: U nás je potenciál...

středa, 11. září 2019, 15:34

Společnost Conectart s. r. o. vznikla 1. července 2016 sloučením společností Informační linky a Direct Communication. Svým...

Jitka Bláhová z budějcké nemocnice je ve finále soutěže o nej...

středa, 11. září 2019, 14:02

České Budějovice budou mít své zastoupení na prestižní soutěži Nej sestřička. Do finále se probojovala Jitka Bláhová, která...

Ahoj Việt Nam: Festival vietnamských chutí se znovu hlásí o slovo

středa, 11. září 2019, 10:14

Festival vietnamské kultury a gastronomie Ahoj Việt Nam se na budějcké náměstí blíží mílovými kroky. V rámci bohatého programu se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.